Українців готують до зимової прохолоди — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Українців готують до зимової прохолоди

Енергетика
1746
Постачальники природного газу отримають право обмежувати його постачання споживачам, крім населення, до технологічного мінімуму в разі несплати або неповної оплати палива.
Ця норма міститься в урядовому законопроекті N9374, текст якого вчора був оприлюднений на сайті парламенту. Цей мінімум (методику його розрахунку визначать Міненерго та МінЖКГ) буде "забезпечувати номінальне функціонування підприємства і не допустить виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру". Обмежувати постачання газу нижче цього рівня заборонять. Одночасно із закону "Про теплопостачання" буде вилучено мораторій на відключення в опалювальний сезон теплокомуненерго (ТКЕ) від систем енерго-, газо-і водопостачання. Таким чином, у разі неплатежів облгази зможуть різко скоротити постачання газу ТКЕ. У пояснювальній записці до законопроекту наголошується, що такі заходи дозволять "значно підвищити рівень розрахунків за природний газ і покращити фінансове становище НАК "Нафтогаз України"".
Це означає, що під загрозою скорочення постачання газу вже зараз знаходяться всі українські міста. За даними ДК "Газ України", на 31 жовтня всі підприємства в 27 регіонах мають борги за спожитий газ в опалювальний сезон 2010-2011 років. Їх сумарна заборгованість становить 3,93 млрд грн. Хоча ще на 1 липня борг підприємств теплової енергетики досягав 13 млрд грн. Найнижчий рівень розрахунків - у Закарпатській (43%), Луганській (63%), Дніпропетровській (66%), Донецькій (65%), Харківській (68%), Одеській (69%) областях і Криму (61%). Найбільшим боржником є Донецьке ТКЕ (723,3 млн грн), а найменшим - Закарпатське ТКЕ (19,5 млн грн).
Джерело, близьке до НАК, повідомило, що ухвалення закону не приведе до того, що населення позбудеться теплопостачання: "Ніхто не дозволить ввести такі технологічні мінімуми для теплокомуненерго, які залишать людей взимку з холодними батареями. Але постачання газу для боржників все ж скоротять. Ця ініціатива запропонована парламенту для того, щоб місцеві органи влади, побоюючись зростання соціального невдоволення, натиснули на комунальні підприємства і змусили їх розрахуватися за газ. Адже ТКЕ отримують від населення платежі в обсязі понад 90%, а з нами розраховуватися не поспішають". За словами співрозмовника, ультиматум "Газу України" з обіцянкою відрізати ТКЕ від постачання газу вже поліпшив рівень повернення старих боргів. У МінЖКГ кажуть, що готують методику розрахунку технологічного мінімуму, яка "дозволить ТКЕ підтримувати оптимальний температурний режим в житловому фонді в зимовий час".
Учасники ринку визнають, що населення майже повністю оплачує спожиту теплову енергію, борги ж ростуть з іншої причини. "Ми збираємо з населення 99% платежів. Згідно з урядовою постановою, майже 70% зібраних коштів ми автоматично перерозподіляємо на спецрахунок для оплати газу. Але діючі тарифи на наші послуги для населення не покривають їхньої собівартості. Крім того, через тарифну різницю ми втрачаємо на кожну тисячу кубометрів газу до 300 грн, що в структурі тарифу на тепло становить 60%, - каже директор КП 'Полтаватеплоенерго' Володимир Чернявський. - Ці кошти нам не відшкодовуються, а в опалювальний сезон ми споживаємо близько 100 млн кубометрів на місяць". Ціна газу для ТКЕ, що використовується для виробництва теплової енергії для населення, не буде підвищена до кінця опалювального сезону 2011-2012 років, стверджував прем'єр-міністр Микола Азаров.
Джерело в "Донецьктеплокомуненерго" підтверджує, що їхня компанія не може вчасно розрахуватися за спожитий газ через те, що тарифи для населення ледь покривають 50% собівартості виробництва теплової енергії. "У багатьох регіонах діють одноставкові тарифи, при яких плата за опалення розбивається на всі 12 місяців. А ми платити за газ повинні щомісяця, а в опалювальний сезон найчастіше кожні 10 днів", - сказав співрозмовник. "Якщо вартість комунальних послуг для населення не вийде на рівень ринкової, а закон приймуть, населенню варто готуватися до холодної зими", - побоюється Чернявський.
За матеріалами:
Коммерсант-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас