На "Газпром" тиснуть всі разом


На "Газпром" тиснуть всі разом

В даний час "Газпром" продовжує переговори з низкою європейських споживачів про зміну умов контрактів на постачання газу. Про це вчора повідомив заступник голови холдингу Олександр Медведєв. "Ми ведемо переговори, вони скористалися правом на позачерговий перегляд", - сказав він, відмовившись уточнити, про зміну яких саме умов йдеться.

У числі компаній, з якими зараз йдуть переговори, - італійська Eni, французька GDF Suez і німецький концерн E.Оn. Топ-менеджер "Газпрому" нагадав, що минулого року ці компанії вже домагалися зміни умов своїх контрактів. "Право на перегляд контрактів є і у покупців, і в продавців, але воно має бути виправдане ринковими умовами", - сказав він. В даний час, судячи з цінової динаміки на газовому ринку, вплив спотової складової на контракти, як стверджують у "Газпромі", зникає. Тому що істотно скоротився розрив у цінах на спотовому ринку і за довгостроковими контрактами.

За даними Медведєва, зараз вартість газу на спотовому ринку вже перевищує $400 за 1 тис. куб. м. А середня ціна в 2011 р. буде "трохи нижча" або "трохи наближена" до $400 за 1 тис. куб. м. Попередній середньорічний прогноз "Газпрому" за експортною ціною для Європи становив $352 за 1 тис. куб. м.

Але навіть оновлені очікування російського експортера нижчі, ніж базова вартість газу, закладена у формулі ціноутворення між "Газпромом" і "Нафтогазом", яка зафіксована в нині діючих контрактах ($450 за 1 тис. куб. м). Вони були підписані в січні 2009 р. після чергового українсько-російської газової кризи, коли "Газпром" припинив поставки палива до країн ЄС через українську територію.

Уряд Миколи Азарова вже більше року безуспішно намагається домогтися перегляду невигідних для України домовленостей, хоча ринкові тенденції для цього були сприятливими. Але зараз ситуація в єврозоні розвивається не на користь України - вартість і обсяги споживання газу в регіоні постійно збільшуються в зв'язку з виходом його економіки з рецесії. Виконавчий директор International Energy Agency Нобуо Танака заявив нещодавно з цього приводу, що через зростання попиту на газ для Росії і виробників цього виду палива наступає "золотий вік". За його словами, попит на газ у світі може збільшитися майже на 30%, і він витіснить вугілля з другого місця за значенням джерел енергії. Також Нобуо Танака вважає, що вік дешевої енергетики закінчився, і в перспективі вона буде дорожчати.

У Кремлі зміну умов газового співробітництва з Україною зараз пов'язують з відмовою Києва від поглиблення співпраці з Євросоюзом і приєднанням до Митного союзу Росії, Білорусі та Казахстану. Однак ця ідея не знаходить підтримки в української влади. Торік Володимир Путін і "Газпром" наполягали на створенні спільного підприємства на базі активів російської монополії і "Нафтогазу" з подальшим злиттям двох компаній (а фактично "Нафтогаз" був би поглинений "Газпромом"). Проте на даний момент реалізація таких планів також застопорилася.

Під час подальших українсько-російських переговорів щодо газу, на думку експертів, на обійти політичних торгів, в яких може бути задіяний і Євросоюз, зацікавлений не менше "Газпрому" брати участь у модернізації української ГТС або придбати частину акцій "Нафтогазу" (Кабмін, як повідомляли "ЭИ", планує реалізувати їх на одній із зарубіжних бірж. Попередньо мова йде про продаж через IPO до 25% пакета акцій НАК, що дозволить залучити $5-6 млрд. на розвиток українського холдингу). Також експерти вважають важливим завданням для уряду домогтися зниження залежності вітчизняної економіки не тільки від російського газу, але і від російських енергоресурсів у цілому - це дозволить і зміцнити національну енергобезпеку, і підвищити конкурентоспроможність українських товаровиробників на ринках ЄС.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Енергетика
Дивись також
Весь ринок:Енергетика
Все, що ми знаємо про:Газпром
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua