Дорога звичка: як подорожчають сигарети в 2012 році? — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Дорога звичка: як подорожчають сигарети в 2012 році?

6007
У ідеї підвищити акцизний збір на тютюнові вироби дуже багато впливових прихильників. Завзятим курцям варто приготуватися до зростання цін на сигарети.
Для того, щоб покрити дефіцит бюджету на наступний рік, уряд може збільшити акциз на тютюнові вироби. Ще влітку у Верховній Раді був зареєстрований законопроект №8630, що передбачає підвищити ставки акцизного податку на сигарети без фільтру та інші тютюнові вироби, документ зареєстрував народний депутат В'ячеслав Кириленко.
Законопроектом пропонувалося підвищити адвалорну складову акцизної ставки на сигарети без фільтру з нинішніх 20% до 30%, а специфічну складову збору - з 43,03 грн до 80 грн за 1000 сигарет. На сигарети з фільтром адвалорну ставку пропонувалося підвищити з 25% до 30%, а специфічну складову - з 96,21 грн до 120 грн за 1000 сигарет. У разі прийняття законопроекту середня номінальна ціна сигарет з фільтром зросте з 8,3 грн до 9,7 грн за пачку, сигарет без фільтру - з 3,8 грн до 5,6 грн за пачку. Іншими словами, пачка Marlboro або Kent може коштувати близько 15 грн, а пачка "Прилуки особливі" до 10 грн, "Прима" (без фільтру) - в межах 7 грн. Зазначимо, за останні два з половиною роки тютюнові акцизи підвищувалися сім разів, і з початку 2009-го збільшилися в середньому в два з половиною-три рази.
Здорові лобісти
В'ячеслав Кириленко розраховує, що подорожчання сигарет позитивно позначиться не тільки на доходній частини бюджету, але і знизить споживання тютюну як мінімум на 1,5%. Дану ініціативу підтримують і у Всесвітній організації охорони здоров'я (ВООЗ), відзначаючи, що Україна повинна прагнути до ціни від 5 до 10 євро за пачку сигарет, щоб витрати стали відчутними для курців. Нагадаємо, підвищення податків на тютюнові вироби є однією з вимог рамкової конвенції ВООЗ по боротьбі з тютюном, яку Україна ратифікувала в 2006 році.
Підтримують підвищення акцизів на сигарети і в Міністерстві охорони здоров'я України. Так, нещодавно МОЗ і низка антитютюнових організацій звернулися до влади з проханням підвищити акциз на тютюнові вироби в 2012 році в 1,5 рази. "Підвищення акцизів на тютюнові вироби з 2012 року дозволить збільшити надходження до держбюджету України від цього збору до 18 млрд грн", - вважає Костянтин Красовський, завідувач відділу контролю над тютюном Українського інституту стратегічних досліджень Міністерства охорони здоров'я. За його словами, якщо в Україні ставка акцизу на тютюнові вироби не буде збільшена або ж буде тільки проіндексована на рівень інфляції, то в наступному 2012 році збільшення доходів бюджету від тютюнових акцизів не буде. "Якщо в 2007 році від тютюнових акцизів бюджет отримав 2,5 млрд гривень, то минулого 2010 року це було вже 13 млрд гривень, а цього року ми очікуємо, що буде близько 16-17 млрд гривень", - сказав він.
За оцінками експертів, підвищення ставок акцизу в 1,5 рази, забезпечило б бюджету додаткові 5 млрд гривень надходжень до наступного року. При цьому роздрібні ціни на сигарети зростуть приблизно на 25%. На думку економічного експерта Володимира Рябошлика, Україна ще не вичерпала можливості підвищення акцизів. "Рівень все ще в два рази відстає від Болгарії та Румунії, де доходи населення можна порівняти з українськими", - відзначає експерт.
Лівий товар
Однак зовсім не обов'язково, що збільшення акцизу автоматично приведе до пропорційного збільшення бюджетних надходжень. Справа в тому, що після значного збільшення акцизів в 2009 році обсяги випуску легальних тютюнових виробів почали падати, при цьому палити українці менше не стали. Так, за даними Державної служби статистики України, за січень-серпень нинішнього року було вироблено 63,9 млрд сигарет, тоді як за аналогічний період 2010-го - 69,2 млрд штук, а за десять місяців 2009 року 76,4 млрд штук.
Усього за останні два роки через сильне зростання акцизу та збільшення цін на легальну продукцію її випуск знизився приблизно на 30%. Тому чергове підвищення акцизу, вважають у тютюнових компаніях, може призвести до подальшого скорочення легального ринку сигарет. Це означає, що українці просто перейдуть на більш дешеві контрафактні сигарети.
Вже зараз на даний товар, за оцінками експертів, припадає близько 10-15% загального продажу. З кожним роком кількість завезених нелегальним способом сигарет в Україну зростає. Так, за даними Державної митної служби за 11 місяців 2011 р. було вилучено 30,3 млн. контрабандних сигарет, які намагалися завезти в Україну з Молдови та Російської Федерації. У порівнянні з аналогічним періодом 2010 р., обсяг затриманої контрабанди сигарет в Україну зріс в 2,5 рази.
Якщо за 11 місяців 2010 р. співробітниками Державної митної служби було попереджено 867 спроб незаконного ввезення іноземних сигарет в Україну, то за 11 місяців 2011 р. - вже 1351. При цьому 80% обсягу вилученої контрабанди припадає на українсько-молдавську ділянку державного кордону України.
Є й інша статистика. З 10 червня по 6 липня Держспоживстандарт перевірив 391 об'єкт торговельної мережі в 24 областях України. У 91 точці (23%) була виявлена продукція, виготовлена на території іноземних держав (переважно в РФ та Республіці Молдова). "Така тенденція може бути результатом незбалансованого рівня оподаткування тютюнових виробів в Україні та сусідніх країнах. Так, акцизний збір на тютюнові вироби в Україні в 1,5 рази вищий, ніж у Російській Федерації, і в 30 разів вищий, ніж у Молдові", - пояснюють у Державній митній службі.
На думку митників, "прибуток від реалізації тютюнових виробів на "тіньовому" ринку настільки великий, що навіть притягнення до відповідальності і конфіскація транспортних засобів і захованих в них тютюнових виробів залишають канали незаконного переміщення сигарет в Україну досить прибутковими".
Світлана Єрьоміна
За матеріалами:
Главред
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас