НБУ бореться зі спекулянтами — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

НБУ бореться зі спекулянтами

Валюта
1168
Ставка резервування грошових коштів встановлена у розмірі 20%. Цей захід, на думку регулятора, захистить український ринок від гарячих інвестиційних грошей, які ось-ось хлинуть до нашої країни. Банки, звичайно ж, таким змінам не дуже раді.
До недавнього часу діяли правила резервування коштів із депозитів в іноземній валюті від нерезидентів, прийняті 01.08.2008 р. Правила були затверджені постановою Національного банку України від 18.06.2008 р. №171.
Документ не враховує кошти, які притягуються на термін менше одного робочого дня, а також кошти, розміщені під державні гарантії або від міжнародних фінансових організацій, членом яких є Україна.
Разом з тим він передбачає формування резервів під депозити в інвалюті на термін не більше 183 календарних днів. Ставка резервування коштів під такі депозити може змінюватися на розсуд Нацбанку.
З жовтня 2008 р. ставка резервування становила 0% від залученої суми. Фактично вона діяла як для депозитів терміном менше півроку, так і терміном більше (для довгих депозитів ставка взагалі не встановлена). "У кризовий період НБУ встановив нульову ставку для коротких депозитів для того, щоб полегшити ситуацію з ліквідністю і збільшити доходи банківського сектора", - пояснює перший віце-президент Асоціації українських банків Володимир Бондар.
Але зараз, в період надліквідності, НБУ знову відновив резервування коштів для вкладень на строк до шести місяців. З 1 жовтня 2010 р. регулятором встановлена ставка резервування у розмірі 20% від загальної суми депозиту нерезидента.
Запроваджуючи таку програму, Нацбанк сприяє залученню вкладень в банківський сектор на триваліший строк і при цьому бореться із надходженням гарячого інвестиційного капіталу через кордон, який здатен підірвати нашу фінансову систему в період економічних потрясінь (в результаті відтоку коштів).
За даними НБУ, обсяг депозитів нерезидентів в іноземній валюті складає 25,9 млрд. грн. (за станом на серпень 2010 р.). Це майже в два рази менше, ніж в докризовому 2008 р. (і це не дивлячись на нульове резервування в останні два роки). Вкладів в іноземній валюті - на 21,4 млрд. грн., з яких строком до року або на вимогу - 6,8 млрд. грн. Сума явно некритична, якщо врахувати, що загальний обсяг депозитів в системі в серпні складав 383 млрд. грн. А тому зарезервувати 20% притягненої суми для банків буде не складно (у резерв доведеться покласти імовірно близько 1 млрд. грн.).
Втім, самі банки виявляють незадоволеність нормативними змінами. "Чергове закручування гайок Нацбанком", - сказав заступник голови правління одного з банків з іноземним капіталом.
За матеріалами:
Экономические Известия
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас