0 800 307 555
0 800 307 555

Стабільний "мінус" в оплаті газу


Стабільний "мінус" в оплаті газу

Миколі Азарову доведеться доплачувати "Нафтогазу України" з держбюджету "В цілому опалювальний сезон 2010-2011 рр. проходив організовано і стабільно", - сказав прем'єр Микола Азаров у ході розширеного засідання Кабміну в середу, 27 квітня. І відразу ж визначив завдання з підготовки до наступного сезону. В першу чергу, вважає глава уряду, слід зосередитися на ремонтах об'єктів теплопостачання та підготовці до усунення можливих надзвичайних ситуацій на системах тепло-, водо-, електро-та газопостачання. "Паралельно повинні здійснюватися всі заплановані заходи щодо підвищення енергоефективності підприємств комунальної теплоенергетики", - підкреслив пан Азаров.

Втім, все не так добре, як це намагається представити прем'єр. Головною проблемою попередніх півроку, яка досі не вирішена, є високі темпи зростання заборгованості за спожитий газ. "З початку року НАК "Нафтогаз України" реалізувала близько 20 млрд. куб. м природного газу на суму 31 млрд. грн. А в оплату надійшло лише 24 млрд. грн.", - заявив глава уряду. Споживачі в областях України з початку року розрахувалися на 76%. Найгірше за газ платять в Рівненській (27%) та Донецькій (43%) областях. Найбільшу заборгованість за спожитий газ мають: АЕК "Київенерго" - приблизно 1,5 млрд. грн., теплопостачальні підприємства Харківської області - 842 млн. грн., Дніпропетровської області - 853 млн. грн.

За словами Миколи Азарова, з початку цього року заборгованість за спожитий газ збільшилася на 7,6 млрд. грн. Зокрема, борги населення на сьогодні складають 1,37 млрд. грн., бюджетних установ - 152 млн. грн., підприємств комунальної теплоенергетики - 4,63 млрд. грн. "До нового опалювального сезону потрібно покінчити з боргами", - визначив завдання голова уряду.

Як раніше відзначали експерти, першим чинником, що сприяв зростанню боргів, стало запізніле підвищення комунальних тарифів після рішення НКРЕ на 50% підвищити вартість газу для населення в серпні минулого року.

Друга причина збільшення заборгованості, як зазначив у коментарі "i" президент Центру ринкових реформ Володимир Лановий, - пошуки способів не платити за газ підприємствами ТКЕ, які вдаються до відстрочень платежів. "Місцеві теплокомуненерго збирають більше грошей, ніж платять "Нафтогазу". Заощаджені ресурси вони витрачають на благоустрій, ремонт доріг, ліфтів", - зазначає екс-міністр з питань ЖКГ Олексій Кучеренко. За його підрахунками, за весь опалювальний сезон заборгованість підприємств ТКЕ досягла 8 млрд. грн.

"Держава не намагається дисциплінувати неплатників шляхом судових розглядів", - стверджує пан Лановий. Третя причина, зазначає економіст, - зниження рівня розрахунків з боку населення внаслідок зростання вартості комунальних послуг та зростання заборгованості по зарплаті.

Нагадаємо, за інформацією Держкомстату, заборгованість населення з оплати житлово-комунальних послуг у лютому 2011 р. збільшилася на 5,4% в порівнянні з січнем і на початок березня досягла 12,7336 млрд. грн. Середній термін заборгованості населення за всі послуги склав 2,8 місяця. Її збільшення, за даними відомства, спостерігалося у всіх регіонах країни.

За словами пана Ланового, тягар боргів ляже на державу. "Найімовірніше, що неплатежі будуть списані з рахунків державних монополій і виплачені з держбюджету", - прогнозує експерт. Таке додаткове навантаження на державний бюджет, на думку економістів, у результаті може привести до збільшення його дефіциту.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Енергетика
Дивись також
Опитування
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua