Про інвестиції в дорогоцінні метали — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Про інвестиції в дорогоцінні метали

Банківські метали
2753
Золото і срібло з давніх часів цінувалися високо, та й сьогодні вони входять до портфелів багатьох досвідчених інвесторів. Однак без питань тут не обходиться. Який дорогоцінний метал найбільше підходить для інвестицій? Чому дорогоцінні метали настільки волатильні? На ці питання в статті, опублікованій на Investopedia.com, відповідає американський журналіст Ар'є Кац.
Способів придбати і вкластися в золото, срібло чи платину існує немало, як немало і доводів на користь подібних інвестицій. Почнемо з самого популярного на сьогоднішній день дорогоцінного металу - золота.
Все те золото, що блищить
"Жовтий метал" знаменитий своєю унікальною стійкістю (він не іржавіє і не піддається корозії), ковкістю, високою теплопровідністю і провідністю електричного струму. Метал широко застосовується в промислових цілях - зокрема, в ортодонтії та електроніці, але більшості з нас золото знайоме як матеріал для ювелірних прикрас або як валюта.
Котирування золота залежать від тенденцій ринку постійно - цілодобово і сім днів на тиждень. Ціни на золото більше визначаються психологічними факторами, ніж балансом "попит/пропозиція". Відбувається так тому, що продукція кожної нової золотодобувної шахти швидко поглинається держателями запасів дорогоцінного металу. Іншими словами, коли власники "жовтого металу" налаштовані його продавати, ціни на цей актив падають, а коли гравці, навпаки, в настрої купувати дорогоцінний метал, то всі нові партії золота швидко йдуть у запаси інвесторів.
Ось кілька факторів, які постійно стимулюють попит на золото:
- постійні проблеми в світі фінансів: щоразу, коли у інвесторів виникають сумніви в надійності банків або тих чи інших валют, а також у часи економічної та політичної нестабільності золото розцінюється як надійне вкладення;
- інфляція: коли реальна ефективна прибутковість акцій, облігацій або вкладень у нерухомість виявляється в мінусі, люди, як правило, купують золото як надійний спосіб зберегти цінність своїх коштів;
- війни або політичні кризи: подібні події завжди змушують інвесторів скуповувати "жовтий метал". Найчастіше ті, хто опинився в епіцентрі подій, беруть з собою все своє золото, щоб у разі необхідності обміняти його на їжу, притулок або на можливість перебратися в небезпечне місце.
Срібна куля
На відміну від цін на золото, ціни на срібло в більшою мірою формуються виходячи з того, що срібло традиційно сприймається як надійне вкладення коштів і як промислова сировина. Через це срібло більш волатильне, ніж "жовтий метал".
Таким чином, срібло, з одного боку, сприймається як накопичувальна інвестиція, а з іншого - піддається впливу балансу "попит/пропозиція", і обидва ці чинники в однаковій мірі впливають на його ціну. Крім того, ціни на цей метал можуть змінюватися через будь-які інновації, наприклад:
- срібло колись було необхідністю у фотографії та кіноіндустрії (у виробництві фото- і кіноплівки), але потім плівкові фото- і кінокамери змінилися на цифрові;
- Зростання добробуту середнього класу в економіках Східної півкулі, що розвиваються, що в тому числі підвищило попит на електроприлади, ліки і медичні інструменти та іншу продукцію, при виготовленні якої застосовується срібло. Властивості цього металу, затребувані у виробництві різних деталей - від шарикопідшипників до електропроводів, зробили його доволі популярним в індустріальній сфері;
- срібло широко використовується при виробництві електричних батарей, надпровідників і мікросхем.
Втім, досі неясно, чи впливає (і наскільки впливає) промисловий попит на срібло на інвестиційний попит на даний метал. Ясно тільки те, що срібло сприймається не тільки як інвестиційний актив, але і як промислова сировина, і ціна на дорогоцінний метал залежить і від сфер його застосування.
Платинова бомба
Як і золото з сріблом, платина торгується на світових ринках цілодобово. У періоди економічної і політичної стабільності цей метал коштує, як правило, дорожче золота (через те, що платина - метал більш рідкісний, і обсяги його видобутку істотно знижуються рік від року).
Ось інші фактори, що впливають на ціни на платину:
- як і срібло, платина - промислова сировина. Найбільш високо цей метал затребуваний при виробництві автомобільних каталізаторів, які використовуються для зниження токсичності вихлопних газів. Також платина дуже затребувана при виготовленні ювелірних прикрас, а також при виробництві очищувачів для бензину і в комп'ютерній індустрії;
- оскільки платина широко застосовується в автомобільній промисловості, ціни на неї безпосередньо залежать від обсягів виробництва і продажів автомашин. Екологічне законодавство США, можливо, надалі вимагатиме від автолюбителів встановлення більшої кількості очищувачів бензину в автомобілі, що, відповідно, підвищить попит на їх, проте ще в 2009 році американські і японські автовиробники почали активно переробляти старі бензоочисники, а також перейшли на дешевший паладій, який належить до тієї ж групи металів, що і платина;
- розроблені платинові родовища сконцентровані здебільшого у двох регіонах - Південній Африці та Росії, що створює досить сприятливий ґрунт для картельних змов і навіть для штучного завищення цін на платину.
Інвесторам треба мати на увазі, що всі ці фактори дають платині найбільшу волатильність серед всіх зазначених дорогоцінних металів.
Поповнюємо скарбницю
Інвесторам на міжнародному ринку інвестицій у дорогоцінні метали доступні різні інструменти:
- exchange-traded funds, або ETF: папери фондів, що торгуються на біржі (у Росії цей інструмент поки що не поширений). ETF існують для всіх трьох дорогоцінних металів, проте ще в 2009 році для торгівлі платиною за допомогою ETF інвестору необхідно бути учасником Лондонської товарної біржі. Даний інструмент досить зручний і ліквідний для продажу або купівлі золота, срібла і платини;
- звичайні акції або пайові фонди: по акціях гірничодобувних компаній - постачальників дорогоцінних металів передбачено леверидж (співвідношення запасу товарів і суми капіталу) для покриття цінових коливань. Інвестору, якщо він не знайомий з механізмами ціноутворення на акції гірничодобувних компаній, краще вкластися в керуючі фонди, які вже показали хороші прибутки;
- ф'ючерси й опціони: ринки ф'ючерсів (термінових біржових контрактів) і опціонів (контрактів між двома інвесторами, коли продавець опціону надає покупцю право купити або продати певний актив у визначений момент часу за певною ціною) надають достатню ліквідність і леверидж інвесторам, які бажають укладати великі угоди. Проте треба враховувати, що на ринку деривативів (похідних фінансових інструментів, до яких належать і ф'ючерси, і опціони) великі як прибутки, так і втрати;
- злитки: монети і злитки - інвестиція лише для тих, кому є де їх зберігати. Зрозуміло, для найбільш песимістичних інвесторів злиток - найкраща форма зберігання дорогоцінного металу, однак злитки неліквідні в довгостроковій перспективі і зберігати їх клопітно;
- сертифікати: сертифікати на володіння дорогоцінними металами дають інвесторам всі переваги володіння цінним активом, але позбавляють від турбот про зберігання та транспортування металів. Таким чином, сертифікат - саме те, що потрібно як страховка ваших коштів. Втім, обміняти їх на будь-які інші цінності не втасться.
Чи заблищать метали для вас?
Дорогоцінні метали - чудовий захист від інфляції, оскільки вони володіють значною цінністю, не схильні до кредитних ризиків і не піддаються інфляції (справді, не можна надрукувати більше золота або срібла, на відміну від грошей). Крім того, дорогоцінні метали дають можливість і захисту від різних заворушень - від економічних до військово-політичних.
Якщо міркувати з точки зору теорії інвестицій, то дорогоцінні метали практично не корелюють з іншими варіантами інвестицій, наприклад акціями або облігаціями. Таким чином, невелика частка дорогоцінних металів в інвестпортфелі знизить як його волатильність, так і ризиковість.
Підсумок
Дорогоцінні метали - ефективний і корисний спосіб диверсифікації інвестпортфеля. Секрет успіху подібних інвестицій - в тому, що інвестор повинен чітко усвідомлювати всі свої цілі і можливі ризики, перш ніж інвестувати в даний актив. Волатильність дорогоцінних металів можна перетворити на користь, проте якщо упустити її з виду, це легко може розорити інвестора.
Наталія Черкашина
За матеріалами:
Банки.ру
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас