1730
Регулювання злили в каналізацію
Оператори зв'язку не отримали послаблень у сфері доступу до кабельної каналізації "Укртелекому", на які вони розраховували після передачі повноважень у цій сфері Нацкомісії з питань регулювання зв'язку. Вчора регулятор прийняв рішення, що зберігає чинний принцип формування тарифів. Оператори побоюються, що найближчим часом доступ до інфраструктури для них в черговий раз подорожчає - "Укртелеком" таким чином обмежує розвиток конкурентів, відзначають оператори.
Нацкомісія з питань регулювання зв'язку (НКРЗ) прийняла "Порядок формування тарифів на послуги доступу до кабельної каналізації електрозв'язку" (ККЕ) - базовий документ для розвитку мереж всіма операторами зв'язку. Досі тарифи і порядок їх формування визначали в "Укртелекомі", що володіє 95% мережі. Але після його приватизації повноваження в цій сфері передали НКРЗ.
Оператори очікували, що в нових правилах будуть покращені умови їх доступу до ККЕ. Справа в тому, що попередній склад НКРЗ, розпущений в лютому, був досить лояльний до приватних компаній. Влітку 2009 року комісія навіть прийняла правила надання послуг, в яких були скасовані плата за доступ до мережі та її бронювання. Однак "Укртелеком" розцінив це як втручання в його господарську діяльність та ігнорував документ.
Але в новому документі збережені чинні зараз тарифи - плата за доступ до каналізації і бронювання місця в ній до прокладки кабелю. Самі тарифи будуть затверджені до кінця року, а їх проект повинен з'явитися вже в цьому місяці, каже член комісії Ігор Сиротенко. Однак оператори, що беруть участь в обговоренні, стверджують, що представники НКРЗ і "Укртелекому" вже зараз заявляють про підвищення орендної плати на 15%.
Вчора Сиротенко відмовився коментувати підвищення тарифів. "Ми ще не приступали до розрахунків: може, будуть вищі, а може, і нижчі", - заявив він. Голова комісії Петро Яцук під час засідання неодноразово обіцяв представникам асоціацій операторів врахувати їхні зауваження в таких документах: граничних тарифах на послуги доступу та оренди ККЕ і в порядку надання цих послуг. "Ми просто не могли прийняти всі три документи одразу - обговорення затягнулися б на місяці", - пояснив він.
Але оператори не вірять обіцянкам комісії. "Спочатку треба було прийняти правила, за якими "Укртелеком" надає ці послуги, а потім вже визначати тарифи", - вважає директор з регуляторних питань групи Vega Світлана Юрочкіна. Її компанія - найбільший орендар ККЕ "Укртелекому". За словами Юрочкіної, підвищення тарифів у 2009 році підвищило витрати Vega на оренду каналізації з 4,12 млн грн до 12 млн грн на рік.
Для "Укртелекому" зростання тарифів на ККЕ не призведе до істотного зростання виручки - доходи від цих послуг не перевищують 1% у загальній структурі. Основну цінність каналізація становить як конкурентний інструмент. "Якщо плата за доступ і оренду каналізації буде підвищуватися, це зупинить розвиток дрібних і середніх інтернет-провайдерів і навіть витіснить їх з ринку", - вважає глава правління Інтернет-асоціації України Тетяна Попова. Нові акціонери "Укртелекому" - австрійська EPIC - вже заявляли, що пріоритетом для них є розвиток послуг інтеренет-доступу. Можливості для цього "Укртелеком" також має: троє з восьми членів нового складу НКРЗ - колишні співробітники компанії. Зокрема, Ігор Сиротенко займав в "Укртелекомі" посаду директора філії об'єднаних продажів і представляв інтереси оператора в конфліктах, пов'язаних з ККЕ.
Ігор Бурдига
За матеріалами: Коммерсант-Україна
Поділитися новиною