Саміт Євросоюз-Україна як втрачений шанс — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Саміт Євросоюз-Україна як втрачений шанс

Казна та Політика
915
Замість підписів під спільними документами - критичні питання про внутрішню політику України. Євросоюз дистанціюється від курсу Віктора Януковича, і на це є вагомі причини, вважає Бернд Йоханн, повідомляє німецьке видання Deutsche Welle.
Саміт Євросоюз-Україна конкретних результатів не приніс. Україна упустила хороший шанс на зближення з Євросоюзом. Брюссель вирішив відкласти практично готову до підписання угоду про вільну торгівлю та асоціацію з Києвом. Створюється враження, що сторони вирішили взяти тайм-аут до парламентських виборів в Україні восени наступного року. Тим часом Євросоюз буде уважно стежити за розвитком ситуації в країні.
Угоду про асоціацію заморожено
Зустріч у верхах в Києві - своєрідний рубіж у відносинах між ЄС і Україною. Угода про асоціацію могла стати важливим кроком на шляху інтеграції України в ЄС. Тепер вона заморожена. Суворий вирок і загроза другого судового процесу у справі Юлії Тимошенко стали нездоланною перешкодою між Брюсселем і Києвом. Євросоюз залишається при своїй думці: юридичне переслідування колишньої глави уряду продиктоване політичними мотивами.
Та й сам президент Віктор Янукович тільки підсилив плутанину. То він нагадує про незалежність суду, то дає зрозуміти, що перегляд або зміна законів могли б вплинути на результат спірного процесу проти Тимошенко. Всі ці дивні метання зміцнили сумніви в правовому характері процесу.
Тимошенко і не тільки
Але мова давно вже не йде тільки про суд над Тимошенко. Віктор Янукович і його адміністрація вимагають для України перспектив вступу до ЄС. Але за час його правління відносини все більше охолоджуються. Судячи з усього, демократія і норми правової держави не надто цікавлять Януковича і його команду.
Зміни Конституції, що підсилюють роль Верховної Ради, взяли, та й скасували. Реформи в органах юстиції і в управлінському апараті? Навпаки, на всі ключові позиції там Янукович розсаджує своїх людей з Партії регіонів. А багато опозиційних політиків, як і Тимошенко, піддаються судовим переслідуванням. Одночасно адміністрація Януковича намагається взяти під контроль ЗМІ.
Суперечлива зовнішня політика
І з зовнішньою політикою адміністрація Януковича не визначилася. Президент України очевидно намагається налаштувати один проти одного Євросоюз і Росію. В Києві говорять то про зближення з ЄС, то про вступ до пострадянського Митного союзу з Росією, Білоруссю і Казахстаном. Не виключається і можливість приєднання до так званого Євразійського союзу колишніх радянських республік, який намагається створити Москва.
В дипломатичних колах у Києві навіть припускали, що саміт з ЄС буде зірваний, оскільки Янукович поїде до Москви. Він і поїхав, але тільки після саміту в Києві. З Москвою президент України сподівається домовитися про серйозну знижку на газ. Цілком можливо, що він її й отримає, після того, як угоду з ЄС заморожено.
Пора приймати рішення
20 років пройшло відтоді, як Україна здобула незалежність. Свого місця в Європі вона досі не знайшла. Країна лавірує між можливістю реінтеграції в пострадянські структури і перспективою приєднання до Євросоюзу. Україна на роздоріжжі. Або вона визнає важливість демократичних цінностей і правової держави й бере курс на вступ до ЄС, або укладає тісний союз з такими авторитарними державами, як Росія і Білорусія.
Євросоюз, зі свого боку, теж повинен визначитися. Якщо він хоче отримати на східному кордоні стабільного партнера, який проводить політичні реформи, він повинен приділяти Україні набагато більше уваги. І, зрештою, відкрити для неї перспективу вступу до ЄС.
За матеріалами:
Deutsche Welle
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас