Десять фактів про долар


Десять фактів про долар

У США готівку випускається у вигляді паперових купюр, надрукованих в Бюро із гравірування і друку (Bureau of Engraving and Printing, або BEP), і металевих монет, викарбуваних Монетним двором (US Mint).

За останні два століття американські гроші зазнали безліч змін, і та готівка, якою користувалися американці в 1700 році, разюче відрізняється від сьогоднішньої. Портал WalletPop надає 10 цікавих фактів про минуле та сьогодення американської валюти.

1. Скільки живе купюра?

Термін придатності купюри залежить від її номіналу. За даними Бюро США із гравіювання і друку, терміни для різних купюр у середньому становлять:

1 долар - 22 місяці;

5 доларів - 16 місяців;

10 доларів - 18 місяців;

20 доларів - 24 місяці;

50 доларів - 55 місяців;

100 доларів - 89 місяців.

Зношені купюри вилучаються з обігу і замінюються новими. При цьому монети можуть прослужити в середньому близько 25 років.

2. Який відсоток однодоларових купюр в загальній грошовій масі?

Купюри номіналом 1 долар складають трохи менше половини всіх грошових знаків, що випускаються Бюро з гравірування і друку. Так, в 2009 році їх було 42,3% від загальної кількості.

3. Чи друкувалися портрети афроамериканців на доларах?

На доларових купюрах зображення знаменитих афроамериканців не з'являлися жодного разу, однак у 1940-х було викарбовано кілька пам'ятних монет, на яких були портрети темношкірих діячів науки, культури і спорту. Зокрема, це два Вашингтони (не плутати з першим президентом США) - вчений-біолог Джордж Вашингтон Карвер і політик Букер Т. Вашингтон. Трохи пізніше колекція подібних монет поповнилася примірником із зображенням бейсболіста Джекі Робінсона.

На паперових грошах, втім, є підписи чотирьох чорношкірих співробітників канцелярії американського Казначейства - Бланша К. Брюса, Джадсона В. Лайонса, Вільяма Т. Вернона і Джеймса С. Напьєра, а також афроамериканки Азі Тейлор Мортон, яка займала посаду державного скарбника у 1977-1981 роках.

4. Якою була найбільша купюра?

Найбільша купюра була випущена у Сполучених Штатах в 1934 році і мала номінал 100 тис. доларів. Фактично вона представляла собою золотий сертифікат і була призначена для внутрішніх взаєморозрахунків між банками Федеральної резервної системи, а не для публічних розрахунків. На банкноті був зображений 28-й президент США Вудро Вільсон, господар Білого дому в 1913-1921 роках.

5. Яка ширина Америки в центах?

Монети в один цент, викладені в ряд довжиною в 1 милю (приблизно 1,6 км), складають загальну суму 844,80 долара. Таким чином, ширина США від східного до західного узбережжя - 2,5 млн доларів у центах.

6. Що означає напис E Pluribus Unum?

Згідно з роз'ясненнями Федерального резервного банку Сан-Франциско, девіз E Pluribus Unum (у перекладі з латини - "Один з багатьох"), який карбується практично на всіх монетах в Америці, а також фігурує на державних печатках, бере свій початок із часів Громадянської війни в США.

У той час в ходу був девіз Exitus in Dubio Est, що на латині означає "Результат викликає сумніви". Цей девіз здався лідерам боротьби за незалежність Джону Адамсу, Бенджаміну Франкліну і Томасу Джефферсону дуже песимістичним, і вони запропонували нинішній, який з'явився на державній печатці США в 1782 році. Однак на американських монетах ці слова вперше карбувались лише в 1902-у.

7. Звідки взялось "око в трикутнику"?

Так зване "всевидюче око" на вершині піраміди, зображеної на американських банкнотах, символізує Божественне провидіння. Однак на момент вибору символу це був не єдиний варіант - в числі пропозицій були й діти Ізраїлеві, які блукають пустелею.

8. З якого паперу роблять долари?

Американські паперові гроші насправді зовсім не паперові. Їх роблять з матеріалу, котрий на 75% складається з бавовни, на 25% - з льону і пронизаного тонкими шовковими волокнами. Якщо би долари насправді були паперовими, то забуті в кишенях джинсів купюри не витримали б жодного машинного прання.

9. Наскільки міцні купюри?

Всяке буває (див. вище про джинси). Втім, долари зроблені так, щоб пережити багато випробувань. Згідно з інформацією Бюро США з гравіювання і друку, банкноти можуть витримати до 4 тис. згинань, перш ніж порвуться.

10. Чи втрачає порвана банкнота свою цінність?

Бюро з гравірування і друку роз'яснює, що всі частково або повністю пошкоджені купюри підлягають безкоштовного обміну. Щорічно Мінфін США отримує близько 30 тис. запитів на обмін подібних купюр і видає натомість в цілому більше 30 млн доларів. Перед обміном банкноти проходять відповідну експертизу.

Переклала Наталя Черкашина

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Весь ринок:Валюта
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua