1870
Прибутки в банку
— Кредит&Депозит
Банківська система перейшла рубікон збитковості і вперше після кризи вийшла в прибуток. Поліпшити фінансове становище на початку 2011 року установи змогли, скоротивши витрати на резервування, відсоткові та адміністративні витрати. Відродження споживчого кредитування допоможе збільшити активи за підсумками року на 8-10%, що загрожує появою нових проблемних позик. Тому банки не скоро зможуть досягти докризових показників прибутковості.
Збиток не в честі
Зниження витрат на формування нових резервів, пожвавлення ділової активності та стабілізація чистої відсоткової маржі повинні сприятливо вплинути на фінансові результати і кредитоспроможність українських банків в 2011 році, заявили вчора в службі кредитних рейтингів Standard & Poor`s. Про поліпшення ситуації свідчить вже те, що банківська система вперше з початку кризи почала приносити прибуток. Нацбанк підрахував, що за січень-лютий 2011 кредитні установи отримали 205,8 млн грн, тоді коли ще в січні їх збиток становив 5,19 млн грн. В цілому за 2009-2010 роки банківська система зазнала масштабні втрати в розмірі 51,43 млрд грн.
Банки знову почали отримувати прибуток, оскільки змогли різко скоротити відрахування в резерви під погані активи - значну статтю витрат. Якщо минулого року резервування досягло 30,8% усіх витрат (46,17 млрд грн), то до березня поточного року ця частка скоротилася до 18,7% (4,16 млрд грн). Кумулятивний показник, що розраховується Нацбанком, все ж таки зростає. За лютий резерви під можливі збитки за позиками збільшилися зі 112,96 млрд грн (14,96% кредитного портфеля) до 115,06 млрд грн (15,06%), хоча частка прострочення за кредитами трохи знизилася з 11,24% до 11 , 18%.
При цьому рентабельність і активів, і капіталів повернулася в позитивну частину кривої - 0,13% і 0,92% відповідно.
Ця статистика вселила оптимізм в банківське товариство. "Період формування резервів уже пройшов, - зазначив старший радник Альфа-банку, член ради Нацбанку Роман Шпек.- Економіка починає рухатися в напрямку зростання, в I кварталі ми вже бачимо підйом близько 6%. Видаються кредити новим клієнтам або старим, які претендують на прийняття нових ризиків. За збереження основних макроекономічних параметрів банки мають більше умов для прибуткової діяльності".
Другою серйозною статтею витрат банків, за рахунок корекції якій вони мають намір наростити прибутковість, є виплата відсотків за депозитами (41-43% витрат). За відсутності стабільного приросту кредитного портфеля установи прагнули знижувати витрати на залучення пасивної бази. За останній рік середні ставки за річними депозитами фізичних осіб в доларах США впали з 13% до 7,5%, у гривні - з 24% до 16,5%. Скорочували банки і адміністративні витрати (19-21% витрат), закриваючи збиткові відділення і реорганізуючи філії в безбалансові офіси.
Відхід від проблем
З метою позитивного фінансового результату кредитні установи прагнуть отримати дохід в секторах, на які до кризи майже не звертали уваги. "Банки стали отримувати комісійний дохід від продуктів, які раніше не продавалися: страхових продуктів, розрахунково-касового обслуговування, private banking", - зазначив заступник голови правління одного з великих банків. Підвищення вартості розрахунково-касового обслуговування викликало нарікання клієнтів і скарги в Нацбанку. Регулятор уже зажадав від установ відзвітувати про розмір комісій і не гальмувати зростання економіки високими ставками.
Поліпшити фінансову звітність банки намагаються за допомогою колекторських і юридичних компаній. Але не всі установи вирішувалися вдатися до їхніх послуг з метою повернення проблемних боргів, сподіваючись домовитися з позичальниками про реструктуризацію боргів. "Банк націлений на реструктуризацію та стягнення проблемної заборгованості власними силами, але більш зрозумілою ситуація стане в кінці III кварталу. Не виключено, що ми будемо розглядати можливість продажу незабезпеченого роздрібного портфеля", - говорить голова правління ВіЕйБі Банку Петро Барон. "Минулого року не всі, а тільки передові банки продавали портфелі колекторам, - додав директор головного управління роздрібного бізнесу Правекс-банку Тарас Кириченко.- Тому кількість банків, які розчистять свій баланс, цього року буде збільшуватися".
Експерти відзначають, що робота з проблемними боргами принесла значний прибуток посередникам, але максимальний дохід у цьому сегменті можна буде отримати в поточному році. "Якщо з поганими боргами, проданими колекторам, більш-менш зрозуміло, то зараз банки готуються до активного списання боргів юридичних осіб", - говорить партнер юрфірми "Алексєєв, Боярчуков і партнери" Сергій Алексєєв. Можливості для цього Нацбанк створив у кінці 2010 року, але тільки кілька банків активно скористалися рекомендацією зі списання токсичних кредитів і розформування резервів для інвестування в реальний сектор економіки.
Більшість не відносили необслуговувані позики до негативно кваліфікованих кредитів, а воліли їх реструктуризувати. Податківці гарантували, що податки банки повинні будуть перераховувати не в момент списання боргів, а тільки після повернення суми позики. "НБУ зробив добру справу, і багато хто може списати значну частину проблемних боргів. Але не думаю, що серед банків почнеться широка кампанія щодо списання", - вважає пан Шпек.
Клієнта шукають з вогнем
Підтримати головну статтю доходів - відсоткові (82% загального обсягу) - банки прагнуть за рахунок видачі нових позик. Це дозволить розмити в портфелі частку неповоротних кредитів і отримати прибуток. "Ми плануємо в 2011 році збільшувати кредитування корпоративного та роздрібного сегментів, - зазначив пан Барон.- Якщо говорити про робочі портфелі, думаю, ми зможемо збільшити їх практично вдвічі". "З оприлюднених банками планів та реклами, основну увагу вони стануть приділяти споживчому кредитуванню", - упевнений пан Кириченко. Неофіційно банкіри говорять про намір більш активного, ніж до кризи, розвитку кеш-кредитів та карткових позик. У квітні також очікується вихід декількох найбільших банків в іпотеку і автокредити.
Поява на споживчому ринку нових гравців стимулює конкуренцію в цьому секторі. "Одні банки будуть конкурувати нормальними відсотковими ставками, інші - широкою маркетинговою програмою з відкатами торговельним мережам, - екстраполює докризовий досвід заступник голови правління одного з великих банків.- Тобто частина банків будуть маскувати свої дорогі гроші під дешеві, але отримувати партнерські угоди. В цій групі будуть високі ризики і висока ймовірність отримати поганих клієнтів з усіма випливаючими наслідками". В цій категорії буде трохи установ. "Уроки кризи засвоїли всі банкіри, і оцінка ризиків буде більш суворою, - впевнений Роман Шпек.- НБУ буде відслідковувати ситуацію на ринку в режимі онлайн і за необхідності застосовувати заходи впливу".
Згідно з різними прогнозними оцінками банкірів, активи банківської системи в 2011 році виростуть на 8-10%. Але така низька кредитна активність не дозволить їй у поточному році вийти на докризовий рівень прибутку - у 2008 році він склав 7,3 млрд грн. "Хоча кредитні ставки в гривні вже зараз нижчі за докризові, економіка зростає не так, як до кризи, тому не можна говорити про адекватний прибуток", - відзначив топ-менеджер великого банку.
Руслан Чорний
За матеріалами: Коммерсант-Україна
Поділитися новиною