Захисний рефлекс — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Захисний рефлекс

Валюта
9118
Нацбанк України (НБУ) слухняно виконує вказівку Президента Віктора Януковича щодо зменшення доларової маси в економіці Україні. Так, НБУ оприлюднив проект закону, який остаточно позбавить населення можливості отримувати валюту через мережі банкоматів. Експерти впевнені, що ця ініціатива пов'язана з девальваційними побоюваннями регулятора, тому що ця норма підтримає нацвалюту. Хоча, на думку аналітиків, ця норма не зможе зменшити девальваційний тиск, оскільки в більшості банкоматів валюту вже не видають. Крім того, у п'ятницю стало відомо, що НБУ розширив максимально допустиму амплітуду коливань курсу грн/долар до 5%. Аналітики стверджують, що таке рішення регулятора викликане підвищеним внутрішнім попитом на американський долар.
У законопроекті "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо функціонування платіжних систем і розвитку безготівкових розрахунків)" НБУ пропонує позбавити українців можливості отримувати валюту через мережі банкоматів, залишивши тільки гривню. Операційний директор з супроводження роздрібного, малого та середнього бізнесу Альфа-Банку (Україна) Олена Лук'янчук впевнена, що плани НБУ спрямовані на захист нацвалюти. "Зі стратегічної точки зору, це, безсумнівно, правильне рішення", - підкреслила вона.
Марна заборона
Президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко впевнений, що заборона на зняття інвалюти в банкоматах не зможе запобігти девальвації гривні, оскільки більш істотну роль у цьому процесі відіграє безготівкова валюта в розрахунках за імпорт. "НБУ вже давно намагається заборонити банкам видавати валюту з банкоматів. Тому велика частина банкоматів вже не видає валюту", - поділився аналітик.
У той же час Охріменко попереджає, що повна заборона валюти для населення може бути небезпечною для економіки України. "Якщо буде колапс економіки, то шкоди буде більше, ніж користі. Можна говорити про зменшення доларизації, але за умови, що народ повірить у гривню".
Слідами девальвації
Як повідомляв "Мінфін" у статті - "Зеленому" оголосили холодну війну", нинішнє керівництво країни намагається максимально знизити попит на долар США. Стурбованість влади щодо майбутнього українського валютного ринку підтверджує той факт, що Віктор Янукович особисто дав доручення НБУ здійснити максимальну дедоларизацію економіки країни (див. статтю "МФ" - "Долару оголосили смертний вирок"). Експерти навіть заговорили про можливу повну заборону іноземних грошей для фізичних осіб та повернення до радянського кримінального поняття "за спекуляцію". При цьому аналітики підкреслюють, що девальвувати гривню потрібно поступово.
Примітно, що в п'ятницю перший заступник голови НБУ Юрій Колобов повідомив про розширення максимально допустимої амплітуди річних коливань курсу гривні з 2% до 5%. Тепер піковий курс може скласти 8,35 грн/$. За словами чиновника, таке рішення прийнят в рамках домовленостей про підвищення гнучкості курсу, досягнутих з Міжнародним валютним фондом. При цьому Колобов зазначив, що на поточний момент немає ніяких підстав очікувати "одномоментного посилення або ослаблення гривні в зазначених параметрах".
При цьому, Охріменко вважає, що рішення НБУ пов'язане з великим попитом на долар, і, природно, щоб не зменшуватись золотовалютні резерви, необхідно підняти курс. "А попереду у нас зима. Значить, потрібні будуть долари для закупівлі природного газу. І як правило, наприкінці року є потреба в імпорті товарів, загалом, ми бачимо, що дуже багато доларів купується сьогодні. Тобто, в першу чергу, звичайно, ця амплітуда буде використовуватися в очікуванні збільшення курсу", - сказав експерт.
Хоча генеральний директор ІК "Трійка Діалог Україна" Артемій Єршов зазначив, що цей коридор також передбачає стрибок вниз, тому трактувати рішення НБУ, як підготовку до девальвації гривні передчасно. "З такою ж вірогідністю можна говорити, що Нацбанк готується до ревальвації гривні", - заявив "МФ" Єршов.
Марк Поллок
За матеріалами:
Мінфін.com.ua
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас