857
Народ Ісландії відмовився платити борги банкірів
— Казна та Політика
Жителі Ісландії на загальнонаціональному референдумі проголосували проти виплати компенсацій на 4 млрд євро британським і голландським вкладникам банку, що лопнув, Icesave. За попередніми даними, 57,7% ісландців сказали "ні", повідомляє новинний сайт Icenews.
Напередодні референдуму міністр фінансів Ісландії Стайнгрімур Стігфуссон заявив журналістам, що уряд країни підготував програму дій з урахуванням обох можливих результатів голосування. Якщо ісландці відкинуть ідею виплат вкладникам Icesave, кабінет міністрів обговорить ситуацію на зустрічі із представниками Великобританії та Нідерландів. Крім цього, Рейк'явік вживе заходів щодо пом'якшення потенційно емоційної реакції закордонних ЗМІ, сказав голова Мінфіну.
Зважаючи на все, Лондон і Брюссель не мають наміру відступати, навіть якщо народ Ісландії скаже "ні" їх вимогам. Міністр британського уряду у справах Сіті лорд Майнерс попередив ісландців, що рішення ісландців не повертати гроші буде мати довгоччасні наслідки. "Якщо ісландці відкинуть цей законопроект, то це вочевидь дасть зрозуміти, що Ісландія не бажає бути частиною міжнародної фінансової системи, не прагне мати доступ до багатонаціональних і національних фондів, і що її не можна вважати надійним бізнес-партнером", - наводить слова лорда Майнерса Російська служба ВПС. Уряд Нідерландів також назвав відмову виплачувати борг "неприйнятним".
Банк Icesave був підрозділом банку Landsbanki. Восени 2008 року Landsbanki перейшов під контроль уряду Рейк'явіка. Ісландські влади компенсували втрати власних громадян, однак іноземні вкладники втратили свої кошти. Великобританія й Нідерланди відшкодували втрати власних громадян, після чого звернулися за компенсацією до Ісландяї.
Рейк'явік у грудні 2010 року уклав договір, який ставить за обов'язок країні виплатити Амстердаму та Лондону всі борги Icesave. Парламент Ісландії 17 лютого цього року схвалив виплати за банкрутством Icesave, однак президент країни Олафур Рагнар Грімссон не підписав угоду з Великобританією і Нідерландами. Таким чином, повністю повторилася історія, яка мала місце наприкінці 2009-початку 2010 року. Ісландці вдруге відмовляються віддавати борги: у березні 2010 року понад 90% учасників референдуму проголосували проти виділення грошей з державного бюджету.
За матеріалами: BBC
Поділитися новиною