3356
Ціна Нового року: Скільки коштує ялинка і її прикраси?
Ми підраховували вартість новорічного столу, порівнювали розцінки в кафе і ресторанах, цікавилися цінами на новорічні тури і дізнавалися у скільки обійдеться свято для малюків: почому нині виклик Діда Мороза, Снігуроньки та інших казкових персонажів. Сьогодні ми публікуємо матеріал, в якому розповімо українцям про ціни на ялинки та тенденції на ринку святкового декору.
Ех, йолки-палки
Цього року ялинкові базари почали працювати з великим запізненням. У минулому році вже в середині грудня можна було бачити біля супермаркетів та ринків вічнозелених красунь. У цьому - новорічні дерева виставили на продаж у 20-х числах грудня. І поки на базарах лише сосни (ялинки з'являться пізніше, тому що вони швидше обсипаються). Причому малосимпатичні: трохи пожовклі, не дуже пишні, але дуже дорогі. Так, за метрове деревце продавці просять 80-100 грн - майже в півтора рази більше, ніж торік.
Щоб купити гарне пишне дерево, доведеться досить довго побродити по ринку і поторгуватися з продавцем. Але навіть при успішному торзі за сосну заввишки 1,2 м доведеться викласти не менше 150 грн. Такі високі ціни продавці пояснюють збільшеними транспортними витратами (подорожчанням палива), високою інфляцією і нововведенням цього року - чипом з порядковим номером, який повинен бути тепер на кожній ялинці (у минулому році на дереві повинно було бути клеймо). Втім, останній аргумент навряд чи міг сильно вплинути на вартість дерева. Один чип коштує всього 1,6 грн.
Чип виглядає як чорний квадратик. Його наявність на дереві говорить про те, що воно було офіційно продано в лісництві, було вирубано законно, пройшло радіоконтроль і не оброблено хімією. Чиновники в мерії стверджують, що продають новорічні дерева в цьому році на 82 офіційних точках, в інших місцях ялинки продають нелегали. За купівлю ялинки або сосни на неофіційному ялинковому базарі навіть покупців можуть оштрафувати на 340-1700 гривень.
Є варіанти і дешевші: за 35-45 грн можна купити маленьке "деревце" зібране з гілок. Зазвичай висотою таке дерево 50-70 см, але виглядає досить симпатично. До того ж воно вимагає меншої кількості прикрас, а хвойний запах у квартирі протримається так само довго, як і при метровому, дорогому дереві.
Втім, для тих, хто дуже трепетно ставиться до природи або, наприклад, не хоче морочитися з опалими потім голками, є простіші варіанти - штучні ялинки. Так, наприклад, метрове дерево з полівінілхлориду буде коштувати 200-250 грн. Це складне дерево, так що після свята його можна спокійно згорнути і сховати в шафу або винести на балкон. До того ж воно довговічне, купивши його один раз, витрачатися на ялинки більше не доведеться. До речі, штучна красуня обійдеться дешевше, якщо її замовити в Інтернет-магазині або купити після Нового року, на розпродажі.
Новинку сезону - метрове силіконове дерево (зовні більше схоже на справжнє) можна купити за 300-400 грн. А найдорожчу штучну ялинку ми знайшли на ринку Петрівка. Красуня, висотою близько 1,2 м коштувала 1,5 тис грн. Дорого, зате навіть зблизька вона виглядала як справжня. Єдиний її мінус - вона не складна, а розбірна, тобто, її доведеться збирати (і розбирати) майже як конструктор Лего. На це піде не менше двох годин.
Блискучі покупки
Ще більше різноманітності на ринку ялинкових іграшок та гірлянд. Найдешевший варіант: іграшки з Піднебесної. В одному з найбільших супермаркетів
ми знайшли набір з п'ятдесяти куль на ялинку середньої величини плюс три мішури і фігурний наконечник в тон, вартістю 150 грн. Є варіанти дорожчі: вручну розмальовані скляні іграшки.
Вартість однієї такої кулі починається від 70 грн, а середня ціна складає близько 150 грн. Такі кулі виготовляють не автоматичним способом на спеціальній машині, а видувають, як мильні бульбашки, навчені люди - склодуви. При такій ручній технології скло виходить тонким, а іграшка витонченою. Потім на внутрішню поверхню наносять срібло - без цього виріб буде прозорим. Далі заготовку занурюють у відро з фарбою, дають висохнути, і вже тоді розписують і упаковують. Все це дуже кропітка ручна праця, починаючи від роботи склодува (багато з них не доживають до 60 років, оскільки ця професія входить в список найбільш шкідливих) і закінчуючи працею дизайнера - тут потрібен не лише художній талант, а й посидючість, і уважність. Тому не дивно, що ціни на такі іграшки настільки високі.
Втім, свою ялинку можна зробити унікальною і при обмеженому бюджеті. Дизайнер Надія Музлова кілька років поспіль прикрашає ялинку цукерками, печивом різної форми та іграшками, зробленими з кулінарної фольги. "Таке вбрання ялинки обходиться мені в 150-200 грн. Якщо самостійно печу печиво, то ще дешевше. Це вигідно, адже це не тільки прикраси, це ще і їжа. Правда, тут головне дивитися, щоб діти до свята все з ялинки не з'їли", - зізнається Надія. Для вмілих ручок є ще більш складний варіант: іграшки можна виготовити самостійно, і за красою вони не поступатимуться магазинним. В Інтернеті маса сайтів, де розповідається, як виготовити іграшки з паперу або повсті, зв'язати, зшити, сплести з бісеру і т.д.
Можна оновити й іграшки із бабусиної скрині. До речі, зараз радянські іграшки у великій моді. В антикварних магазинах вартість за одну таку іграшку в хорошому стані може досягати 300 доларів і вище. Наприклад, за Діда Мороза з пап'є-маше просять не менше 100 доларів.
Світлана Єрьоміна
За матеріалами: Главред
Поділитися новиною