Стросс-Кан закликав до "капітального ремонту " світової економіки


Стросс-Кан закликав до "капітального ремонту " світової економіки

МВФ визнав справедливою критику чинного ринкового механізму, який не зумів запобігти світовій фінансовій кризі. Глава МВФ Домінік Стросс-Кан заявив, що глобальній економіці буде потрібен серйозний "капітальний ремонт", і закликав до посилення ролі соціальної справедливості. Аналітики, проте, пов'язують ці промови зі спробою фонду захистити свій політичний капітал.

"Криза зруйнувала інтелектуальні основи світової економіки, якими ми керувалися протягом чверті століття. Тепер нам потрібна глобалізація нового роду, більш справедлива глобалізація, глобалізація з людським обличчям", - сказав Стросс-Кан цього тижня на зустрічі зі студентами в Університеті імені Джорджа Вашингтона. На практиці це означає відмову від так званого Вашингтонського консенсусу, сформульованого англійським економістом Джоном Вільямсоном ще наприкінці 1980-х років. Ця макроекономічна стратегія підтримувала політику вільного ринку і максимального спрощення правил гри для фінансових інститутів і відображала протягом всіх цих років загальну позицію США, МВФ і Світового банку (СБ).

На думку Стросс-Кана, ліберальні теорії вичерпали свій ресурс. "При визначенні макроекономічних рамок нового світу маятник хитнеться від ринку до держави, від відносно простого до складного (влаштування)", - сказав він. При цьому на перший план вийде соціальна справедливість - сучасний гарант стійкості як в міжнародному масштабі, так і в межах окремих країн.

Нову стратегію, озвучену за кілька днів до початку весняної сесії міністрів фінансів, керівників Світового Банку і МВФ, аналітики пов'язали з намаганням фонду захистити свій політичний капітал. "Криза сильно вплинула на позицію МВФ та інших міжнародних організацій. Особливо актуальним стало питання соціальної рівності, який фонд прирівнює до одного з чинників сталого розвитку. Так, багато країн, які особливо сильно постраждали під час рецесії, до цього протягом багатьох років ігнорували питання соціальної справедливості", - пояснив РБК daily головний економіст Deutsche Bank Ярослав Лісоволик.

Ще одну причину для зміни риторики експерт бачить у посиленні позицій країн, що розвиваються, для яких поняття "справедливість" і "рівноправність" у міжнародних відносинах є ключовими. "МВФ реагує на зрушення у світовій економіці. Країни БРІК, ПАР хочуть мати ті ж права, що і розвинені країни, вони вимагають для себе підвищення квот, в тому числі за рахунок розвинених держав. І якщо фонд хоче залишитися в тренді, йому необхідно адекватно реагувати", - пояснив Лісоволик.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua