Доходи видерли кліщами — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Доходи видерли кліщами

Казна та Політика
1389
"За січень-вересень 2011 р. у загальний і спеціальний фонди держбюджету України надійшло 226 млрд. 565,4 млн. грн., що на 63 млрд. 901,4 млн. грн., або на 39,3%, більше, ніж за відповідний період 2010 р.", - заявили чиновники на веб-сайті Державної казначейської служби. Згідно з повідомленням, до загального фонду держбюджету надійшло 189,63 млрд. грн., що на 31,9% перевищує відповідний показник минулого року. До спеціального фонду держбюджету за дев'ять місяців надійшло 36,935 млрд. грн.
Нагадаємо, держбюджет України на 2011 р. (з урахуванням змін) затверджено з доходами 299,197 млрд. грн. (загального фонду - 253,214 млрд.) і витратами 337,639 млрд. грн. (291,48 млрд.). Граничний дефіцит держбюджету України в 2011 р. встановлено на рівні 35,343 млрд. грн.
Настільки вражаючий ріст доходів, як вважає більшість опитаних експертів, став можливий насамперед завдяки стабільним темпам зростання основних секторів економіки. Такі сектора, як промисловість, торгівля, транспорт, будівництво, сільське господарство, продовжують показувати стійкі темпи зростання, відзначає керівник інформаційно-аналітичного центру Forex Club в Україні Микола Івченко. А прибуток підприємств до оподаткування за січень-липень поточного року склав 52,8724 млрд. грн. в порівнянні з 28,2527 млрд. за аналогічний період минулого року.
Сприяли зростанню доходів держбюджету також "низька" база порівняння і активна політика запозичень чинного уряду під нижчі відсотки, говорить Володимир Олексюк, експерт аналітичного департаменту X-Trade Brokers Ukraine. Крім того, не останню роль грає порівняно низький рівень інфляції, який, швидше за все, буде витриманий в прописаних бюджетом річних показниках (8,9%). Відзначає експерт і хороші обсяги українського експорту, а також зберігається позитивне сальдо фінансового рахунку.
"Також потрібно відзначити поліпшення податкового адміністрування, посилення боротьби з відмиванням грошей та скорочення частки готівкового обігу, що також збільшує базу оподаткування", - додає Івченко.
Поліпшенню податкового адміністрування, як фактору зростання доходів держбюджету, експерти приділяють особливу увагу. У зв'язку з тим, що цього року вдалося збільшити збирання податків, незважаючи на падіння обсягів зборів з доходів фізосіб, бюджет-2011, швидше за все, буде виконаний, упевнений Володимир Олексюк. Однак, як зазначає керівник аналітичного департаменту ІГ "ТАСК" Андрій Шевчишин, наповнення бюджету продовжує контрастувати зі статистичними даними в промисловості, настроями у виробництві та споживанні. Так, за вісім місяців 2011 р. роздрібний товарообіг зріс на 15,4%, обсяги реалізації промислової продукції - на 30,2%, зростання в сільському господарстві за той же період склав 10,5%. При цьому доходи до загального фонду держбюджету виросли на 31,8%, за зростання податку на прибуток підприємств 69,1%. Таким чином, говорить пан Шевчишин, найбільш вдалим поясненням таким тенденціям є або детінізація економіки, які активні дії фіскальних органів. Але, швидше за все, йдеться про два чинники відразу з упором на фіскалів.
"Якщо говорити про чинники, що дозволяють наростити доходи до держбюджету фіскальним органам, то йдеться про деякі хитрощі, наприклад, такі як визнання угоди недійсною з наступним невизнанням податкового кредиту, затягування з видачею свідоцтва платника ПДВ і, особливо, неможливість перенесення збитків за 2010 р. у витрати", - розповідає співрозмовник. На його думку, взятий темп щодо фіскального тиску погіршує можливості для подальшого нарощування доходів до бюджету і закладає проблеми для його наповнення в 2012 р., особливо в частині перенесення збитків попередніх періодів та зниження ставки податку. І якщо говорити про виконання дохідної частини бюджету-2011, то можна припустити його благополучне наповнення, проте величезними зусиллями для бізнесу.
Погоджується з колегою аналітик ІГ "Арт Капітал" Олег Іванець. На його думку, бюджет-2011, швидше за все, буде близьким до виконання, однак дефіцит НАК "Нафтогаз України" значно перевищить запланований поріг. Відповідно, дефіцит бюджету вийде за рамки обумовлених раніше з МВФ лімітів. Тому, впевнений експерт, позиція МВФ з газового питання залишається досить жорсткою. Адже вже чітко видно, як ігнорування рекомендацій фонду вилилося в істотні проблеми "Нафтогазу", дефіцит бюджету якого був покритий фактично за рахунок держбанків (випуском ОВДП, які згодом викупили держбанки). Така стратегія, вважає пан Іванець, підвищує ризики фінансової нестабільності за нормальних даних держбюджету. Виходить свого роду "статистичний обман".
Разом з тим, впевнені експерти, за доходами бюджет-2011, швидше за все, буде виконаний. Правда, якщо четвертий квартал не піднесе неприємних сюрпризів у вигляді значного падіння економіки, уточнює аналітик ІК "Ренесанс Капітал Україна" Анастасія Головач. З видатків ж, прогнозує аналітик ІК Phoenix Capital Олександр Лозовий, швидше за все, слід очікувати на перевищення запланованих показників, що спричинить за собою зростання дефіциту державних фінансів. "Дефіцит бюджету може скласти близько 4% від ВВП", - очікує експерт.
За матеріалами:
Экономические Известия
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас