Приватизація енергетики: нових осіб не чекайте? — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Приватизація енергетики: нових осіб не чекайте?

Казна та Політика
782
На цьому тижні плани уряду щодо проведення однієї з найбільших приватизаційних продажів 2011 року оформилися, так би мовити, документально. Мова йде, звичайно ж, про розпорядження уряду від 11 квітня, яким був затверджений перелік держпакетів акцій енергокомпаній для продажу в поточному році. Особливу новизну додає те, що на продаж буде виставлена генерація - дві генеруючі компанії "Західенерго" і "Дніпроенерго" (25% і 45,1%) відповідно. Крім того, планується реалізувати від 21% до 50% акцій в "Київенерго" і восьми обленерго.
Варто зазначити, що подібні плани уряду не стали аж надто великим сюрпризом, про них свого часу говорив глава Фонду державного майна Олександр Рябченко. Зокрема, глава Фонду раніше вже заявляв, що з двох запланованих до продажу генеруючих компаній, першою скоріш за все виставлять на продаж, ймовірно "Західенерго". Рябченко також зазначив, що перші приватизаційні конкурси із продажу як генеруючих компаній, так і обленерго, швидше за все будуть проведені влітку цього року. І хоча голова Фонду досить оптимістичний у своїх оцінках щодо успішності даної приватизації, після останніх приватизаційних "успіхів" Фонду подібному оптимізму починаєш все менше вірити.
Принаймні, замислюєшся над тим, для кого саме більш успішними будуть ці продажі - для держави чи для потенційних покупців.
Сьогодні у найбільш ласих шматків енергетичного пирога, таких як плановані до продажу генеруючі компанії, вже частково є свій приватний власник. Мова йде про енергетичну групу ДТЕК, якій вже належить 48% акцій "Дніпроенерго" і щонайменше 25% "Західенерго". На думку експертів, намір уряду залишити в державній власності 25% пакетів акцій генкомпаній після їх приватизації зіграє на руку цій енергетичної групі - вона зможе отримати контроль над компаніями без наявності серйозних конкурентів. "Оскільки уряд залишиться власником 25% акцій в енергогенеруючих компаніях, ніхто, крім ДТЕК, не зможе стати власником контрольного пакету акцій в результаті майбутніх тендерів в тих компаніях, які знаходяться в орбіті їхніх інтересів", - вважає директор аналітичного департаменту інвестиційної компанії Dragon Capital Андрій Беспятов.
У зв'язку з цим треба зазначити, що ДПЕК також належить 40% акцій "Київенерго" і 31% "Донецькобленерго" (31%). Ці дві компанії також включені до приватизаційного переліку на цей рік. На думку Беспятова, подібний розвиток ситуації, очевидно, негативно позначиться на сумі доходів від приватизації. За його оцінкою, ціна продажу підприємств не перевищить їх поточну ринкову ціну навіть з урахуванням премії за контроль. У цьому випадку уряд може розраховувати отримати 770 млн. дол. у разі продажу пакетів акцій всіх 11 компаній.
У цілому дана сума приблизно збігається з оцінкою капіталізації виставлених на продаж енергетичних активів. За оцінкою аналітика інвестиційної компанії Concorde Capital Єгора Самусенка, загальна капіталізація запланованих урядом до приватизації цього року державних пакетів енергокомпаній становить 5,8 млрд. грн. За його оцінкою, із загальної суми поточна капіталізація акцій генеруючих компаній становить 3,8 млрд. грн. Аналітик інвестиційної групи "Сократ" Іван Панін вважає, що надходження від продажу 25% акцій "Дніпроенерго" можуть скласти 205-225 млн. дол., ще 275-295 млн. дол. можна буде отримати від продажу 45,1% акцій "Західенерго". У сумі це має принести державі близько 480-520 млн. дол.
У той час як питання вартості активів генеруючих компаній більш-менш ясне, ситуація з оцінкою активів приватизованих обленерго далі залишається туманною. Так, за словами начальника аналітичного відділу компанії "Проспект Інвестментс" Олени Євдоченко, у випадку з розподільчими компаніями дуже складно визначити їх вартість виходячи з ринкової, оскільки "їхні акції неліквідні, що виражається у великій різниці між ціною купівлі та ціною продажу. Наприклад, "Вінницяобленерго" торгується в діапазоні - ціна покупки 76 грн., а ціна продажу 130 грн.
Очевидно, що подібні неясності навколо оцінки вартості обленерго абсолютно не сприяють більш результативному проведенню конкурсів, які і так, судячи з усього, не будуть вирізнятися якимось особливим пожвавленням. Більшість з обленерго вже мають приватних українських акціонерів, тому мова може йти, як зазначив один з експертів, "тільки про вже існуючих власників, або тих, які можуть їх там посунути". До того ж, регулятором на ринку електроенергетики продовжує залишатися держава, з якою у вітчизняного великого капіталу набагато більший досвід співробітництва. Виходячи з цих факторів, на думку експертів, мабуть, не варто очікувати приходу якихось іноземних інвесторів, швидше за все, коло інтересантів обмежиться давно відомими в українській енергетики фігурами. До того ж, не треба забувати основне правило української приватизації - якщо оголошується про приватизацію якогось більш-менш ліквідного підприємства, це означає, що питання про його покупця вже вирішене.
Андрій Гарасим
За матеріалами:
УНІАН
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас