Газ для української промисловості подорожчав до рекорду за 20 років — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Газ для української промисловості подорожчав до рекорду за 20 років

Енергетика
817
У листопаді промисловцям встановлено найвищу ціна газу за всю історію незалежної України - 4600 грн за 1 тис. куб. м. Це робить економіку найменш конкурентоспроможною за останні 20 років. Виробники гарячково скорочують видатки і піднімуть ціни вже до кінця року. Це викличе черговий виток інфляції, з яким спробує боротися уряд, пише джерело.
З новою ціною газу на кордоні з Росією - 456$ за 1 тис. куб. м, - яку Газпром встановив Україні на IV квартал, країна зажила в листопаді. Тепер промисловий бомонд гарячково шукає шляхи скорочення видатків, а також можливість підняти ціни на свою продукцію. "Протягом 2011 р. для хлібопекарських підприємств ціна на газ підвищувалася тричі - в квітні на 12%, в липні на 18%, а також у листопаді майже на 12%. Таким чином, з початку року ціна на газ зросла на 43% - з 3200 грн за 1 тис. куб. м в січні до 4600 грн в листопаді", - розповів президент Всеукраїнської асоціації пекарів, президент ЗАТ Холдинг ТіС Володимир Слабовський. Він пояснив, що питома вага газу в структурі собівартості виробництва хліба займає близько 6%".
Найбільш енергозалежна від газу галузь - хімічний комплекс з виробництва азотних добрив. Тут газова складова у продукції досягає 60-90%, оскільки газ використовується як в технологічних цілях, так і як сировинний компонент.
Багато років хіміки прагнули здешевити газ як сировину за рахунок дотування з бюджету. Але зараз картина змінилася.
"Після переходу більшості азотних підприємств до нового власника - Дмитра Фірташа - заводи перестали вирішувати газову проблему за рахунок бюджету. І навіть при новій ціні газу хімпром нормально функціонує, оскільки власник вирішує проблему здешевлення газу самостійно та успішно", - сказав "і" народний депутат-регіонал, екс-президент ЗАТ Сіверськодонецьке об'єднання Азот Олексій Кунченко.
Якщо у хіміків поки все нормально, пекарі ще мають можливість перекрити газові втрати підвищенням вартості, більш дорогою випічкою, ціни на яку не регулює держава, то переробникам цукру доводиться туго.
Галузь зіткнулася цього року не тільки з підвищенням вартості газу, але і з профіцитом сировини - цукрових буряків, що не дозволяє перекрити газові втрати збільшенням відпускної ціни отриманого цукру.
"Частка газу в собівартості нашої продукції становить від 25% до 30%. Собівартість виробництва цукру в середньому по галузі дорівнює 7500 грн за тонну, а відпускна ціна - 6500 грн. Крім того, цукор погано купують зараз, в результаті чого переробники зіткнулися з проблемою дефіциту оборотних коштів", - розповідає гендиректор асоціації Укрцукор Микола Ярчук.
Незалежний експерт з енергетичних питань Володимир Саприкін відзначає, що українській промисловості можна лише поспівчувати у зв'язку з таким подорожчанням. "У цій ситуації можна порадіти лише тому, що з 2012 р. газ буде дешевшати щокварталу. У першому і другому кварталах вартість енергоносія знизиться приблизно на 20$ за 1 тис. куб. м, виходячи з формульних розрахунків", - говорить експерт.
За матеріалами:
Экономические Известия
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас