Експерт: Україні не варто поспішати у спільну кооперацію з "Газпромом" — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Експерт: Україні не варто поспішати у спільну кооперацію з "Газпромом"

Енергетика
229
Досить імовірно, що розслідування, розпочате 27 вересня Європейська Комісія щодо групи компаній Gazprom Germania, затягнуться як мінімум до кінця холодного сезону весни 2012 року. Весь цей час над "Газпромом" буде висіти дамоклів меч, що стане хорошим його додержанням від спокуси "газових атак" на сусідів. Про це пише директор енергетичних програм Центру "НОМОС" Михайло Гончар, повідомляє "Дзеркало тижня. Україна".
У цьому зв'язку Україні, перш за все, не варто поспішати в різні спільні форми кооперації з "Газпромом". Треба уважніше придивитися до литовського досвіду боротьби зі, здавалося б, всесильним монополістом. Маленька Литва опинилася здатна протистояти силі російського тиску, задіявши важелі впливу в Брюсселі. І це приносить свої плоди, відзначає експерт.
На його думку, Україні також варто звернути увагу на те, як оперативно скористалася ситуацією навколо "Газпрому" Туреччина. Міністр енергетики цієї країни пригрозив розривом контракту між "Боташ" і "Газпромом", якщо "не побачить істотного зменшення ціни" з російської сторони.
Гончар вважає, що Туреччина - не остання з країн, які скористаються поточною ситуацією. Україні ж необхідно посилити кооперацію з Єврокомісією в частині забезпечення прозорості транзитних газових потоків і реорганізації внутрішнього ринку газу відповідно до схваленого минулого року закону і зобов'язань за договором Енергетичного співтовариства, переконаний експерт.
"Співробітництво з "Газпромом" повинно відповідати правовим підходами", - пише автор.
Раніше повідомлялося, що Єврокомісія запідозрила у порушеннях антимонопольного законодавства постачальників газу, у тому числі "Газпром", європейська штаб-квартира якого в Берліні вже зазнала перевірки.
Єврокомісія також перевірила партнерів, які купують газ у Газпрому в Європі, зокрема офіси польської PGNiG, німецької E. On Ruhrgas і підрозділ німецької RWE в Чехії. Як наголошується, підставою для перевірок стали підозри Єврокомісії в тому, що деякі фірми "можуть бути залучені в антиконкурентну діяльність у порушення антимонопольних правил ЄС, або володіють інформацією, що має причетність до такої практики".
За словами представників Єврокомісії, розслідування пов'язане з поставками природного газу в Центральну і Східну Європу і ведеться відносно фірм, залучених до постачання, транспортування та зберігання природного газу.
В Єврокомісії уточнили, що також розслідують порушення антимонопольного законодавства, які могли завдати шкоди самим постачальникам газу.
Нагадаємо, що Туреччина припиняє контракт на поставку в країну російського природного газу так званим "західним маршрутом" через Україну, Румунію і Болгарію. Крім того, 30 вересня міністр енергетики і природних ресурсів Туреччини Танер Йилдиз заявив, що влада Туреччини може розірвати газові контракти з Росією, якщо ціна на вуглеводні не буде "істотно знижена".
Між тим, раніше глава українського уряду Микола Азаров заявив, що Україна досягла домовленості з Росією про перегляд невигідних для Києва контрактів про постачання російського газу, підписаних в 2009 р.
За словами Азарова, компроміс був знайдений завдяки планам створення консорціуму на базі газотранспортної системи (ГТС) України. "Російська сторона погодилася з нами про створення тристороннього консорціуму за участю Європейського союзу. Це, безумовно, підвищить надійність нашої газотранспортної системи та створить можливість для Європи безперебійно отримуватиме газ", - сказав Азаров.
З іншого боку, створення консорціуму з управління ГТС України не є для ВАТ "Газпром" пріоритетним.
За матеріалами:
Дзеркало Тижня
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас