384
ДКЦПФР пообіцяла учасникам фондового ринку позбавити їх від паперових звітів
— Фондовий ринок
Починаючи з першого кварталу поточного року професійні учасники отримають можливість не здавати звітність у паперовій формі. Про це повідомив глава ДКЦПФР Дмитро Тевелєв, нагадавши, що регіональні управління Держкомісії вже перейшли на електронний документообіг, а в кінці минулого року ДКЦПФР ініціювала пілотний проект з впровадження ЕДО на ринку. Схоже, успішний.
"Наша компанія вже протягом року здає свою звітність тільки в електронному вигляді, знайшовши порозуміння з ДКЦПФР в цьому питанні, - розповідає Дмитро Мельник, фінансовий директор ІФК "Арт Капітал".- Перехід на електронний документообіг - це, як мінімум, прогресивно, не кажучи вже про захист навколишнього середовища. Уявіть, звіт нашої компанії в ДКЦПФР з усіма додатками за четвертий квартал 2010 р. зайняв би 11 296 сторінок. Це сила-силенна паперів".
Для наочності, як зазначив член ради Асоціації "Українські фондові торговці" (АУФТ) Олег Швець, "у деяких учасників ринку звіти при друку дрібним шрифтом з двох сторін не завжди вміщаються навіть у коробки з-під телевізора".
"Звичайно, можливість хоча б поетапного впровадження ЕДО істотно полегшить діяльність професійних учасників фондового ринку і дозволить більш якісно аналізувати діяльність торговців, ринкові тенденції і надасть ринку якісно нову інформацію", - підкреслив він.
За словами опитаних профучасників ринку, які брали участі у проекті, вони з нетерпінням чекають дозволу Комісії здавати звітність в електронному вигляді. "Всі угоди на фондовому ринку стандартизовані, тому всі зацікавлені в спрощенні не тільки біржового, але і позабіржового обігу, максимально мінімізувавши документообіг, - каже Дмитро Мельник.- Тим більше механізми вже давно існують на розвинених ринках, а від нас вимагається лише їх грамотна імплементація". При цьому він не бачить проблем з переходом на електронний документообіг, оскільки всі професійні учасники спочатку все одно готують електронну форму звітності, а потім вже дублюють її в друкованому вигляді. Та й вартість електронно-цифрових підписів непорівнянна, особливо для великих компаній, з витратами на друк.
У той же час, за словами начальника відділу по роботі з інститутами спільного інвестування Adamant Asset Management Тетяни Чирви, для переходу на систему електронного документообігу ДКЦПФР належить виконати дуже багато роботи з приведення у відповідність положень, що регулюють якраз процес подачі цих документів.
"Наприклад, це стосується положень "Про порядок подання інформації про фінансові показники діяльності осіб, які здійснюють діяльність з управління активами інституційних інвесторів (діяльність з управління активами) та "Про порядок складання та розкриття інформації компанією з управління активами про результати діяльності та розрахунку вартості чистих активів інститутів спільного інвестування (пайових та корпоративних інвестиційних фондів)", де зазначена необхідність у підтвердженні ідентичності електронної та паперової форми", - нагадує експерт.
Зокрема тому, на думку директора компанії I-NVEST Владислава Ревчука, задеклароване впровадження ЕДО вже в цьому кварталі виглядає аж надто амбіційно. "Навіть після прийняття відповідних рішень необхідний певний період для їх втілення в життя. Торговці повинні будуть привести свою IТ-інфраструктуру у відповідність (можливо, придбати необхідне програмне забезпечення та комп'ютери і налагодити їх функціонування), що передбачає як грошові, так і тимчасові витрати", - пояснює він.
Треба визнати, сумніви учасників ринку небезпідставні. Як повідомив сам Тевелєв, впровадження інформаційно-аналітичної системи моніторингу фондового ринку через відсутність бюджетного фінансування буде "дещо розтягнуто в часі". Зокрема, ДКЦПФР також повинна буде зробити кардинальні зміни в своїй ІТ-інфраструктурі та впровадити відповідні нововведення, що без грошей зробити досить складно. Втім, Держкомісія твердо має намір ввести ЕДО для всіх учасників ринку в 2011 р.
За матеріалами: Экономические Известия
Поділитися новиною