"Ъ":Двоголова столиця


"Ъ":Двоголова столиця

Вчора президент Віктор Янукович підписав указ № 1037/2010, яким звільнив із посади голови Київської міської держадміністрації (КМДА) мера Києва Леоніда Черновецького. Іншим указом - № 1038/2010 - глава держави призначив на цю посаду першого заступника голови КМДА Олександра Попова . Таким чином, вперше за 17 років посаду голови КМДА зайняв не обраний на виборах мер Києва.

Іван Салій - останній, хто був призначений президентом Леонідом Кравчуком головою КМДА у 1993 році, але не переміг на виборах мера Києва, - вчора згадував, що працювати паралельно з головою міськради Василем Нестеренком йому було незручно. "Я думаю, що це (поділ посад мера і КМДА) результат неефективної роботи 'молодої команди Черновецького", і впевнений, що до чергових виборів мера посади знову об'єднають, - сказав він .- Інакше навіщо тоді Олександр Попов буде балотуватися в мери, який не має повноважень?"

Олександр Попов - член Партії регіонів. Тричі (з 1994 року) обирався мером Комсомольська Полтавської області. Двічі (з березня по грудень 2007 року і з березня по червень 2010-го) обіймав пост міністра з питань житлово-комунального господарства. З листопада 2007 по березень 2010 року - народний депутат, обраний за списками Партії регіонів. З червня 2010-го - перший заступник голови КМДА.

Зазначимо, що спроби розділити посади мера Києва та голови КМДА робилися давно. Ще 11 лютого 2002 року в розпал виборчої кампанії тодішній президент Леонід Кучма підписав укази, звільнивши мера Олександра Омельченка з посади глави КМДА і призначивши і. о. голови КМДА Ігоря Шовкуна. Щоправда, після того як Омельченко, який очолював тоді блок "Єдність", відмовився піти у відпустку для ведення агітації, Кучма скасував свій указ.

Наступного разу питання поєднання посад мера і голови КМДА обговорювалось у 2003 році у зв'язку з досягненням Олександром Омельченком граничного для держслужбовців 65-річного віку. Тоді президент попросив Конституційний суд (КС) роз'яснити низку положень Конституції, закону "Про місцеве самоврядування" та закону "Про столицю України - місто-герой Київ" та 25 грудня 2003 року отримав відповідь, що "КМДА має очолювати лише особа, обрана мером Києва , яку президент призначає головою Київської міської державної адміністрації ".

"Призначення голови КМДА має проходити із дотриманням вищезгаданого рішення Конституційного суду, яке є обов'язковим для виконання на всій території України", - заявив учора колишній міністр юстиції (2007-2010) Микола Оніщук.

Тим часом представники парламентської більшості не бачать в діях Віктора Януковича нічого незаконного. "Після прийняття у вересні змін до закону про столицю у президента з'явилося право призначати голову КМДА. Конституційний суд трактував закон, в якому не було норми про те, що президент призначає голову КМДА. А президент скористався новою нормою закону, яка не була витлумачена Конституційним судом . І це в рамках його конституційних повноважень ", - сказав народний депутат Валерій Писаренко, додавши, що не згодні з цією нормою можуть повторно звернутися до КС. "Ці звільнення Черновецького і призначення Попова є абсолютно конституційними, здійсненими в рамках повноважень президента і в рамках закону про столицю", - підкреслив Писаренко.

"При внесенні змін до закону про столицю щодо порядку створення райрад цей закон був доповнений ст. 10-1, яка текстуально і змістовно повторювала п. 2 р. VII перехідних положень цього ж закону, - відповів Оніщук .- Це означає, що законодавче врегулювання відносин щодо особливостей та порядку призначення глави КМДА не змінилося. Таким чином, з прийняттям поправок залишилися незмінними змістовні положення Конституції та законів України, які були віддані системного аналізу та взаємозв'язку ". Такої ж думки дотримувався раніше Олександр Попов: "Відповідно до цього закону це (його призначення головою КМДА) неможливе. У нас в управлінні містом ситуація не змінилася".

Директор Інституту Горшеніна політолог Володимир Фесенко не бачить зацікавлених осіб під час оскарження указу Віктора Януковича. Леонід Черновецький, який зберіг за собою посаду мера Києва, указ президента про своє звільнення з посади голови КМДА оскаржувати не збирається. "Він прийняв (своє звільнення), і ніяких оскаржень цього рішення не буде. Леонід Михайлович залишається мером, залишається головою Київської міської ради і буде працювати в цьому напрямку", - заявила його радник Марта Гримська. "Теоретично до КС можуть звернутися депутати від опозиції, але тоді у суду з'явиться можливість дати свою відповідь, і швидше за все він не буде суперечити указу президента", - підкреслив Фесенко.

Призначення а Попова дало привід опозиції оголосити про необхідність проведення дострокових виборів мера Києва і депутатів Київської міськради. "Звичайно, Леоніда Черновецького давно потрібно було відсторонити від посади не тільки керівника КМДА, але і мера. Але право обирати керівника міста мають кияни, а не якийсь там Янукович ", - заявили в прес-службі" БЮТ-Батьківщина ".

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Опитування
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua