1045
Позичальників виводять з резерву
— Казна та Політика
Сьогодні набуває чинності постанова НБУ №593, що змінює порядок формування банками резервів під кредитні операції. З порядку виключена норма, згідно з якою банк не мав права підвищувати категорію позичальника, який старанно обслуговує кредит у випадку, коли таку позику пролонговано. "Внесення таких змін обумовлено необхідністю підтримки з одного боку банків, які проводили і продовжують проводити заходи щодо зниження боргового навантаження на позичальників і відновлення їх платоспроможності, а з іншого боку - позичальників, які сумлінно виконують реструктуризовані зобов'язання", - зазначив регулятор у пояснювальному листі.
Банк тепер зможе підвищити категорію позичальника, а отже, знизити резерв під таку позику і відсоткову ставку за ним. Нагадаємо, що резервування валютних кредитів починаючи з категорії "під контролем" (було прострочення до 30 днів) становить 100%, а гривневих - від 10% до 100%. За даними НБУ, на 1 січня резерви банків під кредитні операції склали 112,97 млрд грн. Відрахування в резерви є однією з основних статей витрат банків і минулого року їх обсяг перевищив 46 млрд грн, що призвело до збитків банківської системи в 13,03 млрд грн.
Фінансисти не можуть розрахувати суму можливого зниження резервів, відзначаючи, що в кожному банку діють свої правила ризик-менеджменту. "Визначити складно, і Нацбанк своєю постановою, мабуть, хоче ідентифікувати процеси реструктуризації, що відбулися в кожному банку, - вважає заступник голови правління "Райффайзен Банк Аваль"
Віктор Горбачов.- НБУ постійно давав сигнали банківській системі здійснювати реструктуризацію кредитів, щоб допомогти бізнесу відновитися".
Заступник голови правління банку "Фінанси та Кредит" Сергій Борисов підкреслює, що банкіри давно зрозуміли - з підприємствами краще домовлятися про реструктуризацію, не чекаючи на погіршення фінансового стану позичальників. За словами банкірів, пролонгація кредитів підприємствам - перманентний процес, який після набуття чинності цієї постанови НБУ буде відбуватися більш гладко.
Документ дозволить банкам остаточно переламати тренд у бік дохідної діяльності. "У більшості банків покращиться ситуація з капіталом і з'явиться прибуток", - впевнений Сергій Борисов. "Я думаю, цього року всі банки вийдуть в плюс", - очікує Віктор Горбачов. При цьому прагнення отримати прибуток змусить банки почати перегляд категорії позичальників вже з цього тижня. Однак таке бажання може створити перекіс у бік неправдивого балансу. "Кожен банк хоче вибудовувати красивий баланс і непроблемний портфель, які будуть показувати акціонерам і вкладникам, - сказав пан Борисов.- Тому не хотілося б, щоб банки використовували і цю постанову для прикрашання свого балансу".
За матеріалами: Коммерсант-Україна
Поділитися новиною