2363
МСФЗ: ключ до нових стандартів
Неготовність до розкриття інформації за новими стандартами може стати не єдиною проблемою корпоративного сектора. Процедура переходу на міжнародні стандарти фінансової звітності (МСФЗ) також містить низку нюансів і підводних каменів.
Україна офіційно переходить на МСФЗ. Здавалося б, що може бути простіше - перейти на стандарти, які використовують десятки тисяч компаній по всьому світу, стати відкритими і прозорими. Але не все так однозначно. Експерти та гравці ринку в один голос твердять, що незважаючи на активне просування в національних стандартах бухгалтерського обліку незалежної України ідей, закладених у МСФЗ, корпоративний сектор ще не готовий прийняти на себе ношу додаткових витрат і розкрити карти.
Поки у вітчизняного бізнесу перехід на міжнародні стандарти фінзвітності викликає більше запитань, ніж відповідей.
Про необхідність обов'язкового переходу на МСФЗ український бізнес, зацікавлений в іноземних вливаннях, вперше дізнався в 2005 році. Тоді компанія "Укрпродукт Груп" увела в лексикон українців нову абревіатуру IPO і розмістилася на альтернативному майданчику Лондонської фондової біржі. Втім, деякі українські компанії та холдинги, формуючи власну вертикально інтегровану структуру, подбали про перехід на міжнародні стандарти заздалегідь. "Миронівському хлібопродукту" (МХП), який почав складати звітність за МСФЗ в 2002-2003 роках, було потрібно на повне завершення процесу близько трьох років. За словами фахівця з роботи з інвесторами та ЗМІ МХП Зої Шевчук, впровадження МСФЗ дуже важливе для будь-якої компанії, бо дає можливість доступу до інших джерел фінансування, різних світових фінансових інститутів, західних банків.
Що відкриє бізнес?
1. Розкриття інформації про істотні операції
До таких операцій будуть належати і придбання компаній, і отримання кредитів, і випуск облігацій, а також зміни в складі акціонерів, продаж корпоративних прав. Що стосується придбання компаній, то в залежності від частки володіння корпоративними правами цей актив буде консолідуватися (якщо більше 50%), або ж одним з варіантів відображення справедливої вартості інвестицій буде перерахунок вартості інвестицій за методом участі в капіталі (якщо менше 50%). Для останнього необхідно буде розкривати інформацію щодо фінансової звітності тієї компанії, корпоративними правами якої ви володієте.
2. Потоки грошових коштів
Власникам компанії необхідно буде показувати грошові потоки, які були відокремлені від решти діяльності компанії з метою оперативного управління, а також для підготовки фінансової звітності. І за стандартами ПСБО також готується звіт про рух грошових коштів, у якому розкриваються окремо рух від операційної діяльності, окремо - від інвестиційної (придбання або продажу ОС, інвестицій і т.д.) і фінансової діяльності.
3. Фінансові інструменти
Крім розкриття інформації за видами активів, розрахунку ризиків (валютний, кредитний і т.д.), необхідно відобразити активи (або зобов'язання) за справедливою вартістю. Залежно від виду активу справедлива вартість може визначатися на підставі біржових котирувань, застосування дисконтування до довгострокових активів і зобов'язань, а також з нарахуванням резервів на знецінення.
4. Сегменти бізнесу/підрозділу компанії
Якщо компанія веде кілька видів діяльності або має широку географічну представленість, то необхідно буде виділяти сегменти бізнесу, за якими у вигляді додаткових приміток потрібно розкривати інформацію про доходи та витрати, структурі активів і т.д.
Однак якщо раніше головним аргументом переходу на МСФЗ для топ-менеджменту і власників компаній було бажання залучити додатковий капітал за кордоном, то з 2012 року це стане вимогою законодавства практично для всього корпоративного сегмента. За словами старшого юриста юридичної фірми "Лавринович і Партнери" Романа Блажка, перехід на МСФЗ буде обов'язковим для публічних акціонерних товариств, банків, страховиків, а також підприємств, які ведуть діяльність за видами, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів. "Інші підприємства вправі вибирати - чи подавати їм звітність за національними стандартами чи "освоювати" нові стандарти. Про своє рішення застосовувати МСФЗ їм необхідно буде проінформувати орган статистики", - резюмує Блажко. Першим кроком при переході на МСФЗ експерти вважають аналіз відповідної практики ведення обліку на предмет відповідності вимогам МСФЗ і виявлення відхилень. На думку партнера відділу аудиторських послуг Ernst&Young в Україні Олесі Мельник, після розробки облікової політики, швидше за все, потрібно внесення певних змін до облікової програми. "Також може знадобитися розробка детальних інструкцій та проведення тренінгів для персоналу бухгалтерії з застосування нової облікової політики", - радить експерт.
Як заощадити? Перехід на МСФЗ є досить складним і дорогим процесом. Основні витрати компанії при переході на МСФЗ можна умовно розділити на дві групи: "до" і "після". "До переходу на МСФЗ компанія несе витрати, пов'язані з пошуком та навчанням співробітників, залученням консультантів, придбанням і впровадженням програмних продуктів або вдосконаленням наявних", - говорить партнер компанії EBS Ольга Калюк. При наявності кваліфікованого персоналу витрати на впровадження МСФЗ можуть бути зведені до заробітної плати працівників, залучених до проекту по переходу. На практиці у зв'язку з браком кадрів компаніям доводиться наймати зовнішніх консультантів та експертів. Саме з такою проблемою свого часу зіткнувся "Миронівський хлібопродукт". Навіть у складі Deloitte, в якій обслуговується МХП, в ті часи були десятки професіоналів зі знанням МСФЗ, а не сотні, як сьогодні. "У 2002 році в нашій компанії не було людей, які мають сертифікат ACCA, необхідний для роботи зі звітністю за МСФЗ. Ми всі однозначно проходили навчання за міжнародними стандартами, самі його організовували", - згадує Зоя Шевчук. З подібною проблемою зіткнулися і в СКМ. За словами прес-секретаря СКМ Анни Терехової, компанія досить довго шукала професіоналів, яким під силу була б ця задача. "Таких людей і зараз в Україні небагато, а тоді, в 2004 році, їх взагалі знайти було практично нереально", - підкреслила Терехова.
Залежно від періоду, протягом якого буде потрібен даний фахівець, компанія або вважатиме ефективним брати його в штат, або вдасться до допомоги консалтингової компанії. Фахівці подібного класу на ринку праці у величезному дефіциті, і рівень їхніх зарплатних очікувань досить високий. Щомісячне утримання фахівця з наявністю сертифіката ACCA DipIFR, CPA або CIPA і трирічним досвідом роботи з питань трансформації українських стандартів бухгалтерського обліку в МСФЗ обійдеться компанії в $1-2 тис. Тож у довгостроковій перспективі витрати на послуги консалтингової компанії можуть виявитися меншими, ніж витрати на оплату праці першокласного фахівця, здатного перевести компанію на МСФЗ, резюмує Ольга Калюк.
Перехід на міжнародні стандарти - це насамперед зміни в системі обліку і, як будь-яка інновація, - складний етап у діяльності будь-якої компанії зі своїми "за" і "проти". До сьогоднішнього дня українські компанії були змушені готувати звітність за трьома видами обліку: бухгалтерського, управлінського та МСФЗ. Це призводило до того, що звітністю займався не один департамент, а декілька, що в свою чергу збільшувало часові та грошові витрати. З 2012 року підприємствами буде застосовуватися тільки один пакет стандартів.
Позитивний економічний ефект від переходу на МСФЗ однозначний, адже звітність за МСФЗ дає правдиву інформацію про бізнес і його стан. Якщо компанія буде мати потребу в зовнішньому фінансуванні, наявність у компанії МСФЗ зумовить кращі умови інвестування. "Така звітність відкриває можливості спілкування зі світовим фінансовим ринком. Це як закордонний паспорт компанії", - говорить директор департаменту аудиту консультаційної компанії KPMG в Україні Олександр Гаврилюк.
Ключові етапи переходу на МСФЗ
Покрокова інструкція
1. Ознайомчий етап
Складання робочої команди, яка повинна вивчити чинні міжнародні стандарти фінансової звітності, проаналізувати відмінності їх вимог від поточної облікової політики та представити керівництву детальний звіт про відхилення від МСФЗ у поточному обліку компанії.
2. Методологічний етап
Розробка корпоративної облікової політики, яка відповідала б усім вимогам МСФЗ.
3. Технічний етап
Складання фінансової звітності або консолідованої фінансової звітності. На сьогоднішній день існує три варіанти складання фінансової звітності за МСФЗ:
трансформація української фінансової звітності - спосіб ґрунтується на приведенні фінансової звітності, складеної за національними стандартами, до МСФЗ за допомогою коректувань;
паралельний облік - передбачає ведення одночасно двох обліків: обліку за національними стандартами та обліку за МСФЗ;
повний перехід на МСФЗ - найбільш кардинальний спосіб, який ґрунтується на повному переході бухгалтерського обліку на МСФЗ.
4. Етап пошуку партнерів
Пошук потенційних партнерів, які будуть залучені до процесу складання та підтвердження фінансової звітності. До них належать аудиторські компанії, оцінювачі, консалтингові компанії, IT-партнери. Необхідно визначитися з усіма зовнішніми фахівцями, які будуть задіяні в процесі складання фінансової звітності, досягти попередніх домовленостей за термінами та обсягами робіт, узгодити методологічні підходи і вартість послуг.
5. Етап активного впровадження
Процес написання детальних методик по кожному розділу звітності, розробка процедур внутрішнього контролю, автоматизація побудови фінансової звітності або ведення обліку по МСФЗ, активне навчання персоналу.
6. Етап тестування
Виявлення помилок і неточностей у системі обліку при побудові фінансової звітності згідно МСФЗ. Ефективним для компанії буде проведення всіх процедур, необхідних для побудови фінансової звітності згідно МСФЗ (включаючи аудит звітності) при побудові фінансової звітності за 2011 рік. Це пояснюється тим, що однією з вимог МСФЗ є надання порівняльної інформації. Іншими словами - фінансової звітності за 2011 рік.
Як і медаль, яка має дві сторони, перехід на МСФЗ загрожує труднощами. За словами партнера відділу аудиторських послуг PwC в Україні Нілеша Лада, компанії часто недооцінюють складність впровадження МСФЗ і забувають застосовувати нові і змінені стандарти та тлумачення при веденні бухгалтерського обліку щоденних операцій. "Багато компаній вважають, що трансформація у формат МСФЗ - це одноразовий процес", - пояснює експерт. Також не всі вони позитивно оцінюють перспективи підвищення прозорості бізнесу з переходом на МСФЗ.
Крім того, вважають експерти, перехід на МСФЗ може вимагати також додаткових витрат від певних категорій компаній. Наприклад, банків і страховиків. Банкіри пояснюють, що стандарти МСФЗ більш жорсткі, ніж вітчизняні, і вимагають створення значних резервів. Що стосується страхових компаній, для них теж будуть зміни. Так, у міжнародних стандартах фінансової звітності цінні папери оцінюються за справедливою вартістю, тож СК не зможуть роздувати активи за рахунок "сміттєвих" акцій. На думку генерального директора Української федерації страхування Галини Третьякової, національні правила ведення бухгалтерського обліку дозволяли СК оцінювати активи за завищеною вартістю. "Крім того, є надія, що компанії будуть більш серйозно ставитися до обліку договорів страхування і, отже, до проблеми формування страхових резервів", - резюмує вона. На практиці СК вже зіткнулися з деякими складнощами переходу на міжнародні стандарти. За словами заступника фінансового директора СК "АХА Страхування" Дмитра Тимошенка, за тими блокам звітності, за якими існує різниця між національними стандартами і МСФЗ (фінансові інструменти, страхові резерви, резерв відстрочених аквізиційних витрат DAC, відстрочені податкові активи/зобов 'язання), компанії довелося розробити механізм розрахунку відмінностей і необхідні таблиці для даних розрахунків. Але, на думку начальника Управління методології бухгалтерського обліку Міністерства фінансів України Олега Канцурова, МСФЗ дозволить скоротити витрати підприємств на складання звітності для різних користувачів.
"Для власників перехід на МСФЗ підвищить конкурентоспроможність українських підприємств у боротьбі за джерела фінансування на міжнародних ринках капіталу", - вважає керуючий партнер LCF LAW GROUP Ганна Огренчук. Опитані експерти одноголосно заявляють, що іноземні інвестори в результаті переходу українських компаній на МСФЗ зможуть отримати повну і об'єктивну інформацію про фінансовий стан підприємства, а не інвестувати в "кота в мішку". У той же час говорити про повну відкритість передчасно. "Незважаючи на те що цей закон - правильний крок на шляху становлення практики розкриття інформації бізнесом, без подальшого поліпшення законодавства рано говорити про реальний прогрес у плані очікуваної прозорості українських компаній", - підсумовує керуючий директор ІК Dragon Capital Андрій Беспятов.
Олексій Харченко, Валерія Мірошниченко
За матеріалами: Інвестгазета
Поділитися новиною