Наш час - їхні гроші — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Наш час - їхні гроші

1457
Держава виділила перший мільйон на реанімацію проекту електронного уряду. Але чиновники не готові запускати систему, яка позбавить їх особистого контакту з громадянами, а значить, влади і доходів.
Минулий уїк-енд бухгалтер Тетяна Васько провела вдома. Вона насилу встигла здати щомісячну звітність у п'ятницю, а у вихідні з жахом дивилася телевізійні сюжети, в яких показували, як тисячі її колег по всій Україні намагалися відзвітувати перед державою і погрожували організаторам "спрощення ведення бізнесу" від влади новими акціями протесту. Співробітники податкової, яким довелося понаднормово працювати у вихідні, теж не в захваті від чергового збільшення звітності.
Адже саме податкова адміністрація - перша і поки єдина українська державна структура, де була запущена програма електронної звітності. За задумом авторів програми "Бест звіт", бухгалтерам не знадобиться особисто відвідувати податкову: оновлення програми вони завантажать онлайн, по інтернету ж пошлють в держорган всю основну звітність. Але система фактично не запрацювала: з 1,3 млн. підприємств скористалися електронною системою менше 10% - близько 100 тис. платників податків. Одна з головних недосконалостей - відправляючи документацію в електронному вигляді, бухгалтер не отримує підтвердження з податкової про її прийняття. Другою причиною відмови від інтернетизації стала вартість "Бест звіту". Програма та її перша установка обходиться компанії в 900 грн. Кожен наступний рік потрібно платити близько 350 грн. за обслуговування та оновлення електронних ключів - по 50 грн. за кожен.
І все ж електронний документооборот в Україні обіцяють розвивати. І не обмежуватися однією податковою. Наприкінці 2010-го року Кабмін реанімував програму впровадження електронного уряду, про яку почали активно говорити ще в 2004-му. Перший інтернет-портал, де можна буде оформляти запити і стежити за їх проходженням по відомствах, представлять вже на початку квітня.
П'ятирічка інформатизації
Озброєний і безпечний. Олег Швайковський в Естонії може здати через інтернет не тільки податкову декларацію, а й отримати дозвіл на зброю.
Через п'ять років після появи проекту з "оцифрування" спілкування громадян з чиновниками все ще перебуває на етапі розробки і затвердження планів зі створення системи. "Він складається з трьох великих розділів. Перший - нормотворча робота, завдяки якій система буде створена, другий розділ присвячений організаційним питанням, а третій - технологічним заходам, передбаченим для реалізації проекту", - пояснює заступник голови Держагентства з науки, інновацій та інформатизації Сергій Колобов. На реалізацію піде ще 4 роки, і лише підготовчі роботи оцінені в 1 млн. грн. Повну ж вартість проекту поки не прорахували.
Але перші плоди своєї праці розробники вже готові запропонувати. За словами Колобова, на початку квітня буде представлений портал звернень громадян, де фізичні та юридичні особи зможуть в електронному вигляді надсилати запити відомства, контролювати проходження цих запитів і оперативно отримувати відповідь в електронному вигляді. Консультувати українських розробників системи електронної держави буде естонська компанія MicroLink, яка створила електронний уряд у своїй країні, який на сьогоднішній день вважається найкращим у Європі.
"Як цивільна особа останній раз я бачив чиновника кілька років тому. Сьогодні через інтернет можу не тільки вирішити рядове питання отримання паспорта, а й оформити ліцензію на зброю", - говорить Олег Швайковський, директор Центру стратегічного розвитку Elion Enterprises AS. За його словами, 80% послуг, які естонське держава надає населенню, надаються в електронній формі, і кожен рік цей перелік розширюється. Сьогодні, наприклад, розробляється система електронних квитанцій, після впровадження якої в магазинах перестануть виписувати гарантійні талони, бо покупка автоматично буде фіксуватися в єдиній базі даних з прив'язкою до кредитної картки покупця. У 2005 році Естонія стала першою країною, де на місцевих виборах можна було голосувати через інтернет, а в 2011-му на парламентських виборах в мережі проголосували 24,5% естонців.
Самі з мізками
Консультантами у створенні уряду будуть іноземці, а розробкою системи, за словами Сергія Колобова, займуться українські компанії, відібрані на тендерній основі. Представники більшості вітчизняних виробників софту, опитаних Фокусом, одноголосно стверджують: для реалізації проекту українські фахівці мають необхідний досвід і ресурси.
"Українські компанії цілком можуть реалізувати проект такого рівня складності з використанням іноземних технологій та платформ", - вважає віце-президент ЗАТ "Софтлайн" Олександр Смирнов, керівник компанії, яка вже створила сайт для Камбіну. Ціна на послуги вітчизняних фахівців буде в рази нижчою порівняно з вартістю послуг західних компаній, а компетенція цілком на світовому рівні - не дарма іноземні компанії передають проекти українським IT-фірмам на аутсорсинг.
Отже, перешкоди для створення сучасної системи документообороту в країні не технічні, а організаційні. "Запустити в Україні електронний уряд можна швидше, ніж в Естонії, але не можна 5 років розробляти концепцію та 5 років її реалізовувати. За цей час технології зміняться, а те, що буде зроблено, безнадійно застаріє", - підкреслює генеральний директор харківської IT-компанії "Фосс-Он-Лайн" Сергій Ткаченко. Він також упевнений, що реалізувати проект можна лише за умови участі в ньому цілої команди розробників, оскільки одній IT-компанії не під силу здійснити всі поставлені завдання.
Вигоди від реанімованої ідеї очевидні. За словами Олександра Смирнова, перехід на систему електронного документообороту прискорить проходження документів у 6 разів і дозволить державі економити кошти на витратних матеріалах і канцтоварах (за рік тільки в Головдержслужбі видається майже 23 тис. документів). Але завдання-максимум - скоротити кількість контактів між громадянином і чиновником, а значить, знизити рівень корупції. Тобто чиновники самі повинні розробити, затвердити і запустити систему, що відбирає у них робочі місця і джерело влади і доходу.
Володимир Денисенко
За матеріалами:
Фокус
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас