2757
Заплив вільним стилем
— Валюта
Як і всі учасники фінансового ринку, банкіри сподіваються, що 2012 рік буде кращим від 2011-го. І хоча вже цього року активи банківської системи перевищили 1 трлн грн (майже 100% ВВП), фінансистів це не дуже радує. За даними НБУ, чистий збиток українських банків за дев'ять місяців 2011-го склав 5,641 млрд грн. І головне завдання зараз - вийти на прибуткову або хоча б беззбиткову діяльність.
Єдине, про що можна з упевненістю заявити: Армагеддона в 2012 році не буде. "Нинішня ситуація не порівнянна з кризою 2008-го, адже зараз у фінустановах впроваджена ефективна програма рекапіталізації, а обсяг проблемних кредитів досяг свого піку і зупинився, до того ж ми не очікуємо збільшення цього показника", - розповідає голова правління Райффайзен Банку Аваль Володимир Лавренчук. Не бачить приводів для песимізму і голова правління Юнекс Банку Андрій Яцура: "Серйозних передумов для якогось колапсу, особливо для банківської системи, немає, але в 2012-му буде не набагато краще, ніж у цьому році, при цьому якась тенденція до поліпшенню відбудеться".
Однак на VI конференції Інституту Адама Сміта "Український банківський форум", де щороку збираються представники більшості вітчизняних банків, оптимістів було небагато. У кулуарах банкіри зізнавалися, що деякі учасники ринку відверто "малюють" прибуток і фактична збитковість у системі вища від офіційно декларованої. Ще одна проблема: питання захисту прав кредиторів. Банкіри скаржаться, що працювати з проблемними позичальниками і заставним майном дуже складно. "Україна перетворюється на країну "ніби": у нас ніби є іпотечні договори, ніби існує заставне майно, але по факту це не дає нам жодних переваг", - нарікає голова правління одного з банків з іноземним капіталом. Активно кредитувати в 2012 році банкіри не мають наміру (виняток становлять хіба що позичальники преміум-класу): активи вітчизняних банків виростуть не більш ніж на 12-13%.
Робота з проблемною заборгованістю - ключове завдання в 2012-му. У кращому випадку позичальники воліють реструктуризувати вже реструктуризовані борги, в гіршому - взагалі відмовляються платити. Після того як регулятор дозволив списувати безнадійну заборгованість, банкіри відразу скористалися запропонованою можливістю. Заступник голови НБУ Ігор Соркін повідомив, що за сприяння податкової служби фінустанови вже списали понад 21 млрд грн. У наступному році цей процес продовжиться. Хоча не виключено, що банкіри будуть шукати альтернативні варіанти: наприклад, УкрСиббанк, за словами голови правління Філіпа Жоаньє, не виключає можливості продажу частини проблемного кредитного портфеля (зараз ведуться переговори з Дельта Банком).
Ще один напрямок діяльності, яким банкіри планують активно займатися в 2012 році, - реорганізація філіальної мережі. До кризи могло скластися враження, що вітчизняні банки прагнули до зростання заради зростання. Банкіри здійснювали агресивну експансію в регіони і постійно збільшували кількість відділень. І якщо в 2009-му банки просто закривали нерентабельні точки продажів, то тепер вони вже готові відкривати нові відділення, правда, тільки після ретельного аналізу. "В результаті реорганізації філіальної мережі банк втрачає близько 5-10% старих клієнтів, - підраховує Філіп Жоаньє. - Однак нова стратегія буде сприяти нарощуванню клієнтської бази". До речі, рентабельність відділень - слабке місце вітчизняної банківської системи. Часи надприбутку від відсотків за виданими кредитами минули, і тепер менеджерам доводиться шукати нові джерела доходу.
А допомоги в 2012-му чекати нема звідки. В кінці листопада 2011 міжнародне РА S&P вкотре знизило кредитні рейтинги деяких європейських і американських банків. Рейтинги Bank of America, JPMorgan Chase були знижені з A+ до A, а оцінки Merrill Lynch & Co. Inc., Citigroup Inc., Goldman Sachs, Morgan Stanley - з A до А-. Постраждали і рейтинги провідних банків Великобританії: Barclays PLC, HSBC Holdings PLC, Lloyds Banking Group PLC і Royal Bank of Scotland. РА Moody's днями заявило, що розглядає можливість зниження рейтингів 87 європейських банків в 15 країнах, більша частина яких припадає на Іспанію, Італію, Австрію і Францію. Але перегляд рейтингів - не найстрашніше, що може трапитися. В кінці жовтня, наприклад, керівництво Євросоюзу підвищило вимоги до капіталізації європейських банків (до 9% до червня наступного року). За підрахунками Європейської банківської асоціації, для задоволення цієї вимоги фінустановам знадобиться EUR106, 477 млрд додаткового капіталу. Розраховувати на фінансову підтримку материнських структур українським "дочкам" в такій ситуації щонайменше наївно.
Вітчизняним банкам в 2012 році не залишається нічого іншого, крім як плисти за течією: від самих банківських менеджерів мало що залежить ...
Вікторія Руденко
За матеріалами: Контракти
Поділитися новиною