685
Заворушення в Лівії на руку Москві
— Енергетика
Отже, нинішні заворушення в Лівії та інших північноафриканських країнах повинні викликати радість у Росії? Або, навпаки, тривогу? Судячи з усього, московське керівництво поки саме цього до кінця не осмислило. Заворушення в арабському світі ще призведуть до дуже великих труднощів, заявив нещодавно президент Дмитро Медведєв - і одразу застеріг від будь-якого подібного бунту у власній країні.
Також глава уряду Володимир Путін під час свого останнього візиту до Брюсселя говорив про те, що ці заворушення можуть додати сили ісламістам на Північному Кавказі. Одночасно він скористався можливістю натякнути на те, що скепсис європейців щодо їх сильної залежності від російських енергетичних поставок необґрунтований. Однак зростання цін на нафту - "серйозна загроза світовій економіці" і, отже, також і Росії, додав він.
При цьому багато посадових осіб в Москві тлумачать саме цей пункт як велику удачу для Росії - адже після виниклих через кризу економічних труднощів в країну в результаті знову хлине, нарешті, величезний потік нафтодоларів.
У політичному плані Росія сприймає повстання проти автократів і диктаторів з великою часткою скепсису. А ось що стосується фінансової сторони, то ця країна вже зараз є однією з тих, хто більше всіх наживається на хвилюваннях в Північній Африці. Будучи найбільшим у світі виробником нафти, Росія витягує пряму вигоду від зростання цін на цей енергоносій. Заколот в Лівії і побоювання з приводу скорочення постачань нафти, здувати ціни.
Видобуток нафти в Лівії знизився наполовину. Саудівська Аравія, другий виробник нафти після Росії, збільшила видобуток нафти до дев'яти мільйонів барелів на день, що забезпечило можливість, принаймні, на короткий час заспокоїти ринок. Але на тривалу перспективу одного цього буде недостатньо.
Російські аналітики вже висловлюють припущення, що в разі збереження нестабільності (у Північній Африці) імпортери нафти зможуть все більш активно вдаватися і до допомоги Росії. У січні РФ знову поставила рекорд з видобутку нафти, піднявши її до позначки в 10,5 мільйона барелів на день. Проте наразі в Росії не йдеться аж ніяк не стільки про те, щоб більше видобувати і експортувати, скільки про те, щоб заробляти великі гроші за нинішніх обсягів видобутку - за рахунок підвищення цін.
При цьому російські експерти наполегливо вимагають позбавити економіку від залежності від нафти й іншої сировини. Криза оголила слабкі місця такої односторонньої спрямованості. Близько 50 відсотків доходів від російського експорту і більше половини доходів держбюджету приносять лише нафту і газ. Відмова від сировинної структури господарства, диверсифікація і модернізація економіки вважається кредо президента Медведєва. Але поки і натяків на це немає. А через постійне зростання цін на нафту це буде ще складніше.
Економісти застерігають, що рано чи пізно це може навіть призвести до стагнації. Не виключено, що Росія раптово знову буде зазнавати грошових труднощів. Але уряд не так вже й переживає з цього приводу. Гроші йому потрібні зараз - тим більше що не за горами парламентські, а там і президентські вибори.
За матеріалами: Deutsche Welle
Поділитися новиною