Астрономи знайшли рештки двох "підсмажених" планет — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Астрономи знайшли рештки двох "підсмажених" планет

61
За допомогою космічної обсерваторії "Кеплер" астрономи виявили дві відносно невеликі планети, "підсмажені" вмираючим світилом системи - стара зірка "здерла" газову оболонку планет-гігантів і залишила на їх місці обвуглені кам'яні ядра.
"Коли наше Сонце роздується під час перетворення на червоного гіганта, його зовнішні оболонки поглинуть Землю. Якщо крихітна планета розміром з Землю проведе мільярд років в таких умовах, вона просто випарується. Тільки планети з масою, що значно перевищує земну, наприклад, Юпітер і Сатурн, можуть вижити в таких умовах", - пояснила одна з першовідкривачів планети Елізабет Грін з Університету штату Арізона в місті Тусон (США).
Група астрономів під керівництвом Стефана Шарпіне з університету Тулузи (Франція) виявила дві "обвуглені" планети біля вмираючої зірки KIC 05807616, віддаленої від Землі на відстань 3,85 тис. світлових років, передає РИА Новости.
Це світило відноситься до класу гарячих субкарликів - відносно невеликих і дуже гарячих зірок. Гарячі субкарлики виникають при "збої" в типовому циклі розвитку червоних гігантів - початковій стадії смерті звичайних зірок.
На цьому етапі життя світило вичерпує свої запаси водневого пального і переходить на другий вид термоядерного "палива" - ядра гелію. Завдяки високим температурам і швидкості реакції зовнішні водневі шари зірки "роздуваються" і покривають величезну відстань. У деяких випадках світило втрачає водневу оболонку до завершення стадії червоного гіганта і перетворюється на гарячого субкарлика.
Шарпіне і його колеги звернули увагу на те, що KIC 05807616 відноситься ще і до категорії змінних зірок. Іншими словами, її яскравість зменшується і збільшується через рівні проміжки часу. Ця властивість світила значно полегшує завдання пошуку планет в його близькості - прохід планети по диску світила буде викликати додаткові коливання в яскравості, відмінні від періодичних сплесків і падінь.
Керуючись цими міркуваннями, автори статті спостерігали за KIC 05807616 протягом шести місяців. Вчені виявили, що періодичні коливання світила порушувалися кожні 5,8 і 8,2 години. Мікроскопічний характер аномалій в пульсації зірки вказав на те, що "порушники" циклу коливань, швидше за все, є планетами, а не іншими, більш великими об'єктами - пульсарами або коричневими карликами.
Вчені присвоїли відкритим планетам індекси KOI 55.01 і KOI 55.02. Відносно швидкий період проходження по диску світила говорить про дуже близьку орбіту - перша планета видалена від зірки на 0,006 астрономічної одиниці, а друга - на 0,0076 (одна астрономічна одиниця дорівнює середній відстані між Землею і Сонцем).
Особливості методики Шарпіне дозволяють лише приблизно оцінити радіус і масу цих планет. За розрахунками астрономів, радіус першої планети складає 0,76 земного радіусу, а другої - 0,86 від протяжності Землі. Вага першої планети наближається до 0,44 земної маси, а друга важить близько 0,65 від маси Землі.
Очевидно, обидві планети представляють собою розплавлені кулі з магми - температура на сонячній частині планет наближається до 9 тис. градусів Кельвіна, а на нічній стороні вона становить 1,8 тисячі градусів Кельвіна.
Як відзначають дослідники, планети таких розмірів не могли зберегтися на своїх орбітах - розширення оболонок червоного гіганта мало знищити їх ще на ранніх етапах перетворення вмираючої зірки на гарячого субкарлика.
Вчені вважають, що відкриті ними тіла представляють собою рештки планет-гігантів, які оберталися навколо KIC 05807616 по більш далекій орбіті. Розширення зовнішніх оболонок світила "здуло" їх газові оболонки і залишило на їх місці тверді ядра, які мігрували ближче до вмираючої зірки.
Таким чином, Шарпіне і його колеги виявили так звану хтонічну планету - ядро газового гіганта, позбавлене газової оболонки. На сьогоднішній день існує лише два кандидати в такі планети - екзопланети CoRoT-7b і Kepler-10b, які так само можуть бути звичайними "Суперземлями" - кам'янистими планетами земного типу.
За матеріалами:
Фокус
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас