343
Нові правила банківського регулювання все ще туманні
— Казна та Політика
Нові правила банківського регулювання, відомі як Базель III, обговорюватимуться на саміті "групи двадцяти" в листопаді, але багато деталей вимог до банків все ще неясні, незважаючи на затвердження проекту угоди, пише Financial Times.
Голова Базельського комітету з банківського нагляду при Банку міжнародних розрахунків Нут Веллінк вважає, що комітет, можливо, порекомендує G20 прийняти пакет заходів, що включає низку опцій: вимоги про збільшення капіталу найбільших банків, додаткові вимоги до банківського капіталу і зобов'язання для власників банківських облігацій конвертувати їх в акції в разі краху банку.
"Все це обговорюється на даний момент, ми ретельно опрацьовуємо всі альтернативи", - заявив Веллінк.
Можливо, подання на розгляд G20 нових правил у вигляді конструктора - з можливістю вибору різних варіантів - дозволить врегулювати розбіжності між окремими країнами, відзначають експерти.
Можна змусити банки збільшити капітал, "але це не буде абсолютною панацеєю", вважає міністр фінансів Франції Крістін Лагард. На її думку, набагато ефективнішим буде посилення нагляду в банківській галузі і адекватна процедура підтримки проблемних системотворчих міжнародних банків. Саме цього хотіли б і представники банківського сектора.
Однак глава Управління фінансових послуг (FSA) Великобританії Адер Тернер виступає саме за збільшення вимог до банківського капіталу, а США наполягають на створенні додаткових спеціальних буферів капіталу.
За словами генерального секретаря Базельського комітету Штефана Вальтера, саме співвідношення різних елементів реформи банківського сектора залишається ключовим питанням.
"Ми намагаємося вдягнути кожне з нових правил в плоть, але тоді залишається питання про те, як їх інтегрувати, як вони взаємодіятимуть. Отже, ми все ще обговорюємо, що дозволить розрізненим правилам стати єдиним цілим", - відзначив Ш.Вальтер.
Раніше повідомлялося, що представники центральних банків 27 країн світу, що входять до Базельського комітету, домовилися різко посилити вимоги до кредитних організацій з метою запобігти повторенню фінансових криз.
Мінімальний рівень достатності капіталу першого рівня відповідно до змін зростає з нинішніх 4% до 6% (або до 8,5% з врахуванням вимог до створення додаткового резерву).
Базельський комітет рекомендував банкам підвищити частку капіталу першого рівня в загальному обсязі мінімально необхідного капіталу до 6% з нинішніх 4% від активів, зважених по ризику, а також підняти частку акціонерного капіталу в капіталі першого рівня до 4,5% з 2%. Окрім цього від банків буде потрібне створення додаткових спеціальних буферів капіталу (резервного і антициклічного) - по 2,5%. У результаті мінімальний рівень достатності капіталу першого рівня зростає з нинішніх 4% до 6% (або до 8,5% з врахуванням вимог до створення додаткового резерву).
Мінімально необхідний рівень загальної достатності капіталу збережеться на рівні 8% зважених за рівнем ризику активів банку, але з врахуванням капітального буфера досягне 10,5%.
Нові вимоги, які поетапно вводитимуться з 2013 року, можуть понизити прибутковість банківської індустрії, підвищити вартість запозичень, побоюються багато експертів. Найближчим часом деякі найбільші банки будуть змушені провести залучення додаткових коштів.
Рішення Базельського комітету мають бути схвалені в листопаді на саміті "групи двадцяти" в Сеулі, а потім введені в дію на рівні окремих країн.
Тим часом російські банки не бояться нових вимог, оскільки правила Базель III лише наближаються по жорсткості до російських, відзначають і експерти, і керівники російських банків. У наявності перекапіталізованість російського банківського сектора, показник достатності капіталу якого на 1 липня складав 18,9%.
За матеріалами: Інтерфакс-Україна
Поділитися новиною