Білоруси несуть гроші в банки собі в збиток


Білоруси несуть гроші в банки собі в збиток

Національний банк Білорусі повідомив про приріст в липні 2011 року грошових вкладів населення на рахунках білоруських банківських структур. Однак незалежні економісти впевнені, що банківські вклади в білоруських рублях за нинішньої інфляції просто невигідні для жителів країни.

Як заявив на засіданні Ради міністрів Білорусі перший заступник голови правління Нацбанку Юрій Алимов, за інформацією з 6 великих банків країни, за липень розмір термінових рублевих депозитів фізичних осіб зріс на 249 мільярдів рублів. У липні також намітилося зростання валютних вкладів громадян - на 38 мільйонів доларів.

У той же час, як відзначає незалежний економіст Леонід Злотніков, рублеві внески в білоруських банках через високу інфляцію просто невигідні для населення. "Якщо сьогодні багато банків дають по них 30% річних, а інфляція за півроку склала 40%, то виходить, що вкладники просто втрачають свої заощадження", - пояснює Леонід Злотніков.

Всього за поточний рік, за його підрахунками, інфляція в Білорусі може досягти 60%. І тоді реальний депозитний курс складе мінус 30%.

Але що змушує білорусів нести гроші в банки? На погляд економіста Василя Шлиндікова, основна причина - фінансова безграмотність населення. "Наших людей, на жаль, мало навчило". Ні інфляція, ні девальвація їх не змусили зробити елементарні висновки", - вважає Шлиндіков.

На думку Леоніда Злотнікова, в поясненні того, що відбувається, істотну роль відіграє, як він висловився, "магія %". Навіть студенти вузу, в якому викладає економіст, на запитання про вигідність в Білорусі банківських вкладів під 30% річних, відповіли ствердно, не помітивши інфляційного підступу.

Злотніков також вважає, що деякі білоруси роблять банківські вклади заради мінімізації інфляційних втрат. Один його знайомий професор, їдучи у відпустку, поклав отримані відпускні на банківський депозит. На питання, навіщо він це зробив, професор відповів, що в банку гроші постраждають від інфляції менше. І дійсно, якщо вибирати між знеціненням заощаджень на 40% і на 10%, банківський варіант виглядає краще.

Однак, як вважає керівник однієї з мінських фірм Станіслав, збільшення банківських вкладів населення в Білорусі свідчить ще і про проведення різних операцій з переведення в готівку коштів і конвертацію їх в тверду валюту. За словами Станіслава, зараз можна застосувати десятки схем, за якими, використовуючи банківські рахунки фізичних осіб, реально отримати валюту для суб'єктів господарювання.

При цьому грошові вклади з банківських рахунків відразу ж знімаються, але статистика їх прихід вже зафіксувала. У результаті Нацбанк заявляє про зростання депозитів і вбачає в цьому позитивні тенденції для банківського сектора Білорусі. Хоча, як вважає Василь Шлиндіков, в умовах загальної економічної кризи білоруська банківська система зміцнюватися просто не може.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua