Системні зміни


Системні зміни

Українську газотранспортну систему (ГТС) виведуть зі складу "Нафтогазу". Вчора НКРЕ зажадала від Міненерго передати ГТС "Укртрансгазу". Формально це необхідно для виконання вимог Євросоюзу, що виділяє кредити на модернізацію системи. Але справжньою метою є підготовка до можливого створення СП з "Газпромом", визнають в Міненерго.

З ініціативою передати газотранспортну систему від НАК "Нафтогаз України" її дочірній структурі - "Укртрансгазу" - виступила Нацкомісія регулювання електроенергетики (НКРЕ), повідомив вчора її член Сергій Дунайло. "Виконання "Нафтогазом" функції оператора ГТС суперечить закону "Про лібералізацію ринку газу", а також європейському законодавству", - пояснив Дунайло. За його словами, комісія направила звернення до Міненерго. Закон "Про функціонування ринку природного газу", який передбачає реформу і демонополізацію газового ринку, був схвалений минулого року на вимогу Єврокомісії.

У Міністерстві енергетики та вугільної промисловості неофіційно повідомляють, що готові підтримати ініціативу, оскільки виділення ГТС в окрему компанію серед іншого дозволить залучити необхідні інвестиції на реконструкцію трубопроводів. "Збільшення попиту на газ в Євросоюзі призвело до зростання поставок російського палива, що створює сприятливі можливості для України як транзитної держави. Але щоб скористатися цими можливостями, необхідна реконструкція ГТС", - вважають в Міненерго. Обсяг транзиту російського газу через Україну, за даними міністерства, за перші 5 місяців року зріс на 22%. А після згортання ядерних програм у ряді країн у зв'язку з подіями в Японії його споживання зросте ще більше, упевнені в Міненерго. "Нам потрібно збільшити потужності ГТС мінімум на 20%, щоб впоратися з транзитом цих додаткових обсягів. Але потрібні для цього $3 млрд "Укргазвидобування" зможе залучити у вигляді кредитів, тільки якщо буде управляти ГТС", - пояснив співрозмовник.

Правда, $3 млрд, які, як заявляли в Міненерго, будуть інвестовані в ГТС, для масштабного розширення системи недостатньо, упевнений аналітик ІК "Трійка Діалог Україна" Валерій Нестеров. Експерти Єврокомісії оцінили необхідні вкладення в $6,5 млрд до 2018 року, нагадує Нестеров. "$3 млрд - це кошти на поточні потреби, щоб зберегти ГТС в працездатному стані. Але для її розширення потрібно набагато більше", - погоджується член комітету Верховної ради з ПЕК Олександр Гудима. Він нагадує, що "Укртрансгаз" вклав в 2010 році в систему газопроводів всього $215 млн і планує витратити на ці цілі в 2011 році більше $300 млн. "Якщо модернізація буде тривати такими темпами, для повного оновлення ГТС потрібно від 20 до 30 років", - говорить він.

Аналітик ІК "Брокеркредитсервіс" Максим Шеїн вважає, що залучити $6,5 млрд кредитних коштів "Укргазвидобуванню", навіть у разі її управління ГТС, буде складно. "Без гарантій обсягів прокачування газу з боку "Газпрому" незрозуміло, як компанія зможе погашати кредит. А російська компанія може надати гарантії тільки у разі створення спільного підприємства на базі ГТС", - відзначає він.

Прем'єр-міністр Росії Володимир Путін заявляв, що після будівництва трубопроводів Nord Stream і South Stream РФ може взагалі відмовитися від прокачування газу по території України. А на останніх переговорах про умови поставок газу російська сторона заявила, що вже наступного року обсяг транзиту газу знизиться на 10 млрд кубометрів. Щоб уникнути цього, Росія запропонувала створити СП, куди буде передана українська ГТС. Натомість Україна отримає гарантію обсягів прокачування, а також 40-відсоткову знижку до європейської ціни. "Об'єктивно, створення СП - це зараз єдина можливість для України зберегти доходи від транзиту. Входження в компанію "Газпрому" забезпечить зацікавленість росіян у капіталовкладеннях в ГТС, - говорить член комітету Верховної ради з ПЕК Сергій Пашинський. - Зараз вже йдеться не про те, створювати СП чи ні, а про те, щоб створювати його на вигідних для України умовах. Тим більше, що створення СП у разі передачі ГТС "Укртрансгазу" українському законодавству не суперечить".

У Міненерго вчора повідомили, що питання СП з "Газпромом" аналізується. "Поки жодного рішення не схвалено. Але якщо створювати таке СП на базі "Укртрансгазу", в будь-якому випадку компанії потрібно передати в управління трубопроводи", - пояснили в міністерстві.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Енергетика
Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua