3212
Чим обернеться зниження рейтингу для України
— Казна та Політика
Міжнародне рейтингове агентство Moody's знизило рейтинг України до рівня кризового 2009 року. Серед причин - можлива політична нестабільність напередодні виборів, бюджетний дефіцит і спад обсягів експорту. Експерти стверджують, що зниження рейтингів - загальносвітова тенденція, що зачепила Україну.
Дефіцитне питання
Рейтинг України змінився зі "стабільного" на "негативний". Це означає, що аналітики Moody's очікують дестабілізацію економіки через бюджетні проблеми і припинення співпраці з Міжнародним валютним фондом. Говорячи про стабільність держбюджету, агентство виділило основні фактори ризику: відсутність реформ у газовій сфері (уряд не підвищує тарифи на житлово-комунальні послуги, незважаючи на подорожчання імпортного газу) і зростання пенсійних виплат. Перша проблема вимагатиме збільшення держфінансування на покриття дефіциту бюджету НАК "Нафтогаз", а друга - збільшення бюджетних дотацій Пенсійному фонду. Крім того, проведена в цьому році податкова реформа виявилася неефективною.
А в результаті може з'явитися величезна діра в бюджеті, яку дуже важко закрити. Позики на ринках як зовнішніх, так і внутрішніх, виявляться для уряду або недоступними, або ж занадто дорогими. До всього додадуться величезні виплати за боргами. Близько 20 млрд доларів - зовнішніх і близько 28 млрд доларів - внутрішніх. Якщо раніше уряд без проблем позичав гроші, щоб погасити старі борги, тепер гроші доведеться брати з бюджету.
Зовнішні боргові ринки практично закриті, а на внутрішньому немає вільних грошей. Якщо ще влітку уряд міг позичити в Європі гроші під 6%, то зараз дорожче, під 9-11%. На внутрішньому ринку ситуація схожа: кілька місяців поспіль Мінфін відмовлявся залучати гроші дорожче 6%, але вже зараз готовий брати і за 7,5-8,75%.
У коментарі Moody's наголошується, що можливе уповільнення економічного зростання в Україні. Це буде пов'язано зі зниженням попиту на ключових експортних ринках, і в результаті приплив валюти в українську економіку сильно скоротиться.
Нинішній рейтинг відповідає тому, який був присвоєний цим же агентством Україні в 2009 році. Тоді до країни докотилася світова фінансова криза. Підвищили його лише після того, як уряд підписав програму співпраці з МВФ і почав отримувати кредити. Але вже в цьому році Фонд грошей не давав, вимагаючи негайного проведення непопулярних реформ.
Газ на допомогу
Втім, рейтинги України можуть бути і поліпшені, якщо уряд відновить співпрацю з МВФ і домовиться з Росією про знижку на газ, вважає Олена Бєлан, головний економіст Dragon Capital. Від цих двох позицій в значній мірі залежить приплив валюти. "Якщо Україна не домовиться з Росією про зниження ціни на газ у найближчі місяці, українська влада, швидше за все, почне роботу для відновлення фінансування від МВФ, що позитивно вплине на оцінку кредитного ризику країни інвесторами та рейтинговими агентствами. Таким чином, ми вважаємо, що Україні вдасться уникнути подальшого зниження суверенних рейтингів, які і так низькі як в регіональному, так і в світовому масштабі", - вважає експерт.
Олександр Вальчишен, керівник аналітичного відділу групи "Інвестиційний Капітал Україна" (ICU) також не здивований рішенням агентства. "Зниженню прогнозу передувала ціла низка відомих причин - проблеми виконання бюджету, погіршення платіжного балансу, відсутність доступу до кредитів, застій у програмі МВФ і негативний політичний фон у світлі ув'язнення колишнього прем'єр-міністра", - пояснив аналітик. За його прогнозом, зниження рейтингу призведе до серйозного подорожчання як внутрішніх, так і зовнішніх позик для уряду. Це сильно ускладнить покриття бюджетного дефіциту.
Надія на експорт
Зараз аналітики сходяться на думці, що поки оцінки української економіки не настільки страшні, як може здатися на перший погляд. Динаміка економічного зростання в найближчі місяці буде визначатися поза межами нашої країни. Вона буде залежати від того, чи зможуть Європа, Китай і США знайти способи, як уникнути кризи. Саме ці країни визначають глобальне формування цін і попит на ринках. А український ВВП, як відомо, більш ніж на 60% формується за рахунок експортних галузей: металургії, хімічної промисловості, машинобудування, аграрного сектора. У них зараз не все гладко: спад цін, зниження обсягів виробництва. Старший аналітик з металургії інвесткомпанії "АРТ Капітал" Дмитро Ленда розповів "Известиям в Украине": "В даний час самі металурги не можуть спрогнозувати динаміку розвитку галузі на рік вперед і повідомляють тільки місячний прогноз". У той же час більшість аналітиків вважають, що спад може бути тимчасовим. Якщо ключовим країнам вдасться задіяти ефективні заходи для боротьби з кризою, вже навесні-влітку почнеться відновлення попиту.
Зниження цін на ключові позиції, наприклад, металургійного експорту, склало приблизно 13-15% з початку року. Раніше експерти говорили, що критичним для української економіки може стати обвал цін на 25%, але до такого сценарію поки далеко (металурги забезпечують близько 35% всього експорту країни).
Спад може протривати і в новому році, сказала Світлана Рекрут, аналітик компанії Concorde Capital. "Уповільнення темпів промислового виробництва було неминуче, - пояснила експерт "Известиям в Украине", - ослаблення зовнішнього попиту і пов'язана з цим корекція цін відбиваються на виробниках. Оскільки економіки торговельних партнерів і далі будуть "охолоджуватися", ми бачимо мало шансів для відновлення виробництва в першому кварталі наступного року ". У той же час Рекрут допускає, що додатковий імпульс виробникам може надати зростання внутрішнього споживання. Його пов'язують з подальшою активною інвестиційною політикою держави - підготовка до Євро-2012 та інші інфраструктурні проекти, які фінансуються бюджетом і зовнішніми інвесторами. Ще один величезний сегмент, здатний споживати товари української промисловості, - це будівництво.
Таку позицію підтримує Валерій Литвицький, керівник групи радників голови Національного банку. На його думку, "в Україні найчастіше занадто велика увага приділяється зовнішньому попиту і недооцінюються інвестиції в основний капітал". Коментуючи уповільнення зростання в промисловості та транспорті, Литвицький відзначив, що в цих галузях другий місяць поспіль проглядається вплив зовнішнього попиту. Але навіть за такої ситуації показники обсягів виробництва все ще вищі від бюджетних орієнтирів. Крім того, Литвицький визнав, що прогноз зростання економіки, який буде закладено в проект бюджету на 2012 рік на рівні 3,9%, все ж занадто песимістичний. Воно може виявитися вищим. Зауважимо, що зараз навіть економікам розвинутих західних країн прогнозують зростання не більше 2%.
А як у них?
Міжнародне агентство Fitch знизило довгострокові рейтинги шести найбільших кредитних банків США та Європи. У список потрапили американські Bank of America і Goldman Sachs, французький BNP Paribas, британський Barclays, швейцарський Credit Suisse, а також німецький Deutsche Bank. Раніше аналогічний крок зробило інше агентство з "великої трійки" - Standard & Poor's.
В останні місяці Fitch та інші рейтингові агентства регулярно знижували рейтинги великих світових банків через побоювання загострення боргової кризи в єврозоні.
Агентство Moody's має намір переглянути рейтинги країн і компаній Європи протягом першого кварталу наступного року - оцінки будуть залежати від ефективності вжитих заходів зі стабілізації.
Хто ще знизив рейтинг
Раніше перегляд рейтингу країни був проведений агентством Fitch Ratings. У жовтні прогноз рейтингу був погіршений з "позитивного" до "стабільного". Агентство Standard & Poor `s ще у вересні знизило довгостроковий суверенний кредитний рейтинг на одну позицію.
Як будується рейтинг
Рейтингова шкала всіх провідних агентств досить типова і ділить всіх позичальників на основні категорії: інвестиційна і спекулятивна. Наявність першої категорії означає, що ви володієте боргом з низькою прибутковістю, але високою гарантією погашення. Друга категорія означає, що інвестор добре заробить на такому боргу, але значною мірою ризикує втратити свої гроші. Для прикладу наведемо рейтингову шкалу одного з агентств.
Інвестиційна категорія
AAA/АА/А/BBB - відображають найвищий рівень кредитної надійності країни або компанії. Чим більше букв в позначенні рейтингу, тим менша ймовірність дефолту. Фактично держави або компанії, що володіють такими рейтингами, практично не схильні до ризику дефолта.
Спекулятивна категорія
ВВ/В - категорія позичальників з високими ризиками неповернення грошей. Ця категорія означає, що ситуація в країні або компанії з таким рейтингом відносно стабільна, але серйозний вплив ззовні може призвести до дефолту. У той же час допускається, що володарі такого рейтингу можуть мати додаткові джерела фінансування для погашення своїх боргів.
CCC/СС - володарі такого рейтингу дуже ризикові позичальники. Ймовірність їх дефолту дуже висока, а можливість погашення боргів пов'язана виключно з позитивною економічною і діловою кон'юнктурою. Мінімальне погіршення економічного середовища може призвести до дефолту.
C - по цій категорії емітентів дефолт неминучий.
RD/D - категорія рейтингу, яка присвоюється тим країнам або компаніям, які допустили технічний (наприклад, несвоєчасне погашення боргу) або повноцінний дефолт (відмова від погашення боргу та/або розпочаті переговори про його реструктуризацію).
За матеріалами: Ізвестія в Украінє
Поділитися новиною