Паперове розчарування — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Паперове розчарування

Казна та Політика
746
Можливо, вже восени, після розгортання банками кредитування, відомству Федора Ярошенка доведеться стимулювати попит на держпапери більшою прибутковістю. У вівторок уряд провів черговий аукціон з розміщення облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП).
Банкам-дилерам запропонували три серії паперів: з погашенням у листопаді 2011 р., в лютому 2012 р. і в травні 2013 р. Проте жодна з серій продана не була. Як і раніше пропоновані Мінфіном, ставки були набагато нижчими за очікування ринку. Так, наприклад, за шестимісячними облігаціями була подана лише одна заявка на 50 млн. грн. з прибутковістю 8,95% грн., що більш ніж на 300 б. п. вище за прийнятний для Мінфіну рівень. Заявки за дев'ятимісячними паперами були виставлені в широкому діапазоні - 7,8% -9,4%. Водночас орієнтир уряду з цих паперів - 7% і нижче. Попит на середньострокові облігації (дворічні) склав 341 млн. грн., проте апетити банків за прибутковістю були значно вищими за скупий розрахунок Мінфіну. Держава бажала розмістити папери з прибутковістю не більше 9%, а дилери хотіли побачити ніяк не менше 9,5-12%.
Результати аукціону, як відзначають експерти, були цілком прогнозовані. Мінфін поки не відчуває гострої потреби в коштах, тому може собі дозволити займати вичікувальну позицію. Найближча виплата за попереднім випускам ОВДП йому належить лише 22 червня. В свою чергу ліквідність банків останнім часом значно погіршилася. З 10 травня залишки коштів на транзитних та кореспондентських рахунках банків скоротилися майже на 9 млрд. грн., до 14,6 млрд. грн. При цьому ситуація на грошовому ринку стала більш напруженою - ставки на ньому різко злетіли до 8,6% річних за кредитами overnight з 2,0% річних два тижні тому.
"Мінфін не захотів розміщувати облігації за ставками, значно зробив крок вгору за тиждень. Причиною такого руху ставок, а також істотного зниження попиту стало значне падіння ліквідності банківської системи та підвищення ставок на міжбанківському кредитному ринку", - пояснює Тарас Котович, аналітик ринку облігацій групи "Інвестиційний Капітал Україна" (ICU). Ймовірно, що Мінфін буде продовжувати дотримуватися тактики зниження відсоткових ставок і далі, наскільки це буде представлятися можливим. Тому наступні успішні розміщення з продажем значного обсягу, на думку експерта, можуть відбутися за наближення ставок в заявках учасників до рівня, який був на аукціонах тиждень-два тому.
На користь обраної Мінфіном тактики говорить і той, факт, що зменшення вільних коштів у банків тимчасове. Частково воно може бути пов'язане зі сплатою фінустановами податків в кінці травня. "Останнє скорочення ліквідності було викликане причинами тимчасового характеру, ми очікуємо на поступове збільшення залишків на коррахунках найближчим часом і, відповідно, підвищення попиту на держпапери", - зазначає Олена Бєлан, головний економіст ІК Dragon Capital.
На істотний рух ставок ОВДП вгору можна розраховувати лише в більш віддаленій перспективі. Якщо банки продовжать активно розгортати кредитування, то обсяг їх вільних коштів для операцій з ОВДП знову зменшиться. А відповідно попит на держпапери Мінфіну доведеться стимулювати за рахунок їхньої більшої прибутковості. "Оскільки ми очікуємо на більш активне відновлення кредитування у другому півріччі, для залучення запланованих обсягів фінансування Мінфіну необхідно буде підвищувати прибутковість розміщення, щоб залучити не тільки українські банки, а й іноземних інвесторів", - говорить Олександр Печерицин, начальник відділу аналізу фінансових ринків ING Bank (Україна). Втім, не виключено, що за умови стабільної ситуації з державними фінансами Мінфін просто знизить обсяги запозичень.
За матеріалами:
Экономические Известия
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас