Інвестори зробили кроки до родовищ — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Інвестори зробили кроки до родовищ

Енергетика
429
Досі аукціони з продажу дозволів на розробку родовищ були непопулярні. Останній раз Мінприроди вдалося провести конкурс на початку року. А кількість кроків на аукціонах в 2008 - на початку 2009 року не перевищувало трьох. "Можна констатувати, що інтерес до аукціонів значно зріс, і торги пройшли досить жваво", - говорить член комітету Верховної ради з питань паливно-енергетичного комплексу Олександр Гудима.
В Мінприроди пояснюють, що недавно до законодавства про експлуатацію надр були внесені значні зміни. 21 липня Кабмін прийняв постанову #662 "Про затвердження порядку проведення в 2010 році аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами", надавши компаніям, що займаються геологорозвідкою, переважне право купівлі спецдозволів на родовищах, де вони підтвердили запаси корисних копалин.
"Раніше компанія купувала спецдозвіл на геологорозвідку, інвестувала кошти, але не мала гарантій того, що родовище залишиться у неї в промисловій розробці - дозвіл на промексплуатацію виставлявся на новий аукціон", - пояснює заступник міністра охорони довкілля Дмитро Мормуль.
Крім того, уряд надав підприємствам, для яких родовища є сировинною базою, переважне право отримання спецдозволів на їх розробку. "Якщо йдеться про площі довкола гірничо-збагачувальних комбінатів, виставляти їх на аукціон не має сенсу, оскільки це дає можливість рейдерам викупити цю територію і воювати потім з ГЗК, - відзначає Мормуль.- Через наявність подібних проблем в законодавстві аукціони блокувалися різними способами".
Втім, учасники ринку вважають, що головною причиною підвищеного попиту є припинення боротьби між урядом і президентом. "Ми двічі брали участь в аналогічних аукціонах з купівлі спецдозволу на розробку каолінового родовища, - говорить керуючий директор компанії Amberger Kaolinwerke, який володіє Глуховським каоліновим заводом (компанія перемогла в конкурсі на розробку Веліко-Гадомінецкого родовища каолінів), Отто Хиїбер.- Але обоє разу втрачали це право через плутанину в українській владі". За словами Хиїбера, в 2008 році його компанія також стала переможцем на конкурсі з продажу спецдозволу. Але тоді президент Віктор Ющенко скасував постанову Кабміну про проведення конкурсу, і в результаті компанія втратила спецдозвіл.
Брати участь в аукціонах з розробки родовищ готові і нафтогазові компанії. "Досі нафтові компанії не мали гарантій захисту інвестицій - влада була нестабільною і мінялася дуже часто, - відзначають в прес-службі компанії ЛУКОЙЛ.- Найважливішою зміною є те, що Мінприроди надало пріоритетне право розробки родовищ компаніям, які проводили геологорозвідку. Така практика прийнята в більшості країн світу". Начальник аналітичного відділу ІК "Брокеркредитсервіс" Максим Шєїн вважає, що інтерес до купівлі спецдозволів на видобуток сировини в Україні проявлять російські нафтокомпанії - ЛУКОЙЛ і ТНК-ВР. Він нагадує, що ТНК-ВР ще в минулому році оголосила про намір придбати права на розробку шахтного метану в Донецькій області.
Цього року міністерство планувало залучити від продажу спецдозволів 250 млн грн., нагадує Олександр Гудима. "А за рахунок проведення аукціонів наступного року можна буде виручити 300-400 млн грн.", - вважає він. Шєїн відзначає, що наступного року очікується прийняття кодексу "Про надра", що з врахуванням вже прийнятих змін до законодавства значно підвищить інтерес до інвестицій в розробку родовищ. "Коли в Росії були прийняті законодавчі акти, аналогічні українським, обсяг інвестицій в сегмент зріс удвічі. Тобто потенційно від продажу дозволів наступного року можна виручити до 500 млн грн.", - говорить експерт.
За матеріалами:
Коммерсант-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас