Чому дешевшають автокредити


Чому дешевшають автокредити

У січні-2011 середні ставки по кредитах на нові іномарки несподівано виконали половину свого зниження за 2010 рік.

І кредитори, і позичальники змінюють умови

При цьому все більше банків пропонують кредити на іноземні авто. Минулого місяця в Державному фонді сприяння молодіжному житловому будівництву повідомили, що в 2011 році фінансування програми пільгового кредитування купівлі житла збільшиться на 55%.

Програма "Доступне житло" почне роботу в кінці першого кварталу 2011 року. Вона дозволить надати підтримку в купівлі житла більш ніж трьом тисячам сімей, тоді як в 2010 році на пільгових умовах були прокредитовані 280 сімей.

Також минулого місяця Верховна Рада прийняла закон, що забороняє розглядати в третейських судах позови про захист прав споживачів, у тому числі послуг банків і кредитних спілок. Такі позови відтепер будуть розглядатися лише в судах загальної юрисдикції. Асоціація Українських Банків наполягає на тому, що прийняття таких законів обмежить право вибору користувачів фінансових послуг, а також виллється у великі витрати і збільшить завантаження державних судів.

Проте юристи впевнені, що третейські суди не можуть сприяти захисту прав споживачів, оскільки їх судді, як правило, пов'язані з банками. Крім того справи в третейських судах розглядаються занадто швидко, і рішення може не враховувати думку відповідача. До того ж, досі таке рішення практично неможливо було оскаржити.

Одночасно парламент прийняв і інший закон, що дозволяє оскаржити рішення третейських судів у господарському суді, а також передбачає можливість призупинити розгляд справи у третейському суді і перенести його до господарського суду.

Також у січні Вищий спеціалізований суд з розгляду цивільних і кримінальних справ виніс рішення, згідно з яким видача банками валютних кредитів є незаконною без отримання банком індивідуальної валютної ліцензії. Рішення було прийнято у відповідь на касаційну скаргу ОТП Банку. Таким чином, позичальник ОТП Банку, що отримав в червні 2008 року споживчий кредит на суму 155 тисяч доларів під заставу квартири, добився розірвання договору і виключення своєї квартири з Єдиного реєстру заборони відчуження нерухомості.

Крім того, минулого місяця НБУ офіційно заявив про свій намір домагатися повної заборони валютного кредитування. Незважаючи на те, що валютні грошові ресурси дешевші від гривневих позик, банкіри підтримали таке рішення НБУ, оскільки валютні ризики роблять кредитування фізосіб у валюті недоцільним.

Минулого місяця Українське Бюро Кредитних Історій представило нову послугу, за допомогою якої будь-який бажаючий зможе дізнатися про наявність своєї кредитної історії в базі УБКІ, а також вірогідність надання банками йому кредиту. Щоб скористатися послугою, потрібно відправити СМС-повідомлення певного змісту на короткий номер, у відповідь на яке ви отримаєте повідомлення з інформацією про ваші шанси на отримання кредиту.

Безпосередньою темою нашого огляду стало кредитування на купівлю автомобілів іноземного виробництва. У цьому сегменті ринку автомобільного кредитування з початку 2011 року відбулися невеликі зміни, зумовлені як пропозиціями банків, так і змінами у складі 50 банків-лідерів за активами. У підсумку, сегмент кредитування нових авто іноземного виробництва поповнився трьома банками: Сбербанком Росії (Україна), банками "Київ" і "Кредит-Дніпро"; і налічує вже 31 установу з 50-ти лідерів за активами.

Середні реальні ставки кредитів на нові авто від банків з числа 50 лідерів за активами у січні-2011 відчутно знизилися по всіх термінах: від 0,54 відсоткового пункту по кредитах на сім років, до 1,82 відсоткового пункту по однорічних кредитах. Таке падіння виглядає вражаючим, враховуючи той факт, що за весь 2010 рік середні ставки по таких кредитах знизилися на 2-4 відсоткові пункти, а по однорічних - зросли на 2,87 відсоткового пункту. У підсумку, середні ставки по всіх термінах, крім п'ятирічного, знаходяться нижче кордону в 18% річних.

При цьому сегменти кредитування на один-три роки збільшилися на три нові установи кожен, а в п'ятирічне кредитування прийшли відразу шість нових банків. Найповільніше зростає число кредиторів на термін сім років: всього 10 банків з 50-ти лідерів за активами. Тоді як за іншими термінами позики пропонують вже 30 банків з 50-ти.

Відразу п'ять банків зменшили вимоги щодо мінімального початкового внеску по кредиту (БТА Банк, ВТБ Банк, Укргазбанк, УкрСиббанк та Укрсоцбанк), однак мінімальний рівень авансу на ринку залишився незмінним (10% від VAB Банку).

Єгор Смирнов

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua