Профільний комітет рекомендує ВР прийняти за основу законопроект, що дає право НБУ впливати на учасників банківських групп — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Профільний комітет рекомендує ВР прийняти за основу законопроект, що дає право НБУ впливати на учасників банківських групп

Казна та Політика
189
Комітет з питань фінансів і банківської діяльності рекомендує Верховній Раді України (ВР) прийняти за основу проект закону про внесення змін до деяких законів України (щодо нагляду на консолідованій основі), ініційований головою Національного банку України (НБУ) Володимиром Стельмахом, що надає надає НБУ право застосовувати заходи впливу до учасників банківських групп, повідомляє прес-служба парламенту.
Завданнями законопроекту є законодавче врегулювання питань щодо: визначення основних термінів, пов´язаних з наглядом за фінансовими групами; розмежування повноважень між державними регуляторами з питань здійснення нагляду на консолідованій основі; визначення сфери нагляду на консолідованій основі, порядку здійснення нагляду на консолідованій основі, вимог до фінансових груп, учасників таких груп;установлення відповідальності за недотримання вимог законодавства щодо нагляду на консолідованій основі тощо.
Так, основним критерієм для визначення фінансової групи, згідно із проектом, є відносини контролю між її учасниками. Фінансові групи залежно від того, хто здійснює контроль у групі або діяльність яких фінансових установ превалює (банків чи небанківських фінансових установ), поділяються на банківські групи та небанківські фінансові групи.
Законопроектом передбачається розмежування повноважень між державними регуляторами щодо здійснення нагляду на консолідованій основі залежно від виду фінансової групи.
Відповідно до визначених проектом положень, Національний банк здійснює нагляд на консолідованій основі за банківськими групами, Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг і Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку - за небанківськими фінансовими групами. Законопроектом передбачено право державних регуляторів з метою здійснення нагляду на консолідованій основі встановлювати у межах наданих їм законами повноважень відповідні вимоги до банківських груп та небанківських фінансових груп. З метою досягнення ефективності під час здійснення нагляду на консолідованій основі, зокрема, за фінансовими групами з диверсифікованими видами діяльності, міжнародними групами, законопроектом передбачено право державних регуляторів визначати підгрупи в межах таких груп та здійснювати за ними нагляд на субконсолідованій основі.
Документом запроваджуються норми, які зобов´язують банківські групи та небанківські фінансові групи, їх учасників дотримуватися вимог, установлених державними регуляторами. Зокрема, ці вимоги стосуються: наявності ефективних систем корпоративного управління, управління ризиками, внутрішнього контролю в групі; наявності облікових процедур, інформаційних систем, необхідних для забезпечення виконання вимог на консолідованій основі; складання та подання консолідованої звітності; достатності регулятивного капіталу; дотримання економічних нормативів, лімітів та обмежень щодо певних видів діяльності, у тому числі щодо діяльності на території інших держав; порядку подання необхідної звітності та інформації. Фінансова група зобов´язана визначити серед фінансових установ, що входять до її складу, відповідальну особу групи та погодити її з відповідним державним регулятором. Відповідальна особа фінансової групи зобов´язана забезпечити дотримання групою вимог, встановлених відповідним державним регулятором.
Законопроектом передбачено також право державних регуляторів застосовувати заходи впливу до фінансових груп та їх учасників у разі порушення ними законодавства і нормативно-правових актів державних регуляторів, зокрема, встановлювати для зазначених груп підвищені економічні нормативи, ліміти та обмеження щодо здійснення окремих видів операцій.
Проект містить положення про порядок співпраці між державними регуляторами, а також з відповідними органами нагляду інших держав. Відповідно до законопроекту державні регулятори зобов´язані погодити між собою порядок обміну інформацією щодо учасників фінансових груп, які знаходяться в сфері їх регулювання; мають право ініціювати один перед одним проведення перевірки фінансової установи, яка є учасником фінансової групи, та/або включення своїх представників до проведення перевірки такої фінансової установи; мають право ініціювати один перед одним застосування заходів впливу до фінансової установи, яка є учасником фінансової групи.
Члени комітету вважають, що "прийняття законопроекту буде одним із кроків, визначених програмою економічних реформ на 2010 - 2014 рр. та спрямоване на адаптацію українського законодавства до законодавства Європейського Союзу".
За матеріалами:
РБК-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас