407
Цінні папери спеціалізують
— Фондовий ринок
"Після вступу в силу закону України "Про акціонерні товариства" виникли численні запитання щодо застосування норм закону України "Про інститути спільного інвестування (пайові та корпоративні інвестиційні фонди)", що діє з 2001 р., - розповів Максим Лібанов, начальник управління аналітичного забезпечення НКЦПФР. - Крім того, практика застосування норм цього документа компаніями з управління активами та інвестиційними фондами показала необхідність внесення деяких змін до цього закону".
Творці документа прогнозують, що реалізація регуляторного акта сприятиме підвищенню надійності функціонування суб'єктів спільного інвестування, підвищенню ефективності інвестиційної діяльності інститутів спільного інвестування, що, в свою чергу, підвищить захищеність коштів, вкладених в цінні папери цих інститутів, і збільшить обсяги інвестиційних ресурсів, що залучаються суб'єктами спільного інвестування.
"Не всі питання вирішені, деякі норми вимагають ще доопрацювання. Але це більш-менш компромісний варіант, розроблений робочою групою комісії та учасниками ринку", - сказав Андрій Рибальченко, генеральний директор УАІБ.
"Нова редакція закону, на наш погляд, надзвичайно важлива і необхідна. Передбачені проектом умови функціонування ІСІ максимально наближені до світової практики, більш логічні і зрозумілі. І дуже важливо, що до його розробки, крім держслужбовців, були залучені учасники ринку. Цей факт свідчить про те, що до бізнесу реально почали прислухатися", - стверджує голова правління КУА АПФ "УкрСиб Ессет Менеджмент" Максим Купрін.
Законопроектом, зокрема, передбачена чітка послідовність дій при створенні корпоративних і пайових інвестиційних фондів, проведенні процедури їх ліквідації, а також встановлення вимоги щодо іменної форми випуску цінних паперів інститутів спільного інвестування та існування таких цінних паперів в бездокументарній формі.
На думку учасників ринку, одним з головних нововведень даного законопроекту стали спеціалізовані фонди: дано визначення і введені вимоги та обмеження по структурі. Таким чином, з'явилися спеціалізовані фонди грошового ринку, ринку акцій, індексні фонди, фонди державних цінних паперів, фонди облігацій і фонди банківських металів. "Втім, гнучкості ринку дане розмежування не додасть, оскільки на спеціалізовані ІСІ накладені досить жорсткі вимоги до напрямів інвестування, в той час як змінювати тип, вид і клас (спеціалізованого фонду) законопроектом заборонено. У результаті при зміні ринкової кон'юнктури і несприятливій ситуації для однієї з груп активів спеціалізованого фонду його маневреність буде обмежена", - відзначає глава аналітичного департаменту ІГ "ТАСК" Андрій Шевчишин.
Окремо можна відзначити можливість роботи з похідними цінними паперами для неспеціалізованих фондів, в той час як для спеціалізованих фондів така можливість обмежена виключно спеціалізацією фонду. Винятком стали спеціалізовані індексні фонди, які взагалі не можуть мати в структурі деривативи, і спеціалізовані фонди акцій, для яких немає обмежень на використання деривативів.
Серед нововведень в структурі активів можна виділити можливість ІСІ хеджувати ризики шляхом придбання іноземної валюти. Також врегулюється питання можливості продовження терміну дії строкових ІСІ - тепер приймати рішення про продовження терміну їх діяльності можна необмежену кількість разів.
"З організаційних моментів хочеться відзначити той факт, що тепер КІФи перейдуть виключно під вплив одного закону, тоді як раніше діяльність корпоративного ІСІ також регулювалася законом про акціонерні товариства з усіма відповідними нормативними актами та обмеженнями", - додає Шевчишин.
Позитивними для майбутніх інвесторів, з точки зору експертів, є зміни щодо розкриття інформації про діяльність інституту спільного інвестування. "Тут в якійсь мірі простежується адаптація до закону "Про акціонерні товариства", який зобов'язував публічні акціонерні товариства мати власний веб-сайт з інформацією для акціонерів, - говорить Максим Попов, юрисконсульт ІК "Арт Капітал". - Норма ж нової редакції закону про ІСІ зобов'язує розміщувати на веб-сайтах компаній з управління активами найбільш повну інформацію про свою діяльність: ліцензії, контактні дані, перелік ІСІ, якими управляє така компанія, і документи, що стосуються діяльності інститутів спільного інвестування. Дане зобов'язання дозволяє зробити таку діяльність більш відкритою і зрозумілою для потенційних інвесторів". Крім того, на його думку, інвесторів має привернути бездокументарна форма акцій ІСІ, яка в новій редакції є обов'язковою. Така форма знижує ризик невиконання угоди і не уповільнює обіг цінних паперів. Крім того, зберігання паперів в електронному вигляді є найбільш надійним і безпечним.
"Ринок чекає цей закон, - підкреслює Рибальченко. - Будуть врегульовані питання корпоративного управління в КІФах з урахуванням особливостей цих інститутів. Поява спеціалізованих фондів розширить пропозицію для інвесторів, стимулюватиме приплив інвестицій і створення нових фінансових інструментів, що розширить можливості для розвитку ринку спільного інвестування".
За матеріалами: Экономические Известия
Поділитися новиною