0 800 307 555
0 800 307 555

Родоводи відійшли


Родоводи відійшли

Минулої середи Кабмін затвердив постанову, яка передбачає переведення вкладів фізичних осіб з проблемного "Родовід-Банку" (був націоналізований в 2009 р.) в державний Ощадбанк.

При цьому "Родовід-Банк" буде перетворений на спеціалізований банк "поганих" активів і продовжить працювати, як мінімум, до 2016 р. з обмеженнями на окремі види діяльності. Зараз обсяг портфеля депозитів населення даної фінустанови становить близько 3,8 млрд грн. Вкладниками цього банку є приблизно 240 тис. громадян, які відкрили тут майже 500 тис. рахунків. При цьому приблизно з 22% депозитних договорів "Родовід-Банку" на 900 млн грн. терміни вже закінчилися.

Останнім часом банк виплачував своїм вкладникам не більше 150 грн. на день. Були періоди, коли виплати взагалі припинялися. Ощадбанк отримає зобов'язання цієї фінустанови разом з активами у вигляді ОВДП. Для цього Кабмін внесе до статутного фонду проблемного банку цінні папери майже на 4 млрд грн., які будуть передані Ощадбанку.

Крім того, для виплати відсоткового доходу з внесків на 600 млн грн. буде збільшено й статутний фонд самого Ощадбанку. Згідно з рішенням Кабміну, "Родовід-Банк" припинив виплачувати кошти громадянам з минулого четверга, 31 березня. За словами новопризначеного голови правління Ощадбанку Сергія Подрезова, виплати планується почати в місячний термін після схвалення постанови уряду. Втім, швидше за все, у зв'язку з травневими святами вони будуть відкладені. "Я думаю, що через місяць-півтора всі ці вкладники зможуть отримати свої гроші в будь-якому відділенні Ощадбанку", - говорить Олександр Морозов, колишній голова правління держбанку. Примітно, що рішення про переведення вкладів саме в Ощадбанк було схвалене зовсім недавно - 23 березня.

Спочатку для цих цілей розглядався інший держбанк - Укрексімбанк. Цікаво також, що незадовго до цього в Ощадбанку змінилося керівництво: замість В'ячеслава Козака правління очолив Сергій Подрєзов, який до цього багато років був заступником голови цієї фінустанови.

Втім, банкіри переконані, що для виплат вкладів більше підходить все-таки Ощадбанк, у розпорядженні якого є найбільша в Україні мережа відділень - 6 тис. точок. Водночас тяганина з виплатою депозитів, черги у відділеннях, відволікання для цього персоналу можуть негативно вплинути на діяльність держбанку. За словами Бориса Тимонькіна, голови правління Укрсоцбанку, Ощадбанку вистачить власної ліквідності для здійснення виплат. Справді, станом на 1 березня поточного року загальний обсяг ліквідних коштів цього банку налічував 9,5 млрд грн., з яких 1,5 млрд грн. - це готівка в касі банку.

Решта коштів - залишки на коррахунках в НБУ та інших банках. При цьому в Ощадбанку розраховують, що не всі вкладники "Родовід-Банку" захочуть забрати свої заощадження. Очікується, що 40-50% переведених депозитів залишаться в держбанку. Нагадаємо: Ощадбанк недавно мав досвід масових виплат вкладникам колишнього Ощадбанку СРСР. На початку 2008 р. проходила кампанія з виплати компенсацій загальним обсягом 6 млрд грн.

Кожен вкладник міг отримати не більше 1 тис.грн. Щодня через каси виплачувалися 20-40 млн грн. Перші два місяці з початку кампанії (січень-лютий) у відділеннях Ощадбанку юрмилися черги. Це призвело до погіршення показників його роботи. Зокрема, сповільнилося зростання обсягів кредитування населення. За січень портфель позик фізособам виріс всього на 100 млн грн. "Це ненормальні показники - вони повинні були бути вищими. За моїми оцінками, виплати загальмували темпи зростання банку приблизно на 20%", - визнавав в 2008 р. Анатолій Гулей, тодішній голова правління Ощадбанку.

Дмитро Гриньків

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Весь ринок:Казна та Політика
Все, що ми знаємо про:РОДОВІД БАНК
Опитування
В Контексті Finance.ua