581
Штучні м'язи використані в новому двигуні
Лінійні приводи на штучних м'язах вчені відпрацьовують багато років, але примусити такі пристрої здійснювати обертальний рух було непросто. Дослідники з лабораторії біоміметики інституту біоінженерії Окленда випробували дві такі конструкції.
Перший мотор заснований на принципі планетарної передачі. Його зовнішня шестерня пов'язана з трьома штучними м'язами. Вона не обертається, але здійснює планетарний рух. Завдяки цьому руху зовнішнє зубчасте колесо входить в зачеплення з внутрішньою шестернею, що сидить разом з валом на підшипнику, і змушує її крутитися.
В другому зразку м'язового мотора вчені зуміли і зовсім відмовитися від жорстких рухомих елементів і навіть підшипників. Автори пристрою помістили в центрі кількох пелюстків-м'язів еластичну гумову шестерню.
Перемикання напруги між різними пелюстками змусило шестерню прийняти еліптичну форму, причому головна вісь цього еліпса постійно поверталася по колу. Цей рух розкручував вал, вставлений всередину гнучкої шестерні.
Другий набір м'язів-пелюстків допоміг остаточно утримувати вал. Цей прорив зробив підшипники непотрібними, що відкрило двері розширенню ступенів свободи. В останньому моторі вал не тільки обертається, він може нахилятися або зміщуватися з боку в бік.
Мета лабораторії - створення м'яких машин, повністю позбавлених твердих частин. Такі пристрої мали б ряд переваг перед класичними.
PhysOrg.com наводить слова керівника групи Іейн Андерсона: "Вони легкі. Їх гнучкість зменшує шанс поломки. Крім того, живе - в основному м'яке. Якщо ми хочемо створити інтерфейс з живими істотами, має сенс зробити його м'яким".
За матеріалами: Сьогодні
Поділитися новиною