77
Підсумки роботи ФДМУ за 9 місяців 2001 року.
23.10.01 у Фонді відбулась прес-конференція: «Підсумки роботи ФДМУ за
9 місяців 2001 року» за участью Голови ФДМУ Олександра Бондаря
Протягом 9 місяців 2001 року змінили державну форму власності 1137 об‘єктів (групи А – 595, В,Г – 52, Д – 386, Е – 23, Ж – 81); комунальну форму власності - 2848 об’єктів (об'єктів групи А – 2742, В,Г – 15, Д – 48, Е – 9, Ж – 34).
Значна кількість об’єктів приватизувались у галузях торгівлі та громадського харчування, побутового обслуговування, промисловості, житлово-комунального господарства, будівництва, сільського господарства.
За 9 місяців 2001 року підготовлено до продажу 42 об’єкти
Протягом цього періоду проводились роботи з реструктуризації 15 відкритих акціонерних товариств, які мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави, та 7 відкритих акціонерних товариств групи “В”. У тому числі, були підготовлені і затверджені проекти реструктуризації ВАТ “Надвірнянський лісокомбінат”, ВАТ “Білоцерківський завод гумових технічних виробів”, ВАТ “Ніжинсільмаш”, ВАТ “Серп і молот”; на стадії підготовки до затвердження знаходяться розроблені проекти реструктуризації ВАТ “Науково-виробничий комплекс “Київський завод автоматики ім. Петровського”, ВАТ “Мелітопольський завод “Автокольорлит”, ВАТ “Харківський завод тракторних двигунів”, ВАТ “Уманьфермаш”.
На стадії розробки знаходяться проекти реструктуризації ВАТ “Більшовик”, ВАТ “Дніпрометробуд”, ВАТ “Текстерно”, ВАТ “Укрцинк”, ВАТ “Родон”, ВАТ “Азовкабель”.
Продовжується реструктуризація ВАТ “Нікопольський Південнотрубний завод” та ВАТ “Макіївський металургійний комбінат”.
Фондом державного майна України на підставі Генеральних угод центральним та місцевим органам виконавчої влади було передано повноваження на здійснення функції управління державними корпоративними правами у 797 ВАТ.
В управлінні органів приватизації знаходиться 1239 ВАТ.
За станом на 01.10.01, державними органами управління укладено 1789 договорів на управління державними корпоративними правами, з них органами приватизації – 895, місцевими органами виконавчої влади – 289 та центральними органами – 105.
За підсумками роботи за І півріччя 2001 року (за даними отриманої звітності) Фонд проаналізував більше тисячі звітів відповідальних представників держави в органах управління ВАТ і здійснив оцінку господарської діяльності цих ВАТ згідно з критеріями оцінки, затвердженими Фондом. Критеріями оцінки передбачені основні показники роботи ВАТ: обсяги виробництва; кредиторська заборгованість по заробітній платі, платежам до бюджету та Пенсійного фонду; отримання чистого прибутку.
За даними оцінки встановлено, що результати управління по 17,8% звітів відповідальних представників держави задовільні, а по 82,2% - незадовільні.
Слід зазначити, що незадовільні результати управління у відсотковому відношенні у порівнянні з І кварталом скоротилися всього на 1,4 відсотка.
Прийнято рішення вищими органами товариств про нарахування дивідендів на державну частку у сумі 212,66 млн.грн., а перераховано до Державного бюджету з врахуванням податку на дивіденди 69,43 млн.грн. (34,7% річного завдання, передбаченого Державним бюджетом України на 2001 рік).
Протягом звітного періоду Фондом державного майна України було оголошено 155 конкурсів та відкритих торгів з продажу пакетів акцій ВАТ із загальною початковою вартістю 1849,99 млн.грн. Відбулося 47 конкурсів та один тендер з продажу пакетів акцій на загальну суму 1587,84 млн.грн. (Номінальна вартість проданих пакетів акцій становить 344,79 млн.грн.). Укладеними договорами купівлі-продажу передбачено внесення інвестицій на суму 871,21 млн.грн., 276,45 млн.дол.США та 500 тис. євро.
Разом з тим, слід зауважити, що 10 конкурсів з продажу пакетів акцій, які відбулися в звітному періоді, були оголошені ще в 2000 році і рішеннями уряду продовжені. Це конкурси та відкриті торги з продажу пакетів акцій ВАТ “Запорізький алюмінієвий комбінат”, 6-ти енергорозподільчих компаній та ряду інших ВАТ. Загальна сума (за договорами купівлі-продажу) проданих на цих конкурсах акцій становить 1326,12 млн.грн., тобто 83,5% загального обсягу вартості проданих акцій на конкурсах та відкритих торгах забезпечені конкурсними продажами, оголошеними в минулому році.
Рівень продажу акцій (відношення вартості проданих акцій за договорами купівлі-продажу (без урахування вартості акцій, проданих на конкурсах, які оголошувались в минулому році (1326,12 млн.грн.) до початкової вартості запропонованих пакетів акцій) на конкурсах за звітний період становить 14,14%. (За аналогічний період минулого року цей показник становив 71,9%). Відмічається падіння рівня продажу акцій не тільки по відношенню до аналогічного періоду минулого року, але й по відношенню до першого півріччя поточного року. За 6 місяців 2001 року цей показник, розрахований без урахування конкурсів, що оголошувалися в минулому році, становив 16,9%.
Такий стан пояснюється, в першу чергу зняттям з продажу в 2001 році пакетів акцій ВАТ “Укртелеком” та 12 пакетів акцій енергорозподільчих компаній. Очікувані надходження коштів повинні були б становити не менше 3 млрд. грн. Продаж цих пакетів акцій Фонд визначав як обов‘язкову умову виконання запланованого Законом України “Про Державний бюджет України” надходження коштів від приватизації.
Крім цього, через судовий процес на 01.10.01 затрималось надходження коштів від продажу пакета акцій (76% статутного фонду) ”Харцизького трубного заводу” (126 млн.грн.).
Не надійшли кошти від продажу пакета акцій (53,86% статутного фонду) ВАТ “Рівнеазот” вартістю 135,67 млн. грн., розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21.09.01 №441 цей пакет акцій передано в управління Рівненській ОДА.
Покупець пакета акцій (64,69% статутного фонду) “Ужгородського турбогазу” вчасно не розрахувався за куплений пакет акцій (14,3 млн.грн.) Фонд має намір через судові органи повернути пакет акцій “Ужгородського турбогазу” в державну власність.
Враховуючи рішення судових органів, не були оголошені конкурси з продажу пакетів акцій ВАТ “Краситель”, “Полтавський завод газорозрядних ламп”, Львівський завод “Автонавантажувач”. Сумарна номінальна вартість цих пакетів акцій становить 194,66 млн.грн.
Разом з тим, після оголошення в пресі конкурсів з продажу пакетів акцій ВАТ”Хартрон” і ВАТ “Київміськнафтопродукт” вони були призупинені.
Не відбулась більшість конкурсів з продажу пакетів акцій ВАТ, продаж яких здійснювався згідно з вимогами Політики Кабінету Міністрів щодо приватизації у 2001 році, перелік яких затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 29 березня 2001 р. №117-р, а саме: ВАТ "АвтоЗАЗ", "Об'єднання "Склопластик", "Краснолуцький машинобудівний завод", "Макіївський металургійний комбінат", "Нікопольський Південнотрубний завод", "Дебальцевський завод металургійного машинобудування", холдингова компанія "Луганськтепловоз". Відповідно до чинної процедури підготовка цих конкурсів зайняла більше 6 місяців.
Слід зауважити, що на конкурсах, які не відбулись, як правило, пропонувались пакети акцій, що вже неодноразово виставлялись на продаж за останні два роки: ВАТ “Південний машинобудівний завод” (5 разів), “Електромеханічний завод “Магніт” (4 рази), “Завод дереворізального інструменту “Мотор” імені Петровського” (5 разів), “Пресмаш” (4 рази, у тому числі в цьому році 3 рази), “Тернопільське об‘єднання “Текстерно“ (5 разів, у тому числі в цьому році 2 рази) тощо.
Значна частина підприємств знаходиться на стадії банкрутства, наприклад: “Слов'янський керамічний комбінат”, “Нікопольський прядильно-нитковий комбінат”, “Південдизельмаш”, “Завод "Прилив", "Скіф" та інші.
У січні поточного року було оголошено конкурс з відбору радника для надання послуг з підготовки та проведення продажу пакетів акцій другої черги обласних енергорозподільчих компаній. Конкурсна комісія визнала переможцем банк Credit Suisse First Boston, з яким 10.07.01 було укладено відповідний договір.
У березні 2001 року було оголошено конкурс з відбору радника для підготовки та проведення конкурсу з продажу пакета акцій ВАТ “Укртелеком”. Переможцем конкурсу було визнано консорціум у складі Sguire, Sanders & Dempsey, Millenium Financial Services, з яким 12.06.01 було укладено відповідний договір.
На фондових біржах та ПФТС було запропоновано до продажу 869 пакетів акцій 792 відкритих акціонерних товариств загальною номінальною вартістю 559,45 млн.грн. За підсумками торгів, було продано 228 пакетів акцій. Загальна вартість по укладених контрактах - 150,55 млн. грн. (за номіналом 51,27млн.грн.), що у 2,9 рази перевищує номінальну вартість проданих пакетів.
Рівень продажу акцій (відношення вартості проданих акцій за контрактами до номінальної вартості запропонованих пакетів акцій) на ФБ та ПФТС за звітний період становить 26,9%. За аналогічний період минулого року цей показник становив 54,4 %. Таке падіння рівня продажу пояснюється відсутністю інвестиційно привабливих підприємств в пропозиції акцій на фондовому ринку. Як правило, до продажу пропонувались дрібні малопривабливі пакети акцій. Із загальної суми отриманих коштів від продажу акцій на фондовому ринку 62,2% отримано за два пакети акцій: один становив 6,59% акцій ВАТ “Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат” і другий - 10% акцій ”Запоріжтрансформатор” (загалом 93,63 млн.грн.).
Фондом за звітний період було проведено 6 спеціалізованих аукціонів за грошові кошти (САГК), на які було виставлено 547 пакетів акцій ВАТ, 495 з яких було продано та отримано від їх продажу 3,25 млн.грн., у тому числі 31,9% коштів отримано від громадян , а 68,1% - від юридичних осіб.
За матеріалами: ФДМУ
Поділитися новиною