1272
Янукович підбив підсумки
Підсумки 2011 року глава держави підбив на спеціальній прес-конференції. Президент пояснив, чому реформи йдуть не тими темпами, яких від них очікували, розповів про справедливу ціну на газ, а також прокоментував проблеми Юлії Тимошенко та взаємодії з ЄС.
Непростий позитив
Зустрічаючись із журналістами 21 грудня, Віктор Янукович розпочав прес-конференцію з привітання в прямому ефірі з новорічними святами. Після чого, переходячи до підбиття підсумків, президент визнав: рік, що минає, був "непростим" і "дуже насиченим", і владі вдалося виконати лише частину запланованого. Але зупинятися на досягнутому сильні країни цієї не мають наміру. "Найголовніше: все, що нам вдалося зробити - це вже той позитив, який дає нам надію на майбутнє. У нас завжди була, є і буде віра у власні сили, можливості нашої країни. З такою вірою ми живемо і будемо жити. Наступний рік, я переконаний, також дасть позитив", - поділився оптимізмом гарант.
Надовго затримуватися на ноті "Не завжди відбувається так, як нам хочеться" глава держави не став. Пам'ятаючи про позитив, Віктор Федорович досить докладно описав те, чим наша держава повинна пишатися. Президент нагадав, що 2011 рік був складним для всього світу, але Україні, за його словами, вдалося закласти основу для майбутнього добробуту та фундамент для подальшого наступу реформ. Роль "основи і фундаменту" у звітному періоді зіграли зростання економічних показників, рекордний урожай і нові умови для роботи бізнесу (під якими, схоже, в першу чергу малося на увазі набрання чинності нових податкових правил - але задоволення останніми всього бізнес-середовища все-таки залишається дещо суперечливим питанням). Не обділив увагою гарант і збільшення припливу іноземних інвестицій, і зростання товарообороту, і інфраструктурні прориви "на тлі" наближення "Євро-2012". А на долях українців мали позначитися підвищення соцстандартів (нехай навіть не до такого рівня, якого влада хотіла б для свого народу), непростий запуск реформ у медицині і ЖКГ.
Якою б привабливою не виглядала описана главою держави картина, варто зауважити, що далеко не всі українці встигли помітити таке "покращення життя вже сьогодні". Втім, існування протестних настроїв президент і не заперечував. Більше того, він визнав, що відповідальність за їх зростання багато в чому лежить на правлячому таборі. Як вже бувало, вина за те, що відбувається, була розділена надвоє: з одного боку, позначається "суспільна інерція" (але тут "дісталося" і політикам, які "маніпулюють на проблемах "чорнобильців"), з іншого - винні і неготові змінюватися виконавці." І коли люди виходять з різними протестними акціями, це невипадково. Тобто, до цього їх змушують ті прорахунки, які існують на різних рівнях", - пояснив Віктор Федорович. Однак сходити зі шляху реформ можновладці не мають наміру. "Кожна людина добре розуміє: для того, щоб змінити життя на краще, потрібен рух вперед, потрібні зміни. Не можна йти в майбутнє боком або, як кажуть, задом", - переконаний гарант. Ось тільки "рух вперед", судячи з усього, не має бути надмірно різким. У всякому разі, про революційний шлях розвитку Віктор Янукович висловився не дуже виразно, але при цьому - дуже несхвально. "Ми повинні розуміти, що рух вперед - він завжди поступальний, він завжди глибоко продуманий, дуже часто він обережний. І це цілком зрозуміло, тому що ми бачимо: те, що відбувається в світі, - негативне. Що несуть непродумані кроки різних лідерів, до чого призводять революції...", - не став далі розвивати думку президент.
"Поступальний" підхід, очевидно, повинен працювати і з реформами. В усякому разі, навіть з приводу майже обіцяних два місяці тому відставок "відстаючих" представників виконавчої влади президент висловився акуратно. "Є сьогодні плани зробити певні кадрові зміни і вони будуть. Будуть, коли прийде час. Це не самоціль", - заявив Віктор Янукович. Як і раніше, глава держави готовий надавати бажаючим ще один шанс: "А якщо ще залишається хоча б маленька надія, коли відкривається друге дихання у людини на дистанції, потрібно дати таку можливість", - завдяки чому прес-конференція обійшлася без кадрових сенсацій.
Нарікаючи на прорахунки, глава держави пообіцяв у наступному році використовувати всі накопичені переваги: досвід проведення реформ; економічне зростання, що дозволяє сподіватися на більші доходи бюджету, скорочення бюджетного навантаження, якого вимагає обслуговування держборгу (за словами Віктора Януковича, в наступному році на це піде 61 мільярд гривень проти нинішніх 89 млрд). Що цікаво, про те, що наступний рік, швидше за все, так само буде непростим багато в чому через наближення парламентських виборів, гарант не згадав. Зате президент пообіцяв далі працювати над підвищенням соцстандартів, понадіявся на поліпшення іміджу країни, з чим має допомогти прийдешній чемпіон Європи з футболу, гарантував захист журналістам (що не завадило главі держави "не позаздрити" журналістам, котрі поцікавилися успіхами президентської сім'ї). А важлива роль в натяку на майбутнє благоденство, мабуть, відведена "прагматичній зовнішній політиці". Адже ключова, на думку глави держави, проблема зараз - "газові" відносини з Росією.
"Європейські" вимоги
Особливо гарячою темою дня долю контрактів 2009 року зробили вчорашні нічні зустрічі Віктора Януковича і Миколи Азарова з російськими президентом і прем'єром. Подробиці поїздок до Москви розголошувати не поспішали, а анонси, що передують прес-конференції, мали звично-загальний характер а-ля "Видно перспективу". Що конкретно обговорювалося в Білокам'яній, президент так і не розповів - відповідей на питання "в лоб" з приводу умов можливих взаємних поступок Віктор Федорович уникав, посилаючись на те, що переговори тривають і експерти (серед яких у столиці РФ залишилися "паливно-енергетичний" міністр Юрій Бойко і глава Мін'юсту Олександр Лавринович) продовжують працювати над формулюваннями. Замість цього глава держави детальніше зупинився на тому, чого саме Україна хотіла б від енергетичної співпраці з Росією.
Заговоривши про газ, Віктор Янукович дотримувався принципу максимальної наочності. Президент пояснив, що щомісячно "Нафтогаз" витрачає на оплату "газових" рахунків близько мільярда доларів, тоді як з усіх споживачів збирає - близько п'ятисот мільйонів. Промисловість це не влаштовує, собівартість української продукції підвищується, піднімати тарифи для населення - "далі не можна"... Висновок, на думку глави держави, може бути один - знижувати ціну. "Ми бачимо національний інтерес у зниженні ціни до рівня європейської, нам потрібна ціна справедлива. А з урахуванням того, що ми уклали харківські угоди, ми будемо вимагати знизити її від цього рівня на 100 доларів. Таку ціну ми хочемо для України", - пояснив гарант, пізніше уточнивши, що "справедлива і європейська" в його уявленні - це до 250 доларів за "куб" в кінцевому підсумку.
Чи готова Росія йти на такі поступки (не варто забувати про те, що Москву і нинішній контракт цілком влаштовує) і чим може поступитися Україна, президент так і не уточнив. Зате чимало уваги він приділив темі неминучості створення газотранспортного консорціуму. Про ще недавно теоретичну побудову нині влада говорить як про мало не єдино можливий вихід із ситуації. "Є загрози, що ГТС України буде девальвувати. І в політичному плані, і в економічному. Ми сьогодні витрачаємо близько 7 мільярдів кубометрів технологічного газу на прокачування газу. Роки йдуть, вона стає старішою. Модернізація коштує від 5,5 до 7 мільярдів доларів", - ділився побоюваннями глава держави. Примітно те, що головним "девальватором", судячи із заяв можновладців, офіційний Київ вважає Європейське енергетичне співтовариство. У всякому разі заохочення останнім ідеї будівництва "Південного потоку" після "Північного" сприймається з найбільшим обуренням. "Але як нам в цій ситуації бути, коли ми бачимо, що Європа ігнорує зобов'язання Енергетичного співтовариства, членом якого Україна стала в цьому році. Тобто, фактично без нашої згоди приймаються такі рішення. А це статутом не передбачено", - обурився президент діями європейців. Однак і сам він уточнив: потенційно несприятливі фактори для Києва, які вимагають необхідності гарантувати обсяги прокачування через українську газотранспортну систему, - це і будівництво "Потоків", і повний викуп "Газпромом" ГТС Білорусі - тобто, які багато в чому вписуються в інтереси не тільки Європи, а й Москви. Але відносини України з Брюсселем останнім часом стали помітно прохолоднішими, а переговори з Росією - у самому розпалі...
Гарантією спокійного транзитного майбутнього глава держави вважає саме створення горезвісного консорціуму. Поки - тристороннього. "Є бажання створити газовий консорціум, щоб розділити відповідальність за цю роботу між Україною, Росією та Європою", - розповів Віктор Федорович. "Відповідальність" за роботу, найімовірніше, передбачає і участь усіх сторін у модернізації ГТС, і в забезпеченні рівня прокачування. Тим більше що обставини, що складаються, допомагають правлячому табору сподіватися на краще. "Природно, ми ведемо переговори про модернізацію, про збереження обсягів прокачування газу і з можливістю збільшення обсягів прокачування, бо із закриттям АЕС (у Європі, - "Подробиці") обсяги споживання газу будуть зростати", - уточнив президент. Але знову-таки - про те, яка ціна буде призначена за цю взаємодію, гарант не розповів. Уникав він і відповідей на питання з приводу ймовірного ущільнення співробітництва з Росією чи навпаки - віддалення від ЄС. Про можливе приєднання до ЄврАзЕС Віктор Янукович говорив у стилі "Поживемо - побачимо, обговоримо, вирішимо", форсувати обговорення виходу України з Європейського енергетичного співтовариства він також не став. І не дивно - як би не обурювався Київ "газовою" поведінкою європейських партнерів, занадто гострі заяви на адресу Брюсселя поки, схоже, не на часі.
"Верховенство" - передусім
В "загальне" майбутнє відносин з Євросоюзом глава держави в цілому дивиться з оптимізмом. Він побіжно, але схвально оцінив підсумки нещодавнього саміту Україна-ЄС і ще у вступному слові розповів, що в 2012 році Київ з Брюсселем будуть обговорювати питання переходу до безвізового режиму вже з конкретними датами. Втім, на спроби журналістів пов'язати інтеграційне майбутнє України з долею Юлії Тимошенко та участю опозиціонерів у парламентських виборах президент не реагував: подібне питання задавалося двічі - і двічі гарант уникав відповіді у вже звичну сторону "Верховенство права - понад усе".
Спершу кажучи про "проблему Тимошенко", Віктор Янукович не забував приділити увагу темі, яка вже не раз порушувалася 21 грудня - непосильних контрактів 2009 року, з якими тепер неможливо нормально співіснувати. У такому контексті з вуст глави держави "кримінально-судовий" розвиток ситуації звучав логічно. "Що я повинен був зробити, заборонити правоохоронним органам розслідувати це питання? Єдине, чого я вимагав, щоб тут не застосовувався вибірковий підхід", - задавався майже риторичним питанням гарант, не забуваючи нагадати, що умовний старт тому, що відбувається, дало засідання РНБО ще за часів правління Віктора Ющенка. Тепер же, переконаний Віктор Федорович, роботу "системи" зупинити не можна - хіба що ціною перевищення повноважень. "Однак розслідування припинити не можна, судові справи припинити не можна, втручатися - ні у кого немає таких повноважень, тобто система незалежна, вона працює", - не вперше повторив він.
Хоча питання про те, чи може на екс-прем'єра поширитися амністія, так само не отримав конкретної відповіді, президент не відмовився від шансу нагадати, що він сам зацікавлений у звільненні Юлії Тимошенко: "Я не проти того, щоб Тимошенко була звільнена при певних умовах, передбачених в українських законах. Більше того, я хотів би, щоб цю справу якомога швидше було завершено. Я зацікавлений більше, ніж хтось інший". Але робити щось заради цього він не готовий. Судячи з його слів, відповідальність знову перекладено на парламент - вірніше, на опозиційну його частину. "Коли ми прийшли до висновків, що цей законопроект (про декриміналізацію економічних злочинів, - "Подробиці") повинен прийматися консенсусом у парламенті, було прийнято рішення, що президент вносить щодо 19 статей законопроект про гуманізацію покарань, декриміналізацію деяких статей... глава фракції (БЮТ-Батьківщина, - "Подробиці") Іван Кириленко виступив із заявами, що Тимошенко сказала, що це їм не потрібно", - поділився Віктор Федорович подробицями. Відповідно, якщо в Раді накопичиться консенсус на новий закон - ось тоді і можна буде обговорити роль глави держави... Про те, що поправки, що стосуються статті 365, запропоновані пізніше опозицією, не були прийняті, оскільки за них не голосувала більшість, президент не згадав.
Заяви Віктора Януковича дозволяють припустити, що зміцнювати дружбу з Євросоюзом Україна поки планує не ціною свободи Юлії Тимошенко, а демонстрацією власних реформених успіхів. На прес-конференції глава держави розповів і про прогресивність підготовленого проекту Кримінально-процесуального кодексу, і про майбутню зразково-показову конституційну реформу. "Конституційна реформа - підхід до неї вже зроблено, прийнято рішення про створення Конституційної асамблеї, і ми дуже системно за участю широкої громадськості, міжнародних організацій будемо працювати над цією реформою, глибина якої буде визначена під час цієї роботи", - планує президент. І щодо цього його реакція на події збігається із загальним духом підсумкової прес-конференції, який вже викликав відторгнення у опозиції. Труднощі минуть, є прорахунки, але з ними можна боротися, зараз складно, але треба тільки потерпіти - і все буде добре. Ось тільки 2012 рік з його економічними ризиками і парламентськими виборами навряд чи буде набагато простішим...
Ксенія Сокульська
За матеріалами: Подробности
Поділитися новиною