0 800 307 555
0 800 307 555

В сітях корупційного монстра


В сітях корупційного монстра

Корупція проїдає діри не тільки в державній казні й особистих гаманцях. Вона роз'їдає душі людей, суспільству наноситься величезна моральна шкода, гальмується економічний розвиток країни, а Україна не покидає принизливих місць у світовій відомості корупційного рейтингу. 30% наших співвітчизників уже вважають: плата чиновнику або лікарю за виконання його службових обов'язків є не хабаром, а нормальною винагородою за послугу.

За даними Українського інституту соціальних досліджень і центру "Соціальний моніторинг" - 44% населення України хоча б раз робили подарунки чи давали хабарі посадовим особам, а 73% громадян вважають, що уряд недостатньо займається питанням боротьби з корупцією. Не так давно один із столичних випускників-семінаристів на всю Україну заявив по ТБ про те, що випускникам для отримання сану необхідно занести "батюшкам... малу дещицю!" Духовні наставники, природно, обурилися і вигнали священика-правдолюбця, якого самі ж вчили неухильно слідувати заповідям Божим. А якщо вже і в церкві хабарі не вважаються гріхом, то що говорити про інші сфери українського суспільства? Наприклад, про суди...

Через корупцію, неефективну роботу Феміди та правоохоронної системи, органів державної влади існує реальна загроза для життя і здоров'я мільйонів наших громадян, загроза національній безпеці України.

Дана стаття присвячена розвалу системи медичного забезпечення населення та "охорони" його здоров'я в Києві, а також деяким доволі дивними схемами, які існують у цій сфері не один рік і ніхто поки що реально не втручається в усталені традиції і свавілля...

Кошмари київської та української медицини

Для початку доречно буде нагадати читачам про ст.49 Конституції України: "Кожен має право на охорону здоров'я, медичну допомогу та медичне страхування. Охорона здоров'я забезпечується державним фінансуванням відповідних соціально-економічних, медико-санітарних і оздоровчо-профілактичних програм. Держава створює умови для ефективного і доступного для всіх громадян медичного обслуговування. У державних і комунальних закладах охорони здоров'я медична допомога надається безкоштовно. Існуюча мережа таких закладів не може бути скорочена".

У Києві вже не один рік існує загрозлива ситуація у медичній системі. Про це знають всі або майже всі керівники столичного та республіканського рівнів. Велика частина лікарень в жалюгідному стані і потребують ремонту, не вистачає фінансування, ліків, сучасної медичної техніки, а на харчування хворих у медичних установах (на день на одну людину) виділяється близько 5 грн. Тому можна з упевненістю стверджувати, що харчування в київських лікарнях практично не фінансується і люди повинні виживати, як то кажуть, за свій рахунок. Лікувально-оздоровчі установи перед постачальниками продуктів мають мільйонні борги. Причому таке становище не тільки в Києві, а і в інших містах країни.

Щоб годувати і лікувати пацієнтів, лікарні повинні самі якось заробляти гроші. Але й цими незначними сумами вони повинні ділитися з бюрократами від медицини. Наприклад, 50% зароблених коштів від здачі в оренду приміщень у столичних лікарнях забирає Головне управління охорони здоров'я Києва. Мабуть, давно пора відмовитися і від практики "нав'язування" лікарням своїх постачальників продуктів. Наведу лише окремі приклади, що свідчать про розвал і глибоку кризу київської медицини, а також факти, які свідчать про некомпетентність та байдужість чиновників київської влади, їх нездатність провести необхідні реформи і підвищити рівень і якість медичного обслуговування населення.

Незважаючи на високий і стабільний рівень онкологічних захворювань - надання допомоги онкохворим у столиці на низькому рівні. Не вистачає сучасних препаратів для ультразвукової діагностики експерт-класу, ендоскопічних приладів, мамографів, імуноферментних та гематологічних аналізаторів. Турбує й інше. За даними за 2009 рік, у Києві рівень захворюваності на туберкульоз серед підлітків зріс на 30%. "Умови в Україні сприяють все більшому поширенню епідемії СНІДу в країні, - відзначає провідна німецька газета "Зюддойче Цайтунг".- Це бідність, наркоманія, відсутність інформації та своєчасної профілактики, безнадійний стан системи охорони здоров'я. За офіційними даними в Києві з його 2,5 мільйонами населення майже 6 тисяч ВІЛ-інфікованих. За неофіційними - у кілька разів більше".

Великі проблеми на станціях переливання крові. Віруси гепатиту В і С там досі намагаються виявити за допомогою методу, якому 30 років. Якщо таке відбувається в Києві, то можна собі уявити, що коїться в інших (особливо) провінційних містах? Цілком очевидно, що Україна опинилася на одному з провідних місць у світі по розповсюдженню СНІДу. Адже сьогодні недостатньо виявляти тільки поверхневі антитіла. Важлива повніша й точніша інформація. Але таке є тільки у приватних медичних центрах, які більшості населення столиці не по кишені.

Майже у всіх лікарнях Києва, крім "особистих подяк від пацієнтів", існують так звані благодійні внески, без яких в лікарню часто не приймають. Ні для кого не секрет, що, з одного боку, столичні медики іноді нерегулярно отримують зарплату (а навіть, якщо їм платять своєчасно, вона - мізерно мала). А з іншого боку - міський бюджет порожній. Тому чиновники Київської адміністрації вже давно вирішили зробити, як то кажуть, хід конем - перекласти свої бюджетні проблеми на плечі киян, змусивши їх платити в лікарнях і поліклініках. У деяких міських лікарнях за проведення рентгену з пацієнтів беруть по 25 гривень. В аптеках медичних фірм, які функціонують при лікарнях Києва, ціни на медикаменти фактично ніким не контролюються. Вони значно вищі, ніж у звичайній аптечній мережі. Платити за все доводиться бідним хворим та їхнім родичам. Хоча не віриться, що таку відверту спекуляцію на життя і здоров'я людей не можна не зупинити. Очевидно, комусь це вигідно.

Спочатку з київських станцій "швидкої" у зв'язку з жебрацьким фінансовим достатком втекли висококласні лікарі, залишивши загальнопрофільні бригади на чолі з фельдшерами. Тепер взагалі вирішили добити швидку і невідкладну допомогу в Україні. Під виглядом реформування взято курс на уніфікацію функцій бригад "Швидкої допомоги", тобто скорочення кількості спеціалізованих бригад на користь загальнопрофільних. На Київській міській станції вже розформовані гематологічні, токсикологічні, неврологічні, травматологічні, протишокові і педіатричні бригади. Подейкують, що скоро на виклик будуть виїжджати взагалі особи без профільної медичної освіти або фельдшери...

Бездумно копіюючи чужу систему невідкладної та швидкої допомоги та розвалюючи свою, бюрократи в білих халатах з Мінохоронздоров'я ведуть дуже небезпечну політику, що пахне не тільки зрадою клятві Гіппократа, а й зрадою Батьківщині. Вже зараз через відмову в наданні екстреної медичної допомоги, пов'язану з низькою кваліфікацією бригад "швидкої" і недостатнім їх укомплектуванням, 80% всієї смертності хворих в Україні наступає на догоспітальному етапі. Тобто не довезли або відмовилися госпіталізувати! І на такому тлі Міністерство охорони здоров'я ще намагається зображати потуги реформування!

Оцінку цим "потугам" вже дала Рахункова палата України, яка звинувачує МОЗУ в бездіяльності майже по всіх державних програмах. Більше того - гроші, виділені на закупівлю обладнання для медицини невідкладних станів, яка, на думку МОЗ повинна буде замінювати "швидку допомогу", вже витрачені! Причому частина медичного обладнання на суму 4,4 млн. гривень в той момент, коли воно терміново потрібно було для "швидкої допомоги", ховали на складах 18 місяців! Запитайте у міністра охорони здоров'я! А заодно поцікавтесь, яким чином його підлеглі, які досі не звільнені (про лаву підсудних чомусь взагалі всі мовчать?), в розпал "помаранчевої демократії" примудрилися за 12,3 млн. гривень купити 27 машин "швидкої допомоги", які виявилися... не машинами «швидкої»?

Їх довелося списати через "непридатність" для потреб медицини! І це при величезній зношеності автомобільного парку "швидкої допомоги", якому ще "вчора" потрібно було 8 тисяч спеціалізованих автомобілів! ... За даними Рахункової палати, при закупівлі 8809 одиниць обладнання та 1000 автомобілів в іноземної компанії VamedEneginneeingGmbH & COKG "відкатних" грошей з цієї суми з цієї суми виявилося аж на 7,1 мільйона євро! Саме на стільки була завищена ціна угоди".

Повернемося знову до темних справ у столичній охороні здоров'я. Про кризу і масштабні зловживання в системі київської медицини говорилося кілька років тому і в докладному (не на один десяток сторінок) висновку тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України. Наведу лише кілька характерних цитат із висновків комісії. "Комісія перевірила діяльність Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення Києва і визнала його роботу у багатьох напрямках незадовільною".

Також зазначалося, що в певний період закупівля лікарських препаратів відбувалася непрозоро, з порушенням законодавства у сфері державних закупівель і бюджетного законодавства. "Неефективно проводиться диспансеризація, що призвело до збільшення питомої ваги хворих з першою і другою групами інвалідності, а лікування онкологічних хворих проводиться в непрофільних лікувально-профілактичних установах. В порушення ст.7 і ст.49 Конституції України Київська міська держадміністрація (на період тодішньої перевірки Черновецький був мером, офіційно він і зараз мер. - Б.О.) до переліку медичних послуг включила лікувально-медичну, профілактичну та інші види медичної допомоги, які повинні надаватися громадянам безкоштовно. А відключення лікувальних установ від водо- та електропостачання (за борги) набуло хронічного характеру". Хіба це не злочин проти людей?

Епілог

Тепер можна сміливо припустити: підвищена смертність населення в Україні пов'язана не тільки з погіршенням соціально-економічних та екологічних факторів, а й нікудишньою, корумпованою системою охорони здоров'я та медичного забезпечення. І що страшно: ситуація кардинально не змінюється! Адже повна і гарантована безкарність стимулює вчинення нових злочинів, і цієї ланцюгової реакції не видно кінця. Давайте згадаємо: скільки писалося й говорилося у нас про нові грандіозні плани, проекти та про перебудову всієї медичної системи, спорудження нових і реконструкції старих лікарень, поліклінік, зниженні величезних цін на ліки в аптеках... Час іде - істотних поліпшень немає! Доречно нагадати всім керівникам, які патронують медицину. І не лише їм. Ще Наполеон казав: "Найкращий спосіб стримати слово - взагалі його не давати". Як актуально це і зараз, чи не так?..

Останнім часом зір і слух обивателя пестили часті повідомлення ЗМІ про те, що такий-то керівник або мер міста, їх заступники притягнуті до кримінальної відповідальності за зловживання службовим становищем, хабарі, за земельні афери... Але ось яке виникає питання: якщо арешти республіканських, міських чи районних начальників - знак початку боротьби з корупцією, від чого, приміром, продані землі і підприємства, вдома не повертаються у державну чи муніципальну казну? Адже є ж таке поняття в юриспруденції - реституція. (Скасування незаконних угод без компенсації). Більше того, комерційні партнери мерів, які схибили (чиновників іншого рангу), теж повинні підлягати кримінальній відповідальності, оскільки є прямими співучасниками грабежу держави.

Боротьба з корупцією передбачає, що на місце хабарника у владу приходить людина чесна. Питання: звідки вона візьметься? Кадровий резерв владних структур формувався протягом майже двох десятків років тими ж хабарниками. Неугодних, незгодних швидко відсівали. Хочеш бути в команді, робити кар'єру - заслужи довіру. Чим, швидше за все, можна заслужити довіру корупціонера? Питання риторичне...

Для успішної боротьби з корупцією одного пакету законів або кількох показових судів, кадрових звільнень, мабуть, буде мало. Корупційний монстр навіть ідеально викуваною зброєю сам собі голову зносити не буде. І адміністративної реформи теж недостатньо. Потрібна справжня адміністративна революція! І ще, як я уявляю, громадяни повинні перестати бути такими пасивними і безмовними свідками негативних процесів, в тому числі і в системі охорони здоров'я та медичного забезпечення. Інакше не може бути, адже мова йде про їхнє майбутнє і майбутнє наших нащадків.

Борис Олексієнко

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Опитування
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua