Термінал став фактором


Термінал став фактором

Україна може скористатися досвідом Литви, яка завдяки реалізації планів щодо постачання скрапленого природного газу на внутрішній ринок має намір "змусити" "Газпром" на 30%-е зниження вартості газу. "Побудувавши до 2014 р. власний термінал скрапленого газу, Литва створить конкуренцію поставкам газу, що добувається концерном "Газпром", і це дозволить зменшити ціну російського газу для кінцевих споживачів на 30%... Литва отримає можливість вільно поставляти газ, придбаний в інших постачальників, крім "Газпрому", всім споживачам. Саме це змусить російського монополіста на 30% зменшити ціну газу для Литви", - заявив учора Андрюс Кубілюс, прем'єр цієї балтійської республіки, яка в 2004 р. стала членом ЄС.

Незважаючи на політичні складнощі та бюрократичні перешкоди, розвиток українського газового ринку також орієнтується на тенденції Євросоюзу, країни якого після складнощів в переговорах з "Газпромом" про зміну умов співпраці роблять ставку на розширення можливостей для постачань скрапленого газу. До кінця поточного року, як повідомив глава Держагентства з нацпроектів Владислав Каськів, буде обраний інвестор українського проекту з будівництва терміналу для постачань скрапленого газу на Чорноморському узбережжі. 34 провідні світові компанії вже проявили інтерес до співпраці з Україною в цьому напрямку. І незабаром Владислав Каськів пообіцяв оприлюднити список цих компаній.

Як повідомляли "ЭИ", Україна розглядає Азербайджан як пріоритетного постачальника газу для майбутнього терміналу. Раніше глава Міненерговугілля Юрій Бойко заявляв, що Київ і Баку досягли домовленості про щорічні постачання 5 млрд. куб. м скрапленого газу. Цей ресурс буде затребуваний до 2014-1015 рр., коли уряд планує ввести в експлуатацію термінал з прийому СПГ на березі Чорного моря. У НАК "Нафтогаз України" оцінюють вартість такого проекту в $2,5 млрд. Проектна потужність СПГ-терміналу - 10 млрд. куб. м в рік. Крім Азербайджану, Україна розраховує залучити країни Північної Африки та Близького Сходу як постачальників палива. Також не виключено, що обсяги поставок буде нарощувати в перспективі і Азербайджан, який планує розширення своїх інфраструктурних потужностей для поставок на європейські ринки газу з країн Центральної Азії.

"Ми вважаємо, що така диверсифікація поставок газу буде додатковим фактором, який покаже нашим партнерам, що з нашою думкою потрібно рахуватися", - так Юрій Бойко говорив про очікуваний вплив будівництва СПГ-терміналу на Чорноморському узбережжі на хід переговорів з "Газпромом "про зміну умов газового співробітництва (Україна з весни минулого року наполягає на перепідписанні контрактів, в яких зафіксовані невигідні умови формування ціни на російський газ). Крім того, в уряді вважають, що СПГ-термінал перешкодить "Газпрому" побудувати газопровід "Південний потік" в обхід України, оскільки підтвердить його економічну неспроможність.

Опитані аналітики впевнені, що успіх у здійсненні таких планів залежить від того, чи зможе оточення президента Віктора Януковича ефективно розподілити повноваження і сфери впливу, реалізовуючи амбітні завдання щодо співпраці з потенційними постачальниками скрапленого природного газу, які призведуть до скорочення залежності українського ринку від російських енергоресурсів і зміцнення ролі України в транзиті нафти і газу в ЄС. "Також залучення західних інвесторів для будівництва СПГ-терміналу підвищить довіру до співпраці з Україною в енергетичній сфері і буде свідчити про збільшення відкритості українського ринку для притоку іноземного капіталу", - сказав Сергій Дубов з інвесткомпанії "Профіт Гарант".

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua