468
Банкіри розійшлися в думках щодо оцінки заборони на дострокове зняття депозитів
— Кредит&Депозит
Заборона на дострокове зняття депозитів зрівняє права банків і клієнтів під час укладання депозитного договору та буде сприяти розвитку ринку, вважає глава правління банку "Форум" Ярослав Колесник. Як повідомляється в прес-релізі банку з посиланням на Я.Колесника, він вітає ініціативу Національного банку України (НБУ) заборонити вкладникам дострокове зняття депозитів.
За його оцінкою, в даний час Цивільний кодекс, який дозволяє дострокове зняття коштів з депозитних рахунків, фактично нівелює саме поняття термінового депозиту.
"Така ситуація не сприяє нормальному розвитку ринку і навіть ускладнює його. При укладанні депозитного договору між банком і клієнтом обидві сторони сьогодні перебувають у нерівних умовах: законодавство дозволяє одній з них - клієнту - порушити умови договору в будь-який момент", - сказав банкір.
"Замість цього у наших клієнтів повинен бути реальний вибір: розміщувати кошти або на терміновий депозит з більш привабливою ставкою, або на депозит до запитання, що відкриває доступ до коштів у будь-який час. Необхідно більш жорстке регулювання: обравши терміновий депозит, клієнт повинен бути зобов'язаний витримати цей термін. Зрозуміло, існують виняткові випадки, які можна передбачити на законодавчому рівні", - додав Я.Колесник.
Заступник голови правління VAB Банку Жанна Макеєнко вважає, що введення обмежень на дострокове розірвання термінових вкладів забезпечить ширші можливості для фінансування економіки країни з боку фінансових установ, перш за все, завдяки поверненню на ринок основних довгострокових продуктів у масовий сегмент кредитування.
Як йдеться у повідомленні VAB Банку з посиланням на Ж.Макеєнко, до теперішнього часу банки збудували свої лінійки депозитів таким чином, щоб стимулювати попит на більш тривале розміщення за рахунок вищих ставок. У результаті середня терміновість розміщення депозитів по банківській системі зросла до 7-9 місяців, а відсоток дострокових розірвань депозитів становить близько 1-2%.
"У клієнта завжди залишається можливість диверсифікувати свої вкладення за різними депозитними програмами. І якщо дуже важливий момент швидкого доступу до коштів, частину заощаджень можна розмістити на ощадний рахунок, з якого гроші можна зняти в будь-який час", - додала експерт.
Разом з тим, за оцінкою першого заступника голови правління Укрінбанку Світлани Корчинської, законодавчу заборону на дострокове повернення термінових вкладів може знизити їх привабливість для клієнтів.
"Це невчасне рішення, яке може призвести до хвилі недовіри вкладників до банків. В даний час депозити - найнадійніша диверсифікована ресурсна база для банків", - сказала С.Корчинська.
За її оцінкою, заборону на дострокове зняття депозитних коштів доцільно вводити не раніше ніж через рік-два, з виходом економіки й банків з посткризового періоду.
За матеріалами: Інтерфакс-Україна
Поділитися новиною