1095
Мінфін знайшов покупця
— Казна та Політика
Вчорашній аукціон з розміщення держоблігацій з прив'язкою до курсу долара приніс Мінфіну черговий успіх. Після п'ятничного збору в 1,74 млрд. грн. в понеділок від продажу паперів в скарбницю держави надійшло ще 1,61 млрд. грн. У тому числі були розміщені п'ятирічні ОВДП на суму в 608 млн. грн. під 8,75% річних і 10-річні ОВДП на 1,03 млрд. грн. під 9,25%. Розміщення довгих індексованих бондів стало прем'єрою - до цього банки-дилери заявляли про неготовність настільки довгострокового планування. За 10-річним паперів було подано три заявки, які і були задоволені. Попит на п'ятирічні ОВДП був сформований п'ятьма заявками, які також були виконані. "Учасники ринку були як ніколи солідарними, подаючи всі заявки на одному і тому ж рівні (втім, не виключено, що це помилкове враження, яке може виникнути у випадку, якщо превалюють неконкурентні біди). У будь-якому випадку прибутковість цих паперів для покупців залишається на другому плані", - розповів Сергій Фурса, фахівець відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital.
Експерти вважають, що в сформованій ситуації Мінфін бере по максимуму. Звичайні ОВДП зараз нецікаві банкам в силу невисокої прибутковості, яку може запропонувати уряд. Зате індексовані облігації стають "віддушиною" для банків з іноземним капіталом, яким необхідно кудись розміщувати свою надлишкову валютну ліквідність.
"Попит на цей інструмент все-таки є. Мінфіну він вигідний в світлі відсутності перспектив розміщення єврооблігацій і високих вимог дилерів до прибутковості звичайних ОВДП, а банкам індексовані облігації можуть допомогти захеджувати валютну позицію, тим більше що індексація проводиться тільки в разі девальвації гривні, - зазначає начальник відділу аналізу і досліджень "Райффайзен Банку Аваль" Дмитро Сологуб. - З урахуванням дефіциту гривневого ресурсу, для покупки індексованих ОВДП банки можуть продавати валюту, якої зараз у них у надлишку".
Водночас розміщення ОВДП є скоріше технічними, ніж ринковими, адже попит банків на папери практично вимушений. "Поки це складно назвати ринковим попитом на папери, оскільки він формується під впливом надлишкової валютної ліквідності низки банків", - відзначає начальник відділу аналізу фінансових ринків "ІНГ Банку (Україна)" Олександр Печерицин. За його оцінками, зараз цю надмірність можна оцінити мінімум в $1 млрд., тому можна припустити, що і майбутні аукціони будуть успішними для уряду, якщо воно зійдеться в дохідності розміщення з рівнем, який хочуть отримати банки.
За деякими чутками, суто технічним був і п'ятничний аукціон, незважаючи на те, що на ньому було подано 12 заявок на п'ятирічні папери, з яких задоволено цілих 11. "Є чутки, що в п'ятницю попит був сформований одним держбанком, який просто подав роздроблені заявки. Схема проста: НБУ викуповує в банку прості ОВДП, а той, у свою чергу, купує за ці кошти індексовані бонди", - розповідає один з банкірів. Гіпотеза підтверджується і цифрами: так, у четвер перед аукціоном з розміщення індексованих облігацій Нацбанк викупив з ринку простих ОВДП на 2,8 млрд. грн. (при цьому 2,65 млрд. грн. - у банків). На думку фінансиста, таку схему Мінфін може використовувати й надалі.
Сумнівається в істинній "ринковості" розміщень і президент Українського аналітичного центру Олександр Охрименко. "Банки очікують на більш високу прибутковість, і до того ж вони побоюються таких довгострокових вкладень. Не користуються інтересом паперу і у нерезидентів", - говорить експерт. Водночас, додає він, політика Мінфіну зрозуміла, адже за рахунок індексованих ОВДП все ж вдається зіграти на банківській валютної надліквідності та уникнути емісії грошей для покриття урядових потреб. Попит з боку банків напевно ще залишається, що може підштовхнути Мінфін вийти на ринок найближчим часом.
Вже відомо, що сьогодні Мінфін проведе черговий аукціон з розміщення ОВДП. Уряд запропонує три стандартні серії облігацій з погашенням 11.01.2012 р., 11.07.2012 р. і 31.07.2013 р., а також ДАДО облігації. "Інтерес до цих паперів буде на вкрай низькому рівні, а розміщення серед ринкових гравців, враховуючи рівень ставок за чинними угодами на вторинному ринку, неможливі в принципі", - впевнений Сергій Фурса.
За матеріалами: Экономические Известия
Поділитися новиною