Fitch: Боргова криза єврозони негативно впливає на прогнози рейтингів у Східній Європі — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Fitch: Боргова криза єврозони негативно впливає на прогнози рейтингів у Східній Європі

Казна та Політика
234
Погіршення економічного і фінансового прогнозу щодо єврозони призведе до слабшого економічного зростання, підвищеної фінансової уразливості й низки негативних рейтингових дій в країнах Європи з економікою, що розвивається, йдеться в звіті агентства Fitch Ratings "Огляд країн Європи з економікою, що розвивається: прогноз на 2012 рік" (2012 Outlook: Emerging Europe Sovereign Review).
"Серед країн з економікою, що розвивається, держави Центральної та Східної Європи в найбільшою мірою схильні до ризиків, зумовлених кризою в єврозоні, через сильні торговельні потоки, зв'язки в банківському секторі, а також, у деяких випадках, в результаті портфельних інвестицій, валютних ризиків і істотних загальних потреб у зовнішньому фінансуванні", - зазначив директор аналітичної групи Fitch з суверенних рейтингів Чарльз Севіль.
Разом з тим він заявив, що країни СНД в меншій мірі безпосередньо схильні до цих ризиків, хоча і вони відчувають сильний несприятливий вплив у разі різкого падіння цін на сировинні товари, яке не входить в базовий сценарій Fitch.
З жовтня 2011 року агентство Fitch провело негативні рейтингові дії стосовно прогнозу щодо семи рейтингів у регіоні (в основному перегляд прогнозу з "позитивного" на "стабільний"): по Чехії ("A+" / прогноз "стабільний"), Болгарії ("BBB-" / прогноз "стабільний"), Угорщини ("BBB-" / прогноз "негативний"), Латвії ("BBB-" / прогноз "стабільний"), Литві ("BBB" / прогноз "стабільний"), Туреччини ("BB+" / прогноз "стабільний") і Україною ("B" / прогноз "стабільний").
В даний час "негативний" прогноз мають суверенні рейтинги двох країн у Центральній і Східній Європі: Хорватії ("BBB-") та Угорщини, у той час як прогноз щодо рейтингів трьох країн у СНД є "позитивним": Азербайджан ("BBB-"), Казахстан ("BBB") і Росія ("BBB").
У грудні Fitch погіршило прогноз економічного зростання Східної Європи на 2012 рік до 2,8% (не враховуючи Росію: до 1,5%) з червневих 4,1%. Таке скорочення прогнозу в основному відображає вплив нещодавнього перегляду в бік зниження очікуваного зростання ВВП 17 країн єврозони на 2012 рік до рівня 0,4% щодо 1,8% в червневому прогнозі.
Експортно-орієнтовані країни Центральної та Східної Європи особливо відчуватимуть негативний вплив ослабленого зростання експорту.
"Багатьом країнам ще належить проведення роботи щодо стабілізації ситуації у сфері державних фінансів", - відзначає Fitch.
У 2011 році більшість країн даного регіону забезпечили скорочення бюджетного дефіциту - до 1,4% ВВП з 4% роком раніше. При цьому в 2012 році очікується подальше зниження розриву між державними доходами та витратами в 13 з 19 рейтингованих Fitch країн Східної Європи, однак темпи поліпшення будуть стриманими у зв'язку з уповільненням зростання економіки.
Сукупний показник бюджетного дефіциту в країнах Східної Європи збільшиться до 2,1% ВВП, що буде зумовлено в основному більш високими рівнями дефіциту в Туреччині та Росії. У більшості країн регіону відношення держборгу до ВВП, ймовірно, підвищиться в 2012 році до 32% ВВП.
"Небажання приймати ризики в світі в цілому може зробити доступ на міжнародні ринки капіталу більш дорогим. За оцінками Fitch, країни регіону повинні провести виплати за суверенними євробондами на суму $19 млрд в 2012 році, що є найбільшим рівнем серед регіонів з економікою, що розвивається", - йдеться у звіті агентства. Крім того, потрібно проведення погашень з низки боргових зобов'язань перед МВФ і ЄС.
Східна Європа в сукупності має збалансовану позицію щодо рахунку поточних операцій на відміну від 2007 і 2008 років, в результаті чого у країн зараз більш сприятливі позиції для того, щоб впоратися із зовнішніми потрясіннями. У той же час декілька країн, включаючи Туреччину, мають значні дефіцити рахунку поточних операцій або матимуть великі потреби в зовнішньому фінансуванні в 2012 році. В цілому у країн Східної Європи більш значні потреби в зовнішньому фінансуванні, ніж у інших провідних ринків, що розвиваються, що робить їх більш уразливими до посилення прагнення уникати ризиків і до скорочення транскордонних потоків капіталу.
Fitch очікує, що зростання в Центральній і Східній Європі, зокрема, буде стримуватися млявим зростанням банківського кредитування. На дочірні структури банків єврозони припадає 50-90% активів банківської системи у восьми країнах Центральної і Східної Європи, які рейтингує Fitch (крім країн Балтії). Поглиблення кризи в єврозоні може зумовити скорочення доступності фондування для таких дочірніх структур, що може змусити їх все більшою мірою покладатися на власні кошти.
Росія і країни СНД меншою мірою піддаються прямому шоку від нестабільності в єврозоні. Fitch прогнозує зростання ВВП Росії на 3,5% в 2012 році.
"Багаті на природні ресурси Казахстан і Азербайджан мають "позитивний" прогноз щодо рейтингів на тлі зміцнення суверенних балансів, що переважує стурбованість щодо фінансового сектора", - відзначає Fitch.
Грузія, рейтинги якої Fitch підвищило до рівня "BB-" / прогноз "cтабільний" в грудні, і Вірменія просуваються вперед в плані скорочення бюджетних дефіцитів. Обидві країни отримали переваги від підтримки з боку міжнародних фінансових організацій в період кризи, однак стикаються з більш складним завданням скорочення факторів зовнішньої уразливості.
Основним винятком з позитивної картини в країнах СНД є Україна ("B" / прогноз "стабільний"): сталеливарна і хімічна промисловість цієї країни тісно пов'язує її позиції з економічним циклом, а збільшення дефіциту рахунку поточних операцій посилює ризики для залучення зовнішнього фінансування.
У країнах Балтії Fitch відзначає серйозне коректування у плані виправлення макроекономічних дисбалансів, а також повернення економіки до зростання. Втім, Латвії та Литві, як і раніше, необхідно продовжити податково-бюджетну консолідацію в 2012 році, хоча цей процес буде ускладнюватися ослабленням зростання економіки в умовах зниження попиту на балтійський експорт в ЄС.
Поряд з факторами, характерними для конкретних країн, основним негативним ризиком для рейтингів країн Східної Європи є поглиблення кризи в єврозоні, яка позначиться на регіоні з урахуванням торговельних і фінансових зв'язків.
Fitch відзначає також, що в СНД більш значущими можуть стати політичні ризики після парламентських виборів у Росії 4 грудня, які викликали суперечки.
За матеріалами:
Інтерфакс-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас