850
Рекапіталізовані банки йдуть на Схід
Як повідомив прем'єр-міністр України Микола Азаров, у нашій країні незабаром може бути створений українсько-ліванський банк з обслуговування двостороннього товарообороту. "Зацікавленість наших партнерів у торгівлі з Україною настільки велика, що, наприклад, я запросив до України голову Центрального банку Лівану для обговорення питання створення спеціального банку або приходу до нас ліванського банку для обслуговування товарообороту, який вже сьогодні перевищив $1 млрд.", - заявив прем'єр-міністр. За його інформацією, до даної ініціативи вже залучено Національний банк України.
Нагадаємо, між Україною і Ліваном розпочаті переговори щодо створення зони вільної торгівлі. І готовність Лівану будувати морський термінал з прийому українського зерна, висловлена представниками ліванської сторони, і низка інших тез, озвучених під час візиту прем'єр-міністра України до Лівану, свідчать, як відзначають аналітики, про наміри побудувати глибокі й довгострокові відносини.
"Враховуючи, що зараз в цю країну експортується в значних обсягах українське зерно, яке в подальшому продається в Єгипет, Саудівську Аравію та інші країни регіону, що не мають глибоководних портів, то, звичайно, український уряд зацікавлений у розширенні співробітництва з Ліваном, чия економіка насичена капіталом і здебільшого орієнтована на торгівлю", - коментує казначей "Банку Національний кредит" Василь Невмержицький. Зростання товарообороту між нашими країнами вигідне Україні, оскільки в кінцевому підсумку це приплив валюти в країну і зменшення від’ємного сальдо торговельного балансу.
Крім того, за його словами, Україні може бути цікавий і сам ліванський капітал - ліванські банки залучають ресурси всередині країни під 3% річних, а кредитують під 5%.
Тим часом у нашій країні, на думку учасників ринку, достатньо фінустанов - держбанків, які могли б справлятися з цим завданням. Зокрема, Укрексімбанк, який якраз і орієнтований на обслуговування великих зовнішньоекономічних держконтрактів. А створювати банк для експортно-імпортних операцій з однією окремо взятою країною, як каже начальник управління торгового фінансування та документарних операцій ПУМБ Костянтин Камаралі, в нинішніх реаліях міжнародних відносин - утопія.
Та й товарооборот між країнами в $1 млрд. не є вагомим аргументом на користь створення такого банку. "Так, наприклад, сальдо зовнішньої торгівлі з РФ становить $22 млрд, з Німеччиною - $5 млрд., і банківський сектор України прекрасно справляється з обслуговуванням цих потоків без спеціально створених "країнних" банків", - дивується банкір. Прихід же на банківський ринок України нового ліванського гравця через купівлю місцевого банку або відкриття з нуля тільки для обслуговування товаропотоку, на його думку, недоречний ще й тому, що Ліван належить до країн з підвищеним ступенем ризику.
До того ж Ліванська Республіка, на відміну, наприклад, від Сербії (з якою у України в даний час також проходять переговори щодо створення зони вільної торгівлі) більш ізольована від європейської фінансової системи. А оскільки існує ще й вірогідність відновлення в цій країні військових дій з Ізраїлем, то становище такого банку може бути нестійким, що створює додаткові ризики для банківської системи України.
Зважуючи всі за і проти, співрозмовники припускають, що спільна банківська установа може бути однією з умов реалізації співробітництва між країнами. "Швидше за все, саме Ліван зацікавлений у відкритті представництва свого банку і при цьому хоче заручитися підтримкою української держави, щоб знизити ризики. Тоді це має сенс - Україна могла б продати контрольний пакет в одному з націоналізованих банків (Київ, Укргазбанк) Лівану", - міркує економіст ІГ "Арт Капітал" Олег Іванець. За його словами, продаж хоча б одного з націоналізованих банків на Близький схід була б більш ніж доречна, оскільки ті поки не становлять інтересу для західних інвесторів.
За матеріалами: Экономические Известия
Поділитися новиною