0 800 307 555
Finance.ua розвивається і оновлює головну
Finance.ua - це не тільки стрічка новин. Ми вкладаємо багато сил у створення сервісів порівняння кредитів, депозитів і банківських карт. А наша редакція публікує багато путівників по вибору фінансових послуг і розповідає як не переплачувати.
Щоб показати все це читачам, ми винайшли головну сторінку сайту заново.

Електорат куплять за мільярд


Електорат куплять за мільярд

Депутати вирішили повернутися до соціально значущої теми повернення вкладів Ощадбанку СРСР і виплатити з них 1 млрд грн наступного року. Такі виплати не створять проблем для бюджету, але призведуть до зменшення інших статей витрат, відзначають експерти. Парламентарії вважають, що така сума може бути закладена в бюджет, оскільки ініціатива пов'язана з передвиборчими перегонами, але натомість отримання коштів пропонують вкладникам стати акціонерами Ощадбанку.

Депутати від Комуністичної партії на чолі з Петром Симоненко зареєстрували законопроект, який передбачає в проекті держбюджету на 2012 рік видатки на компенсацію втрат громадян від знецінених заощаджень Ощадбанку СРСР розміром 1 млрд грн. З них 456 млн грн має бути спрямовано на виплати спадкоємцям померлих вкладників. Нагадаємо, що в жовтні 1996 року Рада схвалила закон "Про держгарантії поновлення заощаджень громадян України", борг з яких був зафіксований розміром 131,96 млрд грн. За 15 років з них було виплачено лише 10,6 млрд грн.

У 2008 році рішенням уряду Юлії Тимошенко на виплати з бюджету було виділено 6,061 млрд грн. Вкладникам виплачували по 1 тис. грн, їх спадкоємцям - до 500 грн. У наступні два роки було заплановано компенсувати по 250 млн грн. Але з них в 2009 році вкладники отримали всього 19,7 млн ​​грн. У 2010 році виплати не проводилися, а кошти були перенаправлені на обслуговування зовнішнього і внутрішнього боргу.

Вкладники не вірять, що їхні гроші будуть повернені

У чому полягає проблема повернення громадянам втрачених заощаджень Ощадбанку СРСР...

У бюджеті на поточний рік уряд взагалі не передбачив можливість компенсації внесків, що призвело до великої кількості звернень громадян до парламенту і підвищення соціальної напруги, зазначають ініціатори законопроекту. За даними Ощадбанку, на 1 січня в інформаційно-аналітичній системі установи зареєструвалися 5,37 млн осіб, що претендують на відшкодування коштів. 442 млн грн необхідно виплатити спадкоємцям померлих вкладників, які звернулися в Ощадбанк з 2005 року за компенсацією витрат на похорони у розмірі 500 грн, але не отримали її. Для виплат спадкоємцям померлих застрахованих осіб, які звернулися до страхових компаній "Оранта", "Дніпро", "Оранта-Лугань", "Оранта-Січ", "Астарта" і "Орадон" для отримання 500 грн на похорон, але не отримали їх, потрібно ще 14 млн грн. У прес-службі Ощадбанку "видання" заявили, що громадяни звертаються за компенсаціями, але зараз ажіотажу немає. При цьому установа готова продовжити виплату вкладів у разі відповідного рішення Кабміну.

При виділенні коштів на компенсацію вкладів Кабміну доведеться скоротити інші витрати, відзначають експерти. "Для МВФ основними показниками є дефіцит бюджету і реалістичність дохідної частини, тому для виділення нової суми уряду потрібно буде здавити витрати з інших статей. Пропонований обсяг компенсації - близько 0,3% від очікуваних доходів держбюджету - не такий великий, щоб нести видимі ризики для економіки. Але набагато ефективніше було б направити ці кошти на капітальні видатки", - стверджує головний економіст Dragon Capital Олена Бєлан.

У парламенті вважають виділення цих коштів можливим. "Виплатити 1 млрд грн - не проблема. Але будуть чергові тисняви ​​в Ощадбанку і чергова несправедливість. Адже так ці виплати триватимуть ще сто років, - каже народний депутат Станіслав Аржевітін ("Наша Україна-Народна самооборона"). - Є інший варіант - все вкладники Ощадбанку отримають можливість стати його власниками. Для цього слід провести загальний референдум і зрозуміти, чи згодні на це громадяни. А потім вклади конвертують в акції, що технічно зробити легко. Крім того, потрібно зрозуміти реальну вартість цих грошей, розрахувавши їх купівельну спроможність на момент знецінення. Тоді сума може знизитися до 60-70 млрд грн".

У Партії регіонів відзначають, що ініціатива щодо повернення вкладів СРСР обумовлена ​​підготовкою до виборів. "Раніше питання виплат з внесків навіть не розглядалося, а 1 млрд грн - значна сума. Перед виборами це може стати хорошою можливістю пролобіювати свою політичну силу. Чи буде ця норма внесена, стане зрозуміло вже 15 вересня, коли повинен бути поданий держбюджет", - говорить народний депутат Василь Горбаль (Партія регіонів).

Олена Губар

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
В Контексті Finance.ua
Опитування