0 800 307 555
0 800 307 555

Контракт спотикання


Контракт спотикання

Прем'єр-міністр Микола Азаров заявляє - Росія перегляне ціни на газ для України. За словами глави Кабінету міністрів, РФ готова піти назустріч нашій країні і суттєво знизити ціну на газ для хімічної промисловості. У майбутньому Україна постарається знизити плату за "блакитне паливо" не тільки для "хіміків". Як на це відреагує сама Росія, Азаров не уточнює.

Газ для України і Європи - різні відстані, різні ціни

16 квітня прес-секретар прем'єр-міністра України Віталій Лук'яненко повідомив, Україна домовилася з Росією про постачання 4 мільярдів кубометрів газу за ціною 170 доларів за тисячу кубічних метрів для хімічної галузі. Таку інформацію він отримав безпосередньо від Азарова. "Він зазначив, що позитивні кроки з російської сторони вже є, зокрема угоди, підписані в 2010 році в Харкові. Так, після піврічних переговорів у лютому нинішнього року вдалося досягти угоди про постачання 4 мільярдів кубічних метрів газу за ціною 170 доларів за тисячу кубометрів для української хімічної промисловості", - сказав Лук'яненко.

За словами прес-секретаря прем'єра, в інтерв'ю фінансовому інформаційному агентству Bloomberg у Китаї Азаров зазначив, що Україна продовжує наполягати на перегляді газових контрактів і намагається переконати Росію змінити формулу ціни на газ. На думку глави Кабміну, позитивними кроками в цьому сенсі можна назвати і Харківські угоди. Крім того, Азаров зазначив, що після піврічних переговорів у лютому 2011 року вдалося досягти угоди про постачання 4 мільярдів кубометрів газу за ціною 170 доларів за тисячу кубометрів для української хімічної промисловості. Зараз ціна газу, що поставляється Росією, для України становить 246 доларів за тисячу кубометрів. У той же час, за його словами, "справедлива ціна" на газ для нашої країни повинна становити 200 доларів за тисячу кубометрів "блакитного палива". "Зараз ціна на газ для Польщі - 320 доларів за 1 тисячу кубометрів, для Німеччини - 330 доларів за 1 тисячу кубометрів. Якщо з цієї ціни відмінусувати транспортну складову і деякі інші витрати - справедлива ціна на газ для України відповідна контрактам із західними партнерами складе близько 200 доларів за тисячу кубометрів", - впевнений Азаров.

Український прем'єр і раніше намагався заявляти про зниження ціни на газ для України з боку Росії. Зокрема, після квітневої зустрічі з російським прем'єр-міністром Володимиром Путіним, Азаров поспішив заявити: Росія готова знизити ціни на газ для України. Втім, його тут же поправив російський колега. "Ми не домовлялися про те, що будемо переглядати чинний контракт. Всі учасники процесу повинні розуміти, що чинний контракт функціонує і повинен виконуватися", - сказав Путін.

На наступний день Азаров на засіданні Кабміну зобов'язав своїх підлеглих зробити все, щоб знизити ціну на газ. "Доручаю першому віце-прем'єру Клюєву, міністру енергетики Бойку в переговорах із заступником глави російського уряду використовувати всі аргументи, інформацію, аналіз, який у нас є щодо аналогічних угод на постачання газу з Росією країн, наприклад, Європейського союзу", - сказав Азаров. Які це "всі аргументи" стало відомо пізніше. Нічого нового українська сторона винаходити не стала. У хід пішов старий перевірений засіб - підвищення плати за транзит. "Ми готові зберегти існуючу ставку, але можемо говорити і про її перегляд у разі, якщо Росія не піде нам назустріч у питанні ціни газу", - заявив у коментарі "Комерсант-Україна" заступник директора департаменту нафтової, газової та нафтопереробної промисловості Міністерства енергетики і вугільної промисловості Костянтин Бородін.

На його думку, українські газові угоди сильно програють у порівнянні з європейськими. Так, базова ціна, закладена у формулу для України, була вища від європейської, крім того, з неї необхідно було відняти вартість транспортування до європейського кордону. Крім того, україно-російські газові контракти не передбачають сезонної знижки на газ (влітку - на 20-25% дешевше) та знижки на об'єм (чим більший об'єм купівлі, тим менша ціна). Між тим, ці положення містяться в європейських контрактах "Газпрому". А це означає, що сьогоднішня розмова із заступником голови уряду Російської Федерації Ігорем Сечіним навряд чи буде легкою і ненапруженою.

Підуть на ускладнення?

Перегляд ціни на транзит російського газу на території України є порушенням укладених газових угод. "Варто особливо підкреслити, що одностороннє підвищення цін на транзит Києвом буде прямим порушенням як газових домовленостей, підписаних у Москві прем'єрами Путіним і Тимошенко в січні 2009 року, так і положень Харківських угод, підписаних президентами Януковичем і Медведєвим", - пише у своїй статті для ІА Regnum член експертно-аналітичної Ради при Комітеті у справах СНД Державної Думи Інокентій Адясов. Втім, на думку Адясова, "питання ціни на російський газ одне з небагатьох, де думка опозиції збігається з думкою нинішньої української влади". І дійсно, політика української влади, спрямована на відстоювання своїх інтересів в "газовій" сфері, знаходить гарячу підтримку серед частини опозиції, яка визнає - ціни на газ для України потрібно переглядати. Контракти, підписані Тимошенко, дуже вже несправедливі.

Для того, щоб примусити російську сторону до газового миру, українська влада ініціювала справу про перевищення повноважень екс-прем'єр-міністром України Юлією Тимошенко під час підписання газових контрактів з Росією. Що примітно - Генеральна прокуратура України ініціювала справу проти Тимошенко буквально за день до візиту до Києва голови російського уряду. Можливо, Путіну, який визнавав пізніше, що українська сторона неодноразово порушувала питання про ціну на газ, намагалися натякнути, що Україна може визнати газові угоди з Росією незаконними. Крім того, що Тимошенко перевищила повноваження, вона, на думку влади, підробила директиви на підписання газових контрактів між НАК "Нафтогаз України" і російським "Газпромом".

"Директиви були фактично неприйнятні для України, і саме з цієї причини практично всі члени Кабінету міністрів відмовилися голосувати за такі директиви, і за законом прем'єр-міністр не мала жодного права підписувати документ, який дав підстави для укладання цих газових угод" , - сказала народний депутат Інна Богословська, яка очолила тимчасову слідчу комісію (ТСК) парламенту з розслідування обставин підписання газових угод. Ситуація до болю нагадує болгарську.

Влітку 2010 року Болгарія розірвала подібні газові контракти з Росією - благо, змінилася влада, яка і звинуватила своїх попередників у підписанні "незаконних" контрактів. Втім, ще до "болгарського варіанту" Росія усвідомлювала всю небезпеку підписання подібного контракту з Україною. "Примітно, що президент Росії Дмитро Медведєв, будучи фахівцем з корпоративного права, ще в січні 2009 року говорив про можливість появи юридичних претензій з боку Києва", - пише Адясов.

Однак чи досягне Україна свого?.. Адже і Росія не має наміру відступати. "Напередодні президентських виборів в Росії Володимиру Путіну треба піднести на блюдці перемогу над Києвом. Необхідні домовленості, подібні харківським. Наприклад, вступ України до Митного союзу, на що ми ніколи не погодимось", - передає "Комерсант-Україна" слова члена комітету Верховної ради з питань ПЕК "бютівця" Олександра Гудими. У свою чергу Україна, судячи із заяв Азарова, готова відстоювати свою точку зору "до останнього". І тут їй доведеться бути один на один з Європою. "Зараз, у момент виникнення дефіциту природного газу в Західній Європі через події в Лівії, - у разі спроби України припинити або зменшити транзит російського газу по своїй території - ЄС застосує весь арсенал заходів тиску на українську сторону", - зазначає Адясов. А це означає, що "газова суперечка" з Росією знову може істотно охолодити двосторонні відносини. Виходить, що "свій" Янукович для росіян виявиться ненабагато кращим, ніж "чужа" Тимошенко.

Борис Рудь

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Опитування
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua