Пенсіонери заплатять за хіміків


Пенсіонери заплатять за хіміків

В той же час людей змусять купувати дорогий імпортний газ.

Азотні підприємства поступово диверсифікують постачання газу для своїх потреб, підвищуючи конкурентоспроможність галузі. Цього разу "2,8 млрд. куб. м газу українського походження віце-прем'єр Андрій Клюєв пообіцяв ЗАТ "Північнодонецьке об'єднання "Азот", - повідомило джерело в Мінекономіки. За його словами, домовленість може бути виконана шляхом отримання підприємством ліцензії в НКРЕ на постачання вказаних об'ємів.

На даний момент правому купувати і продавати український газ вже володіють "ДніпрАзот", підконтрольний групі "Приват" (ліцензія на 800 млн. куб. м), черкаський "Азот", підконтрольний поки що Олександру Ярославському (ліцензія на 800 млн. грн.). Нагадаємо, найбільший добувач газу в країні - "Укрнафта" - відстояла в судах право на постачання видобутого газу промисловим споживачам в об'ємі більше 1 млрд. куб. м газу.

Якщо участь Клюєва буде благотворною, до пулу азотних підприємств, що одержують дешевший український газ, приєднається третій завод з шести працюючих. Об'єми постачань українського газу хімікам складуть в цьому випадку 4,4 млрд. куб. м. У 2009 р. сектор спожив 4,8 млрд. куб. м. До кризи велика хімія "з'їдала" 7,5 млрд. куб. м газу щороку.

На думку експертів, наш газ обійдеться підприємствам набагато дешевше - приблизно $150 за 1 тис. куб. м. Вартість імпортного газу в четвертому кварталі складає $250.

Варіант від'єднання сектора від імпортного російського газу дозволив би зняти питання постійного дотування з держбюджету втрат "Нафтогазу". Адже раніше, до третього кварталу, хіміки отримували пільговий газ, а діру, що утворилася у зв'язку з цим, компенсували за державний рахунок. Торік ця сума перевищувала $500 млн.

Проте це дало свої плоди. Так, в першому півріччі цього року, завдяки наявності пільгового газу в першому і другому кварталах, азотчикам удалося істотно скоротити збитки в галузі. У 2009 р. їх налічувалися понад 2 млрд. грн. За півроку 2010 р. цей показник скоротився до 96 млн. грн. "Перший квартал цього року виробники азотних добрив закінчили без збитків. У зв'язку з падінням цін на добрива в другому кварталі півріччя заводи закінчили зі збитками.

Причому збитковими виявилися всього два з шести підприємств - "Стирол" і "ДніпрАзот", - розповідає начальник департаменту мінеральних добрив при Мінпромполітики Володимир Мєшков. За його словами, цього року сектор виробив продукції на суму 8,1 млрд. грн. з 25 млрд. грн. загального хімічного виробництва.

Удаване вирішення проблеми з газом для хіміків насправді обертається новою правовою колізією. Річ в тім, щоб отримати необхідний об'єм дешевого українського газу - хоч би на рівні 5 млрд. куб. м, його необхідно купити в компанії "Укрнафти". Це пов'язано з порушенням законодавства, яке зобов'язало компанію продавати газ виключно населенню. Озвучений 1 млрд. кубометрів газу, який компанія "Укрнафта" може реалізувати промисловості, вона відстояла в судах.

Виходить, що й інші об'єми необхідно захищати за допомогою Феміди. Але проблема навіть не в цьому. Адже недостатні об'єми для населення доведеться перекривати імпортним, дорогим газом.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Казна та Політика
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua