Настав час терміново позбавлятися гривні?! — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Настав час терміново позбавлятися гривні?!

Валюта
23991
Відразу декілька чинників створюють зараз ризики для стабільності гривні в найближчій перспективі.
Кожен з них окремо є досить вагомим, а разом вони дуже потужно підштовхують національну валюту України до девальвації.
Перший. Вже другий рік поспіль спостерігається стрімке зростання негативного сальдо зовнішньої торгівлі: імпорт прискорено переганяє експорт, внаслідок чого все сильніше зростає попит на іноземну валюту. Так, негативне сальдо торгівлі товарами збільшилося в 2010 році по відношенню до 2009 року в 1,6 рази, а в першому кварталі нинішнього року до відповідного періоду минулого року - в 2,3 рази. Сальдо торгівлі товарами та послугами за січень-березень цього року склало мінус 1,2 млрд. дол, тоді коли відповідний показник 2010 дорівнював плюс 180 млн. дол. При цьому інфляція в Україні (у квітні до квітня 2010 року - 9,4 %) дуже висока в порівнянні з її розмірами в США і ЄС, що передбачає подальше зростання негативного зовнішньоторговельного сальдо. До того ж вже приблизно місяць, як припинилося зростання світових цін на сталь, що спостерігалося з початку року і забезпечувало збільшення експортної виручки українських металургів на початку року.
Другий. Україна не отримала чергового траншу кредиту МВФ, який повинен був надійти ще у березні. І є великий ризик, що програма кредитування Фондом взагалі припиниться, оскільки український уряд не виконує взятих на себе зобов'язань. Зокрема, є великі сумніви в тому, що буде схвалена пенсійна реформа, що передбачає збільшення на 5 років пенсійного віку для українок. Крім того, прем'єр-міністр Микола Азаров нещодавно заявив, що в 2011 році не будуть підвищуватися тарифи на житлово-комунальні послуги. Тоді коли обидва цих пункти уряд зобов'язувався виконати. Якщо ж МВФ припинить допомогу, то міжнародні агентства знизять кредитні рейтинги країні, внаслідок чого зовнішні позики стануть практично недоступними, а іноземні інвестори остаточно відвернуться від України.
Третій. Україна має дуже великі зовнішні борги, багато з яких потрібно дуже скоро віддавати. Зокрема, лише в МВФ Україна зайняла більше 14 млрд. дол, а віддавати ці позики потрібно, починаючи вже з 2012 року. Корпоративні борги також є переважно короткостроковими.
Четвертий. У будь-який момент може початися друга хвиля світової кризи, до чого здатний привести швидкий дефолт в Греції. "Сценарій з видворення Греції з єврозони вже на столі", - заявила, наприклад, днями єврокомісар від Греції Марія Даманакі. А якщо таке трапиться, то настане друга хвиля світової кризи, яка може виявитися ще більш сильною, ніж перша - восени 2008 року. Наслідки реструктуризації боргів Греції для світової фінансової системи можуть стати гіршими за наслідки банкрутства американського банку Lehman Brothers, яке стало початком фінансової кризи, вважає міністр фінансів Німеччини Вольфганг Шойбле.
П'ятий. Фінансова криза в Білорусі не може не відбитися і на Україну. Триразовий обвал білоруського рубля призведе до різкого погіршення конкурентоспроможності українських товарів порівняно з білоруськими. У 2010 році від'ємне сальдо торгівлі товарами з Білоруссю склало для України 668 млн. дол, а тепер цей показник буде лише швидко рости. Крім того, ситуація в Білорусі надасть несприятливий психологічний ефект на українців, адже у вітчизняних ЗМІ активно обговорюється нинішня ситуація в сусідній країні: тисняви ​​білорусів в обмінних пунктах, сметані ними товарів з полиць магазинів, стрімке зростання цін на всі товари і т.д.
Шостий. Українці не довіряють національній валюті. Оприлюднені днями результати дослідження компанії X-Trade Brokers Ukraine показали, що гривні довіряють лише 5% населення України, тоді коли найстабільнішою валютою вважають євро - 57% респондентів, долар -19%, англійський фунт - 10%, швейцарський франк - 8% .
Певною мірою недовіра до гривні підтверджує ту обставину, що населення набагато більше купує останнім часом іноземної валюти в обмінних пунктах комерційних банків, ніж продає: у квітні поточного року - на 762 млн. дол, в березні - на 1 104 млн. дол, в лютому - на 1 305 млн. дол, в січні - на 863 млн. дол.
В економічних експертів практично немає сумніву в тому, що гривні незабаром загрожує девальвація. Причому багато з них переконані, що її ослаблення потрібне українській економіці для відновлення конкурентоспроможності. Таку думку нещодавно висловив, зокрема, директор Інституту економіки і прогнозування НАНУ Валерій Геєць. Питання лише в тому, коли стартує процес девальвації гривні і наскільки вона буде швидкою?
Як вважає, приміром, економічний експерт Андрій Новак, українська національна валюта обвалиться вже в жовтні нинішнього року. Що ж, таке цілком може статися - згадаємо, за кризи 1998 року гривня стала потужно падати в серпні-вересні, а в 2008 році - у вересні-жовтні. Однак не можна виключати, що цей процес почнеться пізніше - в 2012 або навіть 2013 роках, хоча, цілком можливо, що і раніше - вже цього літа.
Звичайно, українським експортерам і взагалі національним товаровиробникам - тобто, економіці України - девальвація піде на користь. Однак дана вигода стане відчутною не відразу, а з лагом у півроку - рік. А от негативний вплив від девальвації позначиться практично миттєво.
Сильно постраждають, природно, ті українці, які взяли в минулі роки довгострокові кредити на покупку житла, землі, автомобіля і т.д. Відчутного удару від девальвації за рахунок збільшення частки "поганих" кредитів отримає і вся банківська система України - як це було в 2008-2009 роках.
Також зачепить практично всіх громадян країни неминучий стрибок інфляції, викликаний девальвацією гривні. Адже пропорційно до зростання курсу долара підвищаться ціни на всі імпортні споживчі товари, а також на нафту і газ, імпортовані Україною.
Крім того, понесуть не прямі матеріальні втрати співвітчизники, які зберігають свої заощадження на банківських депозитах у гривні (зараз на таких депозитах близько 150 млрд. грн.). Точніше, ті з них, хто не встигне вчасно забрати свої гривні і конвертувати їх у тверду валюту.
За матеріалами:
УНІАН
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас