Чи здатний Китай уникнути неприємностей?


Чи здатний Китай уникнути неприємностей?

Китай отримав пристойні оцінки від двох рейтингових агентств, які, проте, дотримуються протилежних поглядів.

В понеділок агентство Moody's Investor Services присвоїло Китаю рейтинг A1 на підставі оцінки внутрішнього і зовнішнього боргу країни. Таким чином, її кредитний рейтинг може бути переглянутий у бік підвищення. Така упевненість зумовлена низькими рівнями держборгу, який навіть в 2009 р., коли економіка жила за рахунок стимулів, складав лише 3% ВВП.

Спокій Moody's перекликається з показниками за поточний рік: за даними Міністерства фінансів, профіцит бюджету Китаю досяг 128,5 млрд дол. за перші дев'ять місяців. Навіть якщо в останньому кварталі різко збільшаться державні витрати, що цілком нормально, річний дефіцит, швидше за все, буде нижчий в порівнянні з минулим роком.

На перший погляд аналітики Fitch Ratings настільки ж оптимістичні. Оцінка рейтингу країни за обсягом зовнішнього боргу на рівні А+, і внутрішнього боргу - на рівні АА- в цілому відповідають оцінкам Moody's.

Але насправді в Fitch набагато обережніші, оскільки неясно, яке реальний стан бюджету Китаю. Таким чином, агентство дає країні відносно низький рейтинг при тому, що на папері її показники виглядають красиво. Так, в Fitch стверджують, що співвідношення держборгу до ВВП, яке в 2009 р. склало 23,8%, могло тоді бути удвічі вище, якби Пекін врахував борги місцевих властей.

Крім того, у аналітиків Fitch викликає побоювання те, що щедрість банків на кредити врешті-решт вийде їм боком, і їм доведеться кликати на допомогу уряд. Залежність економіки від банківських інвестицій - це ще одна хмарка, що затьмарює горизонт.

Одне ясно як день. Якщо аналітики Fitch мають рацію, то постраждають місцеві власники облігацій. Зовнішній борг Китаю складає лише 0,8% ВВП. Це означає, що будь-яка бюджетна криза залишиться всередині країни навіть при тому, що іноземні інвестори не будуть схильні виводити капітал.

Правда і те, що власниками держоблігацій в основному є місцеві банки. Саме вони викликають стільки занепокоєння в Fitch. У зв'язку із замкнутістю системи фінансування власного зростання, збільшується ризик небезпечного схлопування, у випадку якщо це зростання одного прекрасного дня припиниться.

Тим часом, Народний банк Китаю (НБК) вперше з грудня 2007 року підвищив базову відсоткову ставку, що визначає доступність коштів запозичення, на 0,25 відсоткового пункту - з 5,31% до 5,56%. Про це йдеться в повідомленні регулювальника. Ключова депозитна ставка терміном на один рік також підросла - з 2,25% до 2,5%.

Даний крок обумовлений новинами про стабілізацію економіки після світової фінансово-економічної кризи.

Експерти чекали, що регулятор прийме дане рішення для зниження інфляції і охолодження різкого економічного зростання.

Світовий банк прогнозує зростання реального ВВП Китаю в 2010 році на 9,5%, а в 2011 році - на 8,5%, йдеться в заяві банку, опублікованій у вівторок.

"Економічне зростання в Китаї в другому півріччі сповільнюється. Реальне зміцнення юаня поки було обумовлене інфляцією, яка в короткостроковій перспективі, ймовірно, дещо підвищиться". На думку банку, в Китаю хороші економічні перспективи, незважаючи на стримане зростання основних експортних ринків. "Китай може стримати інфляцію, укріпивши юань", - наголошується в заяві. "Валютні інтервенції в Східній Азії мали лише обмежений успіх. Також за істотним зростанням курсів валют стоїть приплив капіталу в даний регіон АТР".

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua